Wojciech Włodarczyk (dziennikarz)


Wojciech Włodarczyk to osoba o niezwykle bogatym dorobku artystycznym i dziennikarskim. Urodził się 14 sierpnia 1952 roku w stolicy Polski, Warszawie. Jako polski muzyk, Włodarczyk wykazuje się także dużą wiedzą w dziedzinie muzykologii.

Włodarczyk zyskał uznanie jako niezależny dziennikarz muzyczny, a przez długi okres był związany z Polskim Radiem. Jego działalność nie ogranicza się wyłącznie do pisania, bowiem pełni również funkcję wydawcy i redaktora płyt muzycznych, przede wszystkim z zakresu muzyki klasycznej.

Życiorys

Wojciech Włodarczyk pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach szlachecko-inteligenckich. Jego matka, Marianna z domu Miros, była baronessą herbu Lubowla i pełniła rolę kierownika sekretariatu teatrów Lalka i Guliwer. Z kolei jego ojciec, Franciszek Włodarczyk, piastował funkcję pastora i był współorganizatorem Starokatolickiego Kościoła Mariawitów w Płocku.

W 1967 roku ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną I stopnia im. S. Moniuszki nr 2 w Warszawie, gdzie był uczniem prof. Natalii Saburowej na fortepianie. Następnie kontynuował naukę w Liceum Muzycznym nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie, specjalizując się w grze na organach pod kierunkiem prof. Stanisława Możdżonka oraz ucząc się fortepianu u prof. Wandy Łosakiewicz.

W latach 1971–1976 Wojciech Włodarczyk studiował na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Historycznym w Instytucie Muzykologii. Jego praca magisterska, dotycząca Zygmunta Noskowskiego, została napisana pod opieką prof. Mirosława Perza. Obronił tytuł magistra przed komisją pod przewodnictwem prof. Józefa Chomińskiego. W trakcie studiów aktywnie uczestniczył w życiu uniwersyteckim, śpiewając w chórze uniwersyteckim i pełniąc funkcję prezesa Chóru Akademickiego UW.

Dorobek zawodowy

Wojciech Włodarczyk rozpoczął swoją karierę dziennikarską w Polskim Radiu w dniu 15 stycznia 1975 roku. Do 13 grudnia 1981 roku pracował w Redakcji Muzycznej Naczelnej Redakcji III Polskiego Radia, gdzie zdobył cenne doświadczenie.

Po zakończeniu stanu wojennego powrócił do Polskiego Radia. Tam kontynuował swoją pracę, jednak z uwagi na zmiany organizacyjne, dołączył do zespołu Programu 2 Polskiego Radia. W ramach czerwonego stanu działalności redakcji, Włodarczyk był autorem audycji poświęconych muzyce klasycznej, takich jak Filharmonia Dwójki, Wieczór Operowy Dwójki oraz Niezwykły świat opery. Z czasem zaczął również prowadzić audycje na żywo, podczas których słuchacze mogli actively uczestniczyć w programach.

Na przełomie lat 80-tych, powstała Redakcja Operowa Dwójki, której kierownikiem był Victor Alexander Brége. Włodarczyk współpracował z Tadeuszem Deszkiewiczem oraz Wojciechem Maruchą. Do jego znaczących osiągnięć należy fakt, że był on pierwszym współprowadzącym transmitowaną na żywo operę z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie miał okazję zaprezentować „Traviatę” G. Verdiego. Jego profesjonalizm został doceniony poprzez przyznanie nagrody Prezesa Polskiego Radia za te transmisje.

W późniejszych latach relacjonował wydarzenia operowe z takich renomowanych teatrów jak: Opera Bastille w Paryżu, La Scala w Mediolanie oraz Teatro Real w Madrycie. Oprócz pracy radiowej, w latach 90-tych prowadził w TVP cykl programów pt. „Gwiazdy świecą wieczorem”, w których występowali znani artyści i muzycy, m.in. Andrzej Kulka, Grzegorz Nowak czy Kaja Danczowska.

Dzięki współpracy z TVP Polonia, Włodarczyk prowadził programy z udziałem gości oraz widzów, wśród których znaleźli się między innymi Wanda Wiłkomirska, Elżbieta oraz Krzysztof Pendereccy. W programach tych oprawa muzyczna była emitowana „na żywo” przez artystów obecnych w studiu.

