Sławomir Sierakowski


Sławomir Witold Sierakowski, urodzony 4 listopada 1979 roku w Warszawie, to postać znana w polskim krajobrazie kulturalnym oraz intelektualnym. Jako publicysta i socjolog, posiada szeroki wachlarz umiejętności, które wykorzystuje w swojej pracy twórczej oraz krytycznej.

W swojej karierze Sierakowski pełnił wiele kluczowych ról. Jest krytykiem literackim oraz teatralnym, co niejednokrotnie pozwoliło mu wpływać na kształtowanie się opinii publicznej na temat sztuki i literatury w Polsce. Pełnił także funkcję wydawcy, co umożliwiło mu promocję ważnych tekstów i autorów w kraju.

Jednym z jego największych osiągnięć jest założenie i redagowanie pisma „Krytyka Polityczna”, które stało się platformą dla debat na temat polityki, kultury i społecznych zjawisk. Ponadto, Sierakowski jest również odpowiedzialny za stworzenie internetowego „Dziennika Opinii” oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej, dając w ten sposób głos różnorodnym myślicielom i twórcom.

Warto zaznaczyć, że Sławomir Sierakowski jest także współtwórcą REDakcji, co stanowi kolejny dowód na jego zaangażowanie w rozwijanie przestrzeni dla krytycznego dialogu w Polsce.

Życiorys

Dzieciństwo

Sawomir Sierakowski dorastał na warszawskich Jelonkach, w otoczeniu bloków mieszkalnych. To środowisko ukształtowało jego młodzieńcze przeżycia i zainteresowania.

Wykształcenie

Ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie nauki studiował zagadnienia związane z filozofią, ekonomią oraz socjologią, uzyskując tytuł magistra socjologii w roku 2003. Następnie podjął studia doktoranckie w Instytucie Socjologii na tym samym uniwersytecie. W ciągu swojej kariery edukacyjnej był stypendystą takich instytucji jak Collegium Invisibile oraz niemieckie fundacje GFPS i DAAD. Ponadto, miał możliwość studiowania na prestiżowych uczelniach amerykańskich, takich jak Princeton, Yale oraz Harvard.

Działalność organizacyjna

W roku 2005 Sierakowski objął stanowisko prezesa Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego, które zarządza pięcioma centrami kultury znajdującymi się w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Cieszynie i Kijowie oraz 25 lokalnymi klubami w Polsce oraz krajach sąsiednich takich jak Ukraina, Rosja i Niemcy. Od 2012 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie. W czerwcu i lipcu 2022 roku zainicjował zbiórkę funduszy na zakup drona Bayraktar dla Ukrainy, aby wesprzeć ten kraj w obliczu rosyjskiej inwazji. W krótkim czasie zdołano zebrać ponad 24 miliony złotych, co przyczyniło się do dostarczenia Ukrainie wsparcia humanitarnego.

Działalność publicystyczna

Sierakowski specjalizuje się w refleksji nad polityką, publikując swoje teksty w takich pismach jak „Krytyka Polityczna”, „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek”, czy „Polityka”. W dziedzinie kultury współpracował z Kingą Dunin oraz Cezarym Michalskim, prowadząc program „Lepsze książki” w TVP Kultura. Od jesieni 2008 roku był współprowadzącym program „Pojedynek” emitowany w TVP Historia, gdzie współpracował z Rafałem Ziemkiewiczem. Jest także felietonistą „New York Timesa”.

Działalność artystyczna

11 listopada 2007 roku w TR Warszawa odbyła się premiera sztuki „Szewcy u bram”, której autorem jest Witkacy. Reżyserem inscenizacji był Jan Klata, z którym Sierakowski współpracował przy adaptacjach. W 2008 roku pojawił się w filmie izraelskiej artystki Ja’el Bartany zatytułowanym „Mary Koszmary”, gdzie na Stadionie Dziesięciolecia wygłaszał mowę na temat potencjalnego powrotu Żydów do Polski. Scenariusz powstał we współpracy z Kingą Dunin. Warto zaznaczyć, że „Mary Koszmary” miały swoją premierę w Centrum Pompidou w Paryżu i zdobyły uznanie w ponad 20 krajach, prezentowane na wystawach w znaczących instytucjach, takich jak Muzeum Guggenheima czy Tate Modern. Część II, zatytułowana „Mur i Wieża”, została stworzona w 2009 roku, a część III, „Zamach”, miała zaszczyt reprezentować Polskę na Biennale w Wenecji w 2011 roku.

Nagrody

W 2007 roku Sławomir Sierakowski był jednym z finalistów prestiżowej nagrody dziennikarskiej Grand Press, co świadczy o jego znaczącym wkładzie w polski dziennikarstwo. Następnie, w 2008 roku, osiągnął kolejny sukces, uplasowując się w finale Nagrody im. Barbary Łopieńskiej, co potwierdza jego talent oraz uznanie w branży.


Oceń: Sławomir Sierakowski

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:12