Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, działający pod egidą Polskiej Akademii Nauk, to kluczowa instytucja w obszarze badań biologicznych w Polsce. Powstał w 1918 roku w Warszawie, a jego misją jest prowadzenie zaawansowanych badań naukowych oraz rozwijanie wiedzy w różnych dziedzinach biologii.
Jako największe nieuniwersyteckie centrum biologiczne w kraju, instytut specjalizuje się w zakresie biotechnologii i biologii molekularnej, a także biochemii oraz neurobiologii. Współpraca z renomowanymi instytucjami zagranicznymi zapewnia wysoki poziom prowadzonych badań i sprzyja wymianie doświadczeń oraz wiedzy na międzynarodowej arenie.
O Instytucie
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego to miejsce intensywnej pracy naukowej, w którym funkcjonują innowacyjne laboratoria oraz zaawansowane stanowiska badawcze. Prowadzone są tu badania obejmujące m.in. nowoczesną mikroskopię konfokalną, cytometrię przepływową i skaningową, mikroskopię elektronową, testy behawioralne oraz elektrofizjologię. Obecnie w strukturze Instytutu znajduje się 40 pracowni badawczych, zorganizowanych w cztery zakłady, a także sześć pracowni badawczo-usługowych, które tworzą Centrum Neurobiologii, powołane do życia w 2013 roku.
Zespoły naukowe pracujące w Instytucie intensywnie prowadzą badania w obszarach takich jak neurobiologia, neurofizjologia oraz biochemia komórkowa. Obszerny zasięg badań obejmuje różnorodne układy, począwszy od całych organizmów aż po białka i geny, z naciskiem na badanie szlaków sygnałowych związanych z rozwojem chorób. Najwyższa jakość badań oraz ich interdyscyplinarność stanowią o renomie jednostki.
Instytut Nenckiego ponownie przejął stację naukową w Mikołajkach, która prowadzi badania z zakresu ekologii ekosystemów wodnych oraz lądowych, jak również monitoringu środowiska. Dodatkowo, jednostka ma prawo nadawania stopnia doktora oraz doktora habilitowanego w dziedzinie biologii. W Instytucie działają cztery zakłady: Biologii Komórki, Biochemii, Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej oraz Neurofizjologii. Badania prowadzone w Zakładzie Neurofizjologii koncentrują się na odkrywaniu mechanizmów funkcjonowania mózgu, analizując zjawiska takie jak plastyczność układu nerwowego.
W Zakładzie Biologii Komórki prowadzone są rozważania na temat kaskad sygnałowych i modulacji ekspresji genów, szczególnie w kontekście nowotworów oraz odpowiedzi immunologicznej. Zakład Biochemii stawia na zrozumienie molekularnych mechanizmów insulinooporności i cukrzycy typu 2. Na uwagę zasługują także badania dotyczące wpływu lipidów na zachowanie komórkowe oraz roli mitochondriów w utrzymaniu homeostazy.
Centrum Neurobiologii stwarza przestrzeń dla interdyscyplinarnych badań, dotyczących nowatorskich metod diagnostyki oraz terapii chorób układu nerwowego. Te prace są realizowane z wieloma instytucjami i uniwersytetami w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii CEPT 2007-2013”. Instytut współpracuje z szerokim gronem światowych jednostek naukowych.
W ramach szkolenia, instytut kształci ponad 150 doktorantów, także poprzez Międzynarodowe Studia Doktoranckie. Projekty badawcze są głównie finansowane z funduszy takich jak Programy Ramowe UE, POIG, a także z NCN oraz MNiSW. Dodatkowo, Instytut odgrywa kluczową rolę w projekcie Europejskiej Infrastruktury Badawczej Euro-BioImaging, będąc liderem w sprawie technik obrazowania stosowanych w biologii, biomedycynie oraz biotechnologii.
Instytut Nenckiego dynamicznie dostosowuje swój profil działalności, zwiększając udział badań aplikacyjnych. Wzrost liczby zgłoszeń patentowych oraz umów z przedsiębiorcami odzwierciedla te zmiany. Instytut jest również współzałożycielem Konsorcjum Biocentrum Ochota, które włącza w swoje działania inne instytuty, takie jak Instytut Biochemii i Biofizyki oraz Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej.
Stacja Hydrobiologiczna w Mikołajkach, uzupełniająca działalność Instytutu, oferuje laboratoria oraz przestrzenie seminaryjne, a także prowadzi badania w zakresie ekologii i monitoring środowiska. Instytut Nenckiego odgrywa również rolę w organizowaniu wydarzeń naukowych, takich jak Festiwal Nauki czy Tydzień Mózgu, a członkowie instytutu aktywnie uczestniczą w działaniach popularyzujących naukę.
