Maciej Jerzy Rybiński, urodzony 5 marca 1945 roku w Warszawie, był to nie tylko niezwykle utalentowany dziennikarz, ale również ceniony publicysta oraz felietonista. Jego prace obejmowały szeroką gamę tematów, w tym politykę, ekonomię i zagadnienia społeczne.
W ciągu swojej kariery Rybiński niejednokrotnie komentował wydarzenia społeczne, używając swojego niepowtarzalnego stylu satyrycznego. Poza tym, był także scenarzystą oraz pisarzem, co zakładało jego wszechstronność w świecie mediów.
Prywatnie, Maciej Rybiński był mężem dziennikarki Krystyny Grzybowskiej, a także ojcem Aleksandry Rybińskiej, która również podążyła tą samą drogą zawodową, stając się dziennikarką.
Rybiński odszedł z tego świata 22 października 2009 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej prasoznawstwie i medialnej przestrzeni.
Życiorys
W 1964 roku Maciej Rybiński zakończył edukację w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV. Następnie podjął studia z zakresu polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zaczęła się jego kariera dziennikarska. Swoje pierwsze kroki stawiał jako dziennikarz sportowy, publikując w tygodniku „Sportowiec”. Wkrótce potem stał się felietonistą w popularnym wśród studentów tygodniku „itd”. Rybiński zyskał także uznanie jako scenarzysta, współtworząc kultowy serial „Alternatywy 4”. Jego twórczość obejmowała również literaturę kryminalną, a także występy w Kabarecie pod Egidą.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, w 1982 roku Rybiński osiedlił się na emigracji, gdzie przez pewien czas mieszkał w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. W tym okresie współpracował z niemiecką katolicką agencją prasową KNA oraz pracował dla BBC World Service w Londynie, a następnie pełnił funkcję korespondenta w Bonn i Brukseli. Pisał dla rozmaitych pism emigracyjnych, takich jak paryska „Kultura”, „Kontakt”, „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza”, „Orzeł Biały” oraz „Pogląd”. W 1989 roku nawiązał współpracę z „Rzeczpospolitą”, a do kraju powrócił w listopadzie 1998 roku.
W późniejszym czasie jego teksty ukazywały się w wielu pismach, w tym w tygodniku „Wprost”, gazecie „Fakt”, gdzie od 2006 roku prowadził specjalną rubrykę „Jestem, więc piszę” i satyryczną kolumnę „Bigos z Ryby”. Publikował także w „Dzienniku Polskim”, „Rzeczpospolitej” oraz „Gazecie Polskiej”. W 1997 roku dyrektor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik oskarżył go o plagiat artykułu, co dotyczyło jego tekstu pt. „Biznes wraca na Zachód”. Okazało się, że materiały były zbliżone do wcześniejszego druku opublikowanego w „Forum”. Na zarzut plagiatu Rybiński odpowiedział, wydając tekst „Ja znany plagiator”, w którym wskazał na nieścisłości przekazywane przez Michnika oraz Pawła Wrońskiego, dziennikarza „Gazety Wyborczej”. Ostatecznie, ówczesny redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, Piotr Aleksandrowicz, zakończył z Rybińskim współpracę z powodu kontrowersji związanych z plagiatem.
Maciej Rybiński był aktywnym członkiem tak uznawanych organizacji, jak Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa. W 2008 roku został wyróżniony tytułem Honorowego Członka Stowarzyszenia KoLiber. Niestety, jego zdrowie od dłuższego czasu ulegało pogorszeniu z powodu problemów z sercem, a 22 października 2009 roku zmarł nagle w Warszawie. 29 października 2009 roku jego urnę z prochami złożono w rodzinnej krypcie na Starych Powązkach (kwatera 279-5-16).
Odznaczenia i nagrody
W roku 2002 Maciej Rybiński otrzymał prestiżową Nagrodę Kisiela. W uzasadnieniu nagrody podkreślono jego wartość jako pisarza, wskazując, że „pisze, bo myśli”.
