Barbara Maria Okulicz-Sługocka, która przyszła na świat 24 stycznia 1948 roku w Warszawie, to postać, która wywarła znaczący wpływ na polski świat mediów i dziennikarstwa. Zmarła 20 marca 2023 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w branży.
Była nie tylko wspaniałą dziennikarką, ale również współzałożycielką Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia, gdzie przyczyniła się do kształcenia wielu pokoleń adeptów mediów. Jej zaangażowanie w edukację oraz nieustanne dążenie do doskonałości w dziennikarstwie czynią ją postacią, której osiągnięcia będą pamiętane przez długie lata.
Życiorys
Barbara Maria Okulicz-Sługocka przyszła na świat w Warszawie. Po ukończeniu Żeńskiego Liceum im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie, zdecydowała się kontynuować swoją edukację, wybierając filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim.
W trakcie swoich studiów zaangażowała się w działalność Studenckiego Teatru „Sigma”, którym opiekowali się Agnieszka i Wojciech Boratyńscy. Jej praca magisterska stała się pierwszą monografią Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Po zakończeniu studiów, w latach 1969-1970, odbyła dwuletni staż dziennikarski w Polskim Radiu. Następnie pracowała do 1977 roku w Programie Polskiego Radia dla Zagranicy, a potem w redakcji Audycji dla Polaków za Granicą PR. Od 1977 roku była związana z programem I Polskiego Radia, gdzie była częścią zespołu „Muzyka i Aktualności”.
Okulicz-Sługocka współpracowała również z telewizyjnym programem „Pegaz”, gdzie wspólnie z Haliną Dębicką-Ułłowicz tworzyła program poświęcony twórczości amatorskiej „Z potrzeby serca”, który prowadziła na antenie z Jerzym Rosołowskim. W tym samym czasie w programie „Muzyka i Aktualności” prowadziła również Akademię Autorów Amatorów. W 2001 roku rozpoczęła swoją działalność jako komentatorka I Programu Polskiego Radia.
Na scenie warszawskiego Teatru na Targówku, we współpracy z dyrektorem teatru Janem Krzyżanowskim, zaprezentowała najlepsze utwory amatorskie w spektaklu „Suma naszych dni”. W latach 1980-1989 zrealizowała dla TVP trzy filmy dotyczące Libii i działalności polskich instytucji w tym kraju, a także dwa filmy o współpracy polsko-niemieckiej pod tytułem „Gdzie jest moja ojczyzna”.
W latach 1990-1994 była inicjatorką i organizatorką kursów dziennikarskich, które były prowadzone przez Pressclub. Od 1994 roku jest współzałożycielką oraz prezydentem Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie. Dodatkowo, założyła profesjonalne publicystyczne, całodobowe radio internetowe – „Radio M – Młodość, Miłość, Marzenia”.
Rodzina
Barbara Maria Okulicz-Sługocka to postać o bogatej historii rodzinnej. Jej mąż – Ryszard Sługocki – jest znanym dziennikarzem, dyplomatą oraz pisarzem, który miał znaczący wkład w ruch oporu Armii Krajowej. Ich syn, Piotr Sługocki, jest absolwentem prawa oraz archeologii, zdobywając wykształcenie na Uniwersytecie Warszawskim.
W rodzinie nie brakuje także innych uzdolnionych osób. Barbara ma dwóch braci: Leszka Okulicz, który pracuje jako lekarz, oraz Zbigniewa Okulicz, zatrudnionego przez Nadleśnictwo w Olecku. Warto również wspomnieć o rodzicach Barbary: Helenie z Głowackich Okulicz oraz Tadeuszu Oksza-Okulicz. Wszystko to wskazuje na głębokie korzenie oraz silne tradycje rodzinne.
Do 1921 roku rodzina Okulicz-Sługockich posługiwała się herbem Oksza, co podkreśla ich szlacheckie pochodzenie oraz historyczną znaczenie tej rodziny na tle polskiej historii.
Odznaczenia
Barbara Maria Okulicz-Sługocka zdobyła wiele znaczących odznaczeń, które są uznaniem jej wkładu w dziedzinie dziennikarstwa, publicystyki oraz edukacji.
W 2002 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej, publicystycznej i edukacyjnej”. Wcześniej, w 1986 roku, otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a także Złoty Krzyż Zasługi, który stanowi potwierdzenie jej długoletniej pracy i doświadczenia w tych obszarach.
W 1978 roku nagrodzono ją Nagrodą Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji II stopnia za jej twórczość oraz działalność w mediach. Dodatkowo, w 1973 roku zdobyła nagrodę Klubu Zagadnień Polonijnych SDP. Ponadto, jest laureatką licznych nagród przyznawanych przez słuchaczy, organizacje społeczne oraz władze miasta Warszawy.
Przypisy
- Nie żyje Barbara Okulicz-Sługocka, dziennikarka Polskiego Radia [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 23.03.2023 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27.06.2002 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2002 r. nr 43, poz. 655).
- Krajowy Rejestr Sądowy „Długosz, Okulicz, Sługocki” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (nr KRS: 0000305150).
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Jerzy Haszczyński | Piotr Kędzierski | Janusz Weiss | Aleksander Reksza | Piotr Cegielski | Bogdan Kołodziejski | Sylwester Braun | Wacław Czarnecki | Bogdan Żołtak | Krzysztof Sokołowski (tłumacz) | Jacek Snopkiewicz | Kazimierz Dziewanowski | Anna Wróblewska | Andrzej Józef Dąbrowski | Cezary Sokołowski | Zygmunt Broniarek | Wojciech Włodarczyk (dziennikarz) | Modest Dobrzyński | Maciej Rybiński (dziennikarz) | Mikołaj KosianowiczOceń: Barbara Maria Okulicz-Sługocka