W 2013 roku Instytut uzyskał znak HR Excellence in Research, co stanowi potwierdzenie wdrożenia standardów europejskich w obszarze rekrutacji i kariery naukowej. Instytut Biologii Doświadczalnej od lat angażuje się w popularyzację nauki, za co został uhonorowany tytułem Popularyzatora Nauki 2013.
Historia
Instytut im. Marcelego Nenckiego powstał z inicjatywy współpracowników i uczniów zasłużonego profesora, który marzył o stworzeniu w Warszawie placówki poświęconej badaniom biomedycznym. Niestety, w okresie zaborów, jego wizja była trudna do zrealizowania. Dopiero rewolucja w 1905 roku przyniosła zmiany, które umożliwiły nawiązanie współpracy między naukowcami i utworzenie Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (1907). W 1911 roku, przy ulicy Kalista 8 (dzisiejszej Śniadeckich 8), powstały laboratoria naukowe, które później przekształcono w zakłady. Towarzystwo kontynuowało prace nad powołaniem Instytutu Biologii Doświadczalnej, co stało się możliwe w niepodległej Polsce. Instytut rozpoczął pełną działalność w 1918 roku, co zawdzięczał entuzjazmowi warszawskiej inteligencji oraz atmosferze po odzyskaniu niepodległości.
Pod koniec 1918 roku Kazimierz Białaszewicz, wspólnie z Edwardem Flatauem, kierownikiem Zakładu Neurobiologii, oraz Romualdem Minkiewiczem, kierownikiem Zakładu Biologii Ogólnej, zwrócili się do Zarządu Towarzystwa Naukowego Warszawskiego z propozycją utworzenia samodzielnego Instytutu. W marcu 1919 roku zarząd przychylił się do wniosku, co oznaczało formalne uznanie istnienia Instytutu. Ta decyzja otworzyła drogę do dalszych kluczowych decyzji.
W II Rzeczypospolitej Instytut Nenckiego utrzymał swoją niezależność jako placówka badawcza, czerpiąc częściowo wsparcie z budżetu państwa. Dofinansowanie to było szczególnie kierowane na rozwój badań nad hydrobiologią. W ramach Instytutu powstały trzy stacje badawcze, dwie z nich ulokowane na Wigrach oraz jedna na Helu (1932), a także Stacja Rzeczna w Pińsku. Warszawscy lekarze byli jednymi z pierwszych fundatorów tej instytucji. Wczesna działalność Instytutu w dużej mierze opierała się na pracowni neurobiologii Edwarda Flatau.
Po zakończeniu II wojny światowej, Instytut ucierpiał z powodu zniszczeń – jego wyposażenie zostało zdewastowane, a biblioteka uległa spaleniu. Odbudowa w Łodzi zawdzięczała się wysiłkom trzech par małżeńskich: Jana i Stanisławy Dembowskich, Włodzimierza oraz Stelli Niemierko, a także Jerzego Konorskiego i Liliany Lubińskiej. Wówczas Instytut składał się z trzech zakładów: Biochemii, Biologii i Neurofizjologii, a także Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach, biblioteki, administracji oraz warsztatu.
Zdecydowanie na szybki rozwój Instytutu Nenckiego wpłynęły następujące czynniki:
- Decyzja o jego upaństwowieniu (1.04.1946),
- Uzyskanie siedziby przy ul. Południowej 66 w Łodzi,
- Rozpoczęcie budowy nowej siedziby w Warszawie przy ul. Pasteura 3 (1950), do której w latach 1953-1956 przenieśli się pracownicy trzech zakładów oraz personel techniczny i administracyjny,
- Włączenie Instytutu do struktur Polskiej Akademii Nauk (1952),
- Powiększenie w Warszawie struktury Instytutu o nowe jednostki: Zakład Hydrobiologii Eksperymentalnej (1953) oraz Zakład Psychologii (1955),
- Uzyskanie przez Radę Naukową Instytutu prawa do nadawania stopni naukowych (1952).
Po intensywnej odbudowie oraz rozbudowie między 1946 a 1960 rokiem, Instytut przeszedł przez trudny okres, który trwał do 1968 roku. W tym czasie władze PAN nakazały przekazać innym placówkom Akademii około 1000 m² powierzchni należącej do Instytutu Nenckiego, a Zakład Psychologii oddano Uniwersytetowi Warszawskiemu (1961), natomiast Stacja Hydrobiologiczna w Mikołajkach Zakładowi Ekologii PAN (1962).
Rok 1968 był szczególnym momentem, gdyż Instytut obchodził 50-lecie istnienia, co dało możliwość podsumowania dwóch dekad jego powojennej działalności. Kolejne lata, zwłaszcza po 1989 roku, przyniosły znaczne zmiany w organizacji i finansowaniu nauki w Polsce, jednocześnie będąc czasem dynamicznego rozwoju Instytutu, któremu towarzyszyły zmiany strukturalne oraz ekspansja zakresu prowadzonej działalności badawczej.