Włodarczyk z sukcesem komentował różne wydarzenia muzyczne, wśród których był m.in. jubileusz Plácido Domingo, a także pielgrzymka św. Jana Pawła II do Ziemi Świętej. W latach 2002–2007 pracował w Redakcji Muzycznej Archiwum Polskiego Radia, kontynuując współpracę z Redakcją Operową Dwójki, aż do zakończenia pracy w Polskim Radiu w 2007 roku.

Po zakończeniu kariery radiowej, Wojciech Włodarczyk zajął się działalnością wydawniczą zakładając Agencję wwMusic, która była odpowiedzialna za publikację płyt, takich jak te nagrane przez klarnecistę Romualda Gołębiowskiego, wiolonczelistkę Annę Wróbel oraz organistę Karola Gołębiowskiego. Jako prezes Stowarzyszenia Sztuk Wyższych, miał znaczący wkład w popularyzację muzyki klasycznej, organizując w Roku Chopinowskim 2010 koncerty w Stanach Zjednoczonych, m.in. w Chicago Symphony Center oraz Carnegie Hall, których kierownictwo muzyczne sprawował Krzesimir Dębski.

Do jego osiągnięć należy także zorganizowanie wielogodzinnych koncertów z udziałem artystów takich jak Sławek Jaskułke czy Janusz Prusinowski Trio. Ponadto, prowadził setki koncertów oraz wykładów związanych z muzyką, a także współpracował z takimi instytucjami jak Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku.

W drugiej dekadzie XXI wieku Włodarczyk rozpoczął współpracę z Michałem Nogasiem z Polskiego Radia – Trójki. Tworzył audycje zatytułowane „Tym żył świat”, które zdobyły uznanie i były emitowane codziennie. Jego prace nie przeszły bez echa i zostały uhonorowane nagrodą podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Radiowego w Teheranie.

Obok wielu projektów, Włodarczyk był twórcą cyklu poświęconego polskim twórcom w zakresie muzyki rockowej, jazzowej oraz klasycznej, który nosił nazwę „MP Trójka”. W latach 2013-2015 był autorem serii ponad 200 audycji realizowanych we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Tematyka tych audycji koncentrowała się na historii polskiej muzyki.

Uczestniczył w Legionowskim Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej oraz podejmował liczne inicjatywy związane z kulturą muzyczną. W 2016 roku, po długim okresie intensywnej pracy, zdecydował się zawiesić swoją działalność zawodową, by skupić się na rozwijaniu swoich pasji muzycznych. W szczególności zajął się muzyką rockową, grając na gitarze basowej w zespołach „The YeasToday”, „The New YeasToday” oraz „The New”. Obecnie pracuje nad swoją solową płytą, która nosi tytuł „Vojtek”.

Przypisy

  1. Wojciech Włodarczyk – polskieradio.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  2. „Żegnaj Przyjacielu”. T. Deszkiewicz o wybitnym dziennikarzu W. A. Bregy [online], Warszawa i Mazowsze – najnowsze wiadomości w RDC [dostęp 22.12.2020 r.]
  3. Moje radio – okruchy wspomnień [online], salon24.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  4. Agencja Artystyczno Impresaryjna Wwmusic Wojciech Włodarczyk – Praga Północ – Warsaw, Poland [online], Yelp [dostęp 21.12.2020 r.]
  5. opisy płyt [online], www.polmic.pl [dostęp 21.12.2020 r.]
  6. Prace mgr.xlsx [online], Google Docs [dostęp 21.12.2020 r.]
  7. a b c d XI Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej [online], legionowo.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  8. Wiktor Aleksander Brégy. Pożegnanie, „PolskieRadio24.pl” [dostęp 22.12.2020 r.]
  9. Przedwojenne partytury wróciły do zbiorów Polskiego Radia [online], Onet Wiadomości, 27.06.2005 r. [dostęp 22.12.2020 r.]
  10. Od 2 września Program 3 Polskiego Radia wprowadzi jesienną ramówkę [online], www.prsa.pl [dostęp 22.12.2020 r.]
  11. StanisławS. Rybak StanisławS., Mariawityzm. Studium historyczne, s. 63.

Oceń: Wojciech Włodarczyk (dziennikarz)

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:16