Marta Olszewska


Marta Olszewska, urodzona 2 maja 1932 roku w Warszawie, była osobą o wyjątkowym dorobku. Zmarła 5 kwietnia 2020 roku w tym samym mieście, w którym przyszła na świat.

Była znaną polską dziennikarką oraz aktywistką demokratycznej opozycji, która swoją działalnością przyczyniła się do walki o wolność słowa i demokrację w Polsce.

Życiorys

Marta Olszewska, córka Szczęsnego Miklaszewskiego, inżyniera rolnictwa oraz oficera Armii Krajowej, zyskała uznanie w polskiej historii jako zasłużona dziennikarka i działaczka społeczna. Jej ojciec był więźniem Pawiaka oraz ofiarą obozu na Majdanku, a matka, Jadwiga z Nowaczyńskich, również odegrała ważną rolę w jej życiu rodzinnym. Marta jest wnuczką Walentego Łukasza Miklaszewskiego, lekarza i antropologa, oraz prawnuczką profesora prawa karnego, Walentego Miklaszewskiego, który był związany z Uniwersytetem Warszawskim.

Po zakończeniu studiów w Uniwersytecie Warszawskim, Marta rozpoczęła pracę jako dziennikarka, skupiając się na reportażach społeczno-obyczajowych oraz tematyką sądową. Jej prace można było znaleźć w takich tytułach jak „Kurier Polski”, „Prawo i Życie” oraz tygodniku „Literatura”.

Marta była aktywną członkinią Klubu Krzywego Koła. Połowa lat siedemdziesiątych przyniosła jej zaangażowanie w działania opozycji demokratycznej. Niektórzy z jej najważniejszych czynów to relacja z procesu robotników Ursusa w lipcu 1976 roku, która dotarła do działaczy opozycji, dla których nie było miejsca w sali rozpraw. To dzięki jej staraniom ujawniono istotne bezprawie oraz dramatyczne losy aresztowanych.

19 września 1976 roku, Marta była również zaangażowana w zbieranie podpisów pod listem informującym marszałka Sejmu o powołaniu Komitetu Obrony Robotników. Po jego formalizacji weszła w skład współpracowników tego komitetu.

W okresie stanu wojennego, niestety, jej działalność została negatywnie zweryfikowana, co skutkowało zakazem publikacji. Od tego momentu Marta związała się z prasą podziemną. W 1989 roku, stała się członkinią redakcji „Tygodnika Solidarność”, gdzie publikowała pod swoim panieńskim nazwiskiem – Marta Miklaszewska.

Jako dziennikarka, Olszewska była autorką wielu istotnych sprawozdań z głośnych procesów, w tym z procesu dotyczącego morderstwa Grzegorza Przemyka i zabójców Jerzego Popiełuszki. Dodatkowo, była autorką pierwszego wywiadu z Ryszardem Kuklińskim.

W uznaniu swoich wybitnych zasług dla niezależnego dziennikarstwa oraz działalności na rzecz przemian demokratycznych, Marta otrzymała w 2006 roku odznaczenie Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, wręczone jej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W czerwcu 2007 roku została powołana do Kapituły Orderu.

Marta była żoną Jana Olszewskiego, adwokata oraz działacza opozycji demokratycznej, który pełnił funkcję prezesa Rady Ministrów w latach 1991-1992. Mieli syna, Marka Majle, który również był aktywnie związany z Komitetem Obrony Robotników i Solidarnością, a w okresie stanu wojennego został internowany.

Marta Olszewska zmarła 5 kwietnia 2020 roku. Pochowana została na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w rodzinnym grobie (Kwatera pod katakumbami, rząd 1, miejsce 49 i 50).

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: WIERZBICCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 10.02.2023 r.]
  2. REJESTR SPADKOWY PL: wynik wyszukiwania [online], rejestry-notarialne.pl [dostęp 08.03.2022 r.]
  3. Zmarła Marta Olszewska, wdowa po premierze Janie Olszewskim [online], TVN24, 05.04.2020 r. [dostęp 05.04.2020 r.]
  4. Kapituły orderów / Ordery i odznaczenia / Kompetencje / Prezydent / Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej [online], prezydent.pl, 08.11.2011 r. [dostęp 13.08.2020 r.]
  5. Waldemar Żyszkiewicz: Prezydent i ludzie Tysola. Tygodnik Solidarność, 30.06.2006 r. [dostęp 04.11.2010 r.]
  6. M.P. z 2006 r. nr 62, poz. 647.
  7. Zmarła wdowa po premierze Janie Olszewskim. interia.pl, 05.04.2020 r. [dostęp 05.04.2020 r.]

Oceń: Marta Olszewska

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:9