Natomiast 29 października 2009 przyznano mu pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. To odznaczenie przyznano za jego znaczący wkład w rozwój kultury polskiej oraz za osiągnięcia w dziedzinie publicystyki i dziennikarstwa. Jego oryginalne myślenie oraz odwaga w wyrażaniu własnych poglądów zostały docenione jako przykład niezależnego myślenia. Dodatkowo, wyróżnienie to miało na celu uhonorowanie jego wkładu w procesy demokratyczne, które miały miejsce w Polsce.
Wybrane publikacje
Maciej Rybiński, znany dziennikarz, ma na swoim koncie wiele interesujących publikacji, które ukazały się na przestrzeni lat. Poniżej znajduje się lista jego wybranych dzieł:
- Góralskie tango (1978) – wraz z Januszem Płońskim,
- Balladyna Superstar (1984) – współautorstwo z Januszem Płońskim,
- Brakujące ogniwo (2005) – również w kooperacji z Januszem Płońskim,
- Jestem, więc piszę. 2003–2005 (2005) – zbiór felietonów, wydawnictwo UMCS,
- Bruderszaft z Belzebubem (2008) – powieść wydana przez Axel Springer,
- Ryba w czerwonej Zalewie (2011) – zbiór felietonów, wydawnictwo LTW,
- Ryba Ludojad (2011) – felietony, które pojawiły się w Rzeczpospolitej, wydawnictwo M,
- Maciej Rybiński: Felietony (2011) – wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska,
- Bajeczki ekonomiczne (2013) – zbiór felietonów o ekonomii, wydawnictwo Zysk i S-ka.
Jego prace ukazują różnorodność tematów oraz głęboką znajomość rzeczywistości, co sprawia, że są one cenione przez czytelników.
Przypisy
- Aleksandra Rybińska. Koniec Angeli Merkel, Amerykanie i Niemcy zakładnikami polityki wobec Rosji?. NPTV [dostęp 14.08.2016 r.]
- Maciej Rybiński: Ryba lubi pływać. dziennikpolski24.pl. [dostęp 12.04.2016 r.]
- Maciej Rybiński. rp.pl.
- Pogrzeb Macieja Rybińskiego. fakty.interia.pl.
- Cmentarz Stare Powązki: MACIEJ RYBIŃSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 18.12.2019 r.]
- Maciej Rybiński nie żyje. gazeta.pl, 22.10.2009 r. [dostęp 22.10.2009 r.]
- Zmarł wieloletni współpracownik i felietonista "Rzeczpospolitej" Maciej Rybiński. rp.pl, 22.10.2009 r. [dostęp 22.10.2009 r.]
- Maciej Rybiński odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. prezydent.pl, [dostęp 29.10.2009 r.]
- Wiesław Drzewiecki. Pogrzeb Macieja Rybińskiego. „Ławy Skrzypią”, s. 16–17, 27.11.2009 r. Warszawa: Koło Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Króla Władysława IV.
- Małgorzata Kozłowska: Ctrl C, Ctrl V: Nowy warsztat dziennikarza. polityka.pl, 22.02.2007 r. [dostęp 22.10.2009 r.]
- Maciej Rybiński: Ja znany plagiator. rybinski.blog.pl, 03.02.2005 r. [dostęp 22.10.2009 r.]
- Maciej Rybiński: Biznes wraca na zachód. Rzeczpospolita, 23.05.1997 r.
- Minęło oczarowanie Europą Wschodnią. Forum, 21.05.1997 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Modest Dobrzyński | Wojciech Włodarczyk (dziennikarz) | Zygmunt Broniarek | Cezary Sokołowski | Andrzej Józef Dąbrowski | Anna Wróblewska | Kazimierz Dziewanowski | Jacek Snopkiewicz | Barbara Maria Okulicz-Sługocka | Jerzy Haszczyński | Mikołaj Kosianowicz | Paweł Sztompke | Lejb Goldin | Rafał Porzeziński | Czesław Nusbaum | Aleksander Wieczorkowski | Hanna Igalson-Tygielska | Sylwin Strakacz | Agnieszka Porzezińska | Sławomir SierakowskiOceń: Maciej Rybiński (dziennikarz)