Andrzej Strachocki


Andrzej Strachocki, urodzony 13 kwietnia 1922 roku w Warszawie i zmarły 1 listopada 2004 roku w tym samym mieście, był wybitnym polskim architektem oraz rzeczoznawcą Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (SARP).

Był synem znanego aktora, Janusza Strachockiego, co czyniło go częścią artystycznej rodziny. Andrzej był również mężem architektki Danuty Strachockiej, z domu Biedrzycka, co podkreśla jego związki z architekturą na obu poziomach – zarówno zawodowym, jak i osobistym.

Biografia

Andrzej Strachocki, urodzony 13 kwietnia 1922 roku w Warszawie, był synem znanego aktora Janusza Strachockiego oraz polonistki i aktorki Stefanii Czajkowskiej. W trudnych latach okupacji niemieckiej, zaangażował się w działalność Armii Krajowej, operując pod pseudonimem „Żmijewski”. W ramach swoich działań, zajmował się organizowaniem i przygotowywaniem fałszywych dokumentów, co niosło za sobą wiele ryzyk.

Jego odwaga i determinacja doprowadziły do uczestnictwa w Powstaniu Warszawskim, gdzie walczył o wolność swojego kraju. Po wojnie, w 1952 roku, ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Tuż po uzyskaniu dyplomu, został aktywnym członkiem Stowarzyszenia Architektów RP w Oddziale Warszawskim.

Andrzej Strachocki zmarł 1 listopada 2004 roku w stolicy. Jego ostatnim miejscem spoczynku jest Cmentarz Wojskowy w Warszawie, gdzie pochowany został w kwaterze C2-4-3, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii architektury i walki o wolność Polski.

Projekty

Andrzej Strachocki ma na swoim koncie szereg znaczących realizacji architektonicznych, które przyczyniły się do rozwoju przestrzeni publicznych w Polsce. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • W latach 1959–1961 zaprojektował Hala Sportowo-Widowiskowa Spodek w Katowicach. W projekcie brały również udział takie osoby jak: Maciej Gintowt, Maciej Krasiński, Jerzy Hryniewiecki, Aleksander Włodarz oraz Andrzej Żurawski, a sama konstrukcja powstała pod egidą Wacława Zalewskiego,
  • W roku 1960 Andrzej realizował projekt odbudowy Domu Koncertowego w Szczecinie, współpracując z Adamem Świdwińskim,
  • Między 1973 a 1989 rokiem zbudował Halę Widowiskowo-Sportową „Podpromie” w Rzeszowie, z pomocą Macieja Gintowta oraz Macieja Krasińskiego.

Konkursy

Andrzej Strachocki osiągnął sukces w wielu prestiżowych konkursach architektonicznych. W 1961 roku wziął udział w projekcie koncepcyjnym spółdzielczego domu handlowego w Łodzi, gdzie w zespole Macieja Gintowta, Macieja Krasińskiego, Ewy Krasińskiej oraz Wacława Zalewskiego zdobył II nagrodę.

Kolejnym ważnym osiągnięciem było wspólne projektowanie zespołu obiektów sportowych w rejonie stadionu X-lecia w Warszawie w 1977 roku (III etap), gdzie jako współpracownicy znalazł się Wojciech Zabłocki oraz Jacek Bodasiński, co zaowocowało wyróżnieniem.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna --- Warszawskie cmentarze [online], www.cmentarzekomunalne.com.pl [dostęp 10.02.2020 r.]
  2. a b c In memoriam – Pamięci Architektów Polskich – Andrzej Strachocki [online], archimemory.pl [dostęp 14.08.2018 r.]
  3. „Żmijewski”, „Blikle”, „Franaszek” « Stanisław Jankowski "Agaton" [online], stanislawjankowskiagaton.pl [dostęp 14.08.2018 r.]
  4. Janusz Strachocki [online], ipsb.nina.gov.pl [dostęp 14.08.2018 r.]

Oceń: Andrzej Strachocki

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:9