Osoby związane z Instytutem
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, ważna placówka naukowa, ma w swojej historii wiele znaczących postaci. Wśród obecnych władz Instytutu (stan na 2018 rok) znajdują się kluczowy dyrektor oraz zastępcy dyrektora: prof. dr hab. Agnieszka Dobrzyń pełniąc funkcję dyrektora od 2018 roku, dr hab. Krzysztof Nieznański jako zastępca ds. naukowych od 2018 oraz dr hab. Monika Liguz-Lęcznar, również zastępca ds. naukowych. Administrację instytutu prowadzi dr Anna Jachner-Miśkiewicz, która odpowiada za te obowiązki od 2008 roku. W Rada Naukowa z kolei przewodniczy prof. dr hab. Andrzej Wróbel.
W ciągu lat, wielu naukowców związanych z tym instytutem przyczyniło się do rozwoju wiedzy w Polsce oraz na świecie, a część z nich została wyróżniona prestiżowymi odznaczeniami. Warto wspomnieć o osobach, które pełniły funkcje dyrektora oraz wicedyrektora:
- Kazimierz Białaszewicz (1920-1925 i 1931-1933),
- Romuald Minkiewicz (1926-1931),
- Jan Dembowski (1933-1934 i 1948-1960; odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski),
- Mieczysław Bogucki (1934-1939),
- Włodzimierz Niemierko (1946-1967; odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski),
- Jerzy Konorski (1946-1973; odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski),
- Ludwik Choiński (1955-1969),
- Leszek Kuźnicki (1968-1975; odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski),
- Stella Niemierko (1968-1976),
- Kazimierz Zieliński (1968, 1970-1991),
- Władysław Dąbrowski (1969-1975),
- Jerzy Rutkowski (1975-1979),
- Andrzej Grębecki (1975-1981),
- Hanna Strzelecka-Gołaszewska (1975-1982),
- Irena Stępień (1977-1979),
- Eugeniusz Lisok (1979-1981),
- Krystyna Dec (1980-1991),
- Bogusław Ferdyn (1981-1985),
- Renata Dąbrowska (1982-1989),
- Waldemara Gacuta-Przybylska (1985-1986),
- Józef Zborowski (1986-1988),
- Zbigniew Przygoda (1986-2007),
- Maciej Nałęcz (1989, 1991-2001),
- Jacek Kuźnicki (1991-1992),
- Ewa Nowak-Olszewska (1991-2003),
- Jolanta Skangiel-Kramska (1992-2003),
- Jolanta Zagrodzka-Szmagalska (1994-2007),
- Jerzy Duszyński (2002-2008),
- Urszula Sławińska (2007-2013),
- Adam Szewczyk (2008-2018),
- Hanna Fabczak (2008-2018),
- Witold Konopka (2014-2018).
Warto również zaznaczyć, że wśród innych profesorów związanych z Instytutem byli ci, którzy zostali uhonorowani licznymi nagrodami, w tym:
- Romuald Klekowski (Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą),
- Lech Wojtczak (Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski),
- Kazimierz Zieliński (Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą).
Struktura
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk jest strukturą złożoną z pięciu kluczowych jednostek organizacyjnych:
- Zakład Biologii Komórki (kierownik: Katarzyna Kwiatkowska),
- Zakład Biochemii (kierownik: Katarzyna Piwocka),
- Zakład Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej (kierownik: Leszek Kaczmarek),
- Zakład Neurofizjologii (kierownik: Małgorzata Skup),
- Centrum Neurobiologii (kierownik: Marcin Ciuk).
W ramach Zakładu Biologii Komórki znajdują się następujące pracownie:
- Pracownia Biologii Molekularnej Błony Komórkowej (kierownik: Katarzyna Kwiatkowska),
- Pracownia Cytoszkieletu i Biologii Rzęsek (kierownik: Dorota Włoga),
- Pracownia Przekazywania Sygnału (kierownik: Tomasz Wilanowski),
- Pracownia Synaptogenezy (kierownik: Tomasz J. Prószyński).
Zakład Biochemii obejmuje wiele wyspecjalizowanych pracowni:
- Pracownia Białek Motorycznych (kierownik: Andrzej A. Kasprzak),
- Pracownia Biochemii Lipidów (kierownik: Sławomir Pikuła),
- Pracownia Bioenergetyki i Błon Biologicznych (kierownik: Jerzy Duszyński),
- Pracownia Enzymologii Porównawczej (kierownik: Wojciech Rode),
- Pracownia Metabolizmu Komórki (kierownik: Krzysztof Zabłocki),
- Pracownia Molekularnej Biochemii Medycznej (kierownik: Paweł Dobrzyń),
- Pracownia Molekularnych Podstaw Ruchów Komórkowych (kierownik: Maria Jolanta Rędowicz),
- Pracownia Molekularnych Podstaw Starzenia (kierownik: Ewa Sikora),
- Pracownia Sygnałów Komórkowych i Zaburzeń Metabolicznych (kierownik: Agnieszka Dobrzyń),
- Pracownia Wewnątrzkomórkowych Kanałów Jonowych (kierownik: Adam Szewczyk).
