Marian Cichy


Marian Józef Cichy, urodzony 9 stycznia 1931 roku w Warszawie i zmarły 5 grudnia 2023 roku w Gdańsku, był wybitnym specjalistą i znanym naukowcem w dziedzinie inżynierii. Jako profesor doktor habilitowany, pełnił ważne funkcje akademickie, w tym stanowisko rektora Politechniki Gdańskiej w latach 1978–1981.

Jego kariera zawodowa związana była głównie z Wydziałem Mechanicznym, gdzie prowadził licznie wykłady i badania, przyczyniając się do rozwoju tej dziedziny w Polsce.

Życiorys

Marian Cichy rozpoczął swoją edukację na wydziale mechanicznym Politechniki Gdańskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera mechanika. W 1962 roku obronił pracę doktorską pt. „Podciśnieniowa regulacja składu mieszanki w silnikach z wtryskiem benzyny”. Już w 1963 roku rozpoczął pracę na stanowisku adiunkta, a w 1970 roku otrzymał habilitację na Politechnice Warszawskiej.

Stawia na badania, które przeprowadzał w Gospodarstwie Pomocniczym Katedry Silników Spalinowych. Tam zaczynał jako kreślarz, a później przeszedł do roli konstruktora w projekcie prototypu silnika kutrowego „Puck”. W 1970 roku zainicjował powstanie interdyscyplinarnego zespołu, który stworzył zaawansowane stanowiska do automatyzacji testów maszyn cieplnych, zainstalowane w takich miejscach jak WSK Rzeszów, WSK Mielec, FSO w Warszawie oraz Fabryka Autobusów SAN.

Od 1972 roku pełnił funkcję prorektora Politechniki Gdańskiej ds. ogólnych, a od 1975 był prorektorem ds. rozwoju. W 1978 roku został rektorem całej uczelni, pełniąc tę rolę do 1981 roku. Dodatkowo, w latach 1992-1997 kierował Katedrą Silników Spalinowych i Sprężarek.

W późniejszych latach współpracował z włoskimi uczelniami jako pełnomocnik rektora. Działał jako „Visiting professor” na Uniwersytecie Rzymskim, Politechnice Turyńskiej oraz w instytutach w Turynie i Neapolu. Jego dorobek naukowy to aż 96 publikacji oraz 3 książki, a jego badania koncentrowały się głównie na silnikach spalinowych oraz modelowaniu systemów energetycznych.

Marian Cichy wychował wielu młodych naukowców, będąc promotorem 15 doktorów oraz zgłosił jeden patent. Otrzymał szereg nagród, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także inne odznaczenia zarówno państwowe, jak i resortowe. W uznaniu za swoją pracę akademicką oraz osiągnięcia na rzecz uczelni, wyróżniony został Złotym Medalem za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej z numerem 3.

Był aktywnym członkiem wielu polskich organizacji naukowych, takich jak Towarzystwo Naukowe Motoryzacji, Towarzystwo Pojazdów Ekologicznych oraz Gdańskie Towarzystwo Naukowe, a także uczestniczył w redakcji „Archiwum Motoryzacji”. Po długiej walce z chorobą wzroku w 1999 roku przeszedł na emeryturę.

Marian Cichy spoczywa na Cmentarzu Srebrzysko, gdzie znalazł swoje miejsce po długim życiu pełnym osiągnięć naukowych i dydaktycznych.

Przypisy

  1. a b Cichy Marian | Politechnika Gdańska [online], pg.edu.pl [dostęp 09.12.2023 r.]
  2. Strona Główna - Politechnika Gdańska [online], www.pg.gda.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  3. Biogram na stronie Politechniki Gdańskiej. [dostęp 30.12.2016 r.]
  4. prof. dr hab. inż. Marian Cichy | Platforma Informacji o Nauce Politechniki Gdańskiej. [dostęp 08.09.2011 r.]

Oceń: Marian Cichy

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:22