W Zakładzie Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej prowadzone są badania w takich pracowniach jak:
- Pracownia Białek Wiążących Wapń (kierownik: Anna Filipek),
- Pracownia Biofizyki Komórki (kierownik: Jakub Włodarczyk),
- Pracownia Epileptogenezy (kierownik: Katarzyna Łukasiuk),
- Pracownia Molekularnych Podstaw Zachowania (kierownik: Katarzyna Radwańska),
- Pracownia Neurobiologii (kierownik: Leszek Kaczmarek),
- Pracownia Neurobiologii Rozwoju i Ewolucji (kierownik: Krzysztof Turlejski),
- Pracownia Neuroplastyczności (kierownik: Małgorzata Kossut),
- Pracownia Procesów Transportu w Błonach Biologicznych (kierownik: Katarzyna Nałęcz).
Zakład Neurofizjologii zawiera różnorodne pracownie, takie jak:
- Pracownia Badań Przedklinicznych i Chorób Neurodegeneracyjnych (kierownik: Grażyna Niewiadomska),
- Pracownia Etologii (kierownik: Ewa Joanna Godzińska),
- Pracownia Neurobiologii Emocji (kierownik: Ewelina Knapska),
- Pracownia Neurobiologii Widzenia (kierownik: Wioletta Waleszczyk),
- Pracownia Neuroinformatyki (kierownik: Daniel Wójcik),
- Pracownia Neuromorfologii Molekularnej i Systemowej (kierownik: Grzegorz Wilczyński),
- Pracownia Neuropsychologii (kierownik: Elżbieta Szeląg),
- Pracownia Plastyczności Nerwowo-Mięśniowej (kierownik: Urszula Sławińska),
- Pracownia Procesów Reinerwacyjnych (kierownik: Julita Czarkowska-Bauch),
- Pracownia Psychofizjologii (kierownik: Anna Grabowska),
- Pracownia Układu Limbicznego (kierownik: Stefan Kasicki),
- Pracownia Układu Wzrokowego (kierownik: Andrzej Wróbel).
Centrum Neurobiologii z kolei może poszczycić się szeroką gamą pracowni badawczych:
- Pracownia Badań Przedklinicznych o Podwyższonym Standardzie (kierownik: Urszula Wojda),
- Pracownia Modeli Zwierzęcych (kierownik: Witold Konopka),
- Pracownia Neurobiologii Molekularnej (kierownik: Bożena Kamińska-Kaczmarek),
- Pracownia Obrazowania Mózgu (kierownik: Artur Marchewka),
- Pracownia Obrazowania Struktury i Funkcji Tkankowych (kierownik: Tytus Bernaś),
- Pracownia Bioinformatyki (kierownik: Michał Dąbrowski).
Oprócz głównych jednostek badawczych, w Instytucie funkcjonują również różne jednostki pomocnicze:
- Pracownia Cytometrii (kierownik: Katarzyna Piwocka),
- Zwierzętarnia (kierownik: Aleksandra Bartelik),
- Laboratorium Mikroskopii Elektronowej (kierownik: Elżbieta Wyroba),
- Pracownia Informatyki (kierownik: Mirosław Sikora),
- Biblioteka (kierownik: Jan Bienias),
- Stacja Hydrobiologiczna w Mikołajkach (kierownik: Tomasz Janecki).
Przypisy
- Andrzej Śródka, Rola lekarzy w utworzeniu Towarzystwa Naukowego Warszawskiego Towarzystwo Naukowe Warszawskie.
- Kazimierz Zieliński, Kronika naukowa, „Kosmos” 15.12.1993 r., s. 721-729, Rola Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w rozwoju nauk biologicznych w Polsce.
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytuty":
Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk | Instytut Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk | Instytut Hematologii i Transfuzjologii | Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy | Państwowy Instytut Geologiczny | Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki | Wydawnictwo Naukowe Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie | Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej | Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki | Goethe-Institut w Warszawie | Gmach Wojskowego Instytutu Geograficznego w Warszawie | Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk | Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego | Instytut Psychiatrii i Neurologii | Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk | Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk | Instytut Chemii i Techniki Jądrowej | Sieć Badawcza Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii | Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk | Instytut Tele- i RadiotechnicznyOceń: Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk