Andrzej Ignacy Kwiatkowski, urodzony 15 września 1941 roku w Warszawie, to postać o wyjątkowym dorobku w wielu dziedzinach. Jego działalność obejmuje nie tylko pracę jako dziennikarz, ale także inżyniera, a nawet rolnika oraz poligrafa.
Świecąc przykładem, Kwiatkowski udowadnia, że pasja i wszechstronność mogą współistnieć w jednym życiu zawodowym, co czyni go interesującą osobą we współczesnym świecie mediów.
Życiorys
Wykształcenie
Andrzej Kwiatkowski, znany dziennikarz, zakończył swoją edukację w 32 Liceum Ogólnokształcącym Warszawa-Włochy, gdzie zdobył solidne podstawy wiedzy ogólnej. Następnie kontynuował naukę na wydziale typografii w Państwowej Szkole Technicznej nr 5 w Warszawie. Całość jego wykształcenia dopełniły studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na wydziale rolnym, które ukończył z tytułem inżyniera.
Działalność zawodowa
Kariery zawodowej Andrzeja Kwiatkowskiego nie można przecenić. W latach 1961–1991 pracował w Państwowym Wydawnictwie Rolniczym i Leśnym w Warszawie. Już w 1962 roku objął stanowisko redaktora technicznego, a do 1991 roku przeszedł kolejne awanse na różnych stanowiskach redakcyjnych. Zajmował się m.in. pracą jako sekretarz redakcji, a później jako zastępca redaktora naczelnego. W latach 1982-1991 był redaktorem naczelnym dwutygodnika „Traktor”. Po zakończeniu pracy w wydawnictwie, w latach 1991–1992 pełnił funkcję kierownika zespołu twórczego w programie „Listy o gospodarce”. Kolejnym etapem kariery była praca w TVP S.A., gdzie w 1993–1994 roku kierował działem publicystyki, a następnie był naczelnym redaktorem „Na Wskroś” w Częstochowie. W 1995 roku rozpoczął pracę jako komentator w I Programie TVP, a w latach 1995–1996 objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego „Przeglądu Tygodniowego”. Andrzej Kwiatkowski był także dyrektorem Biura Analiz i Planowania Strategicznego TVP. 2010-2013 lata to czas jego funkcji dyrektora Ośrodka Szkolenia i Rozwoju – Akademia Telewizyjna TVP. Obecnie od 2016 roku pełni rolę redaktora naczelnego miesięcznika „moja Lesznowola”.
Działalność dziennikarska
W kontekście działalności dziennikarskiej, Kwiatkowski ma na swoim koncie wiele istotnych programów telewizyjnych emitowanych w TVP. Wśród nich można wymienić:
- autor programów dla młodzieży, takich jak Pozy,
- prezenter bloków programowych Lato w Dwójce, Jesień w Dwójce oraz Przeboje tygodnia,
- autor i prowadzący programy Agromarket, Techniczny magazyn rolniczy, Z życia wzięte, Co pani na to?, Karty na stół,
- prowadzący program Radzimy rolnikom,
- współautor programów Turniej miast, Kariery-Bariery, Z pierwszej ręki oraz Tylko w Jedynce (1999-2004),
- prowadzący debaty wyborcze w 1993 roku,
- uczestnik debaty prezydenckiej pomiędzy Lechem Wałęsą a Aleksandrem Kwaśniewskim w 1995 roku,
- członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od 1972 roku do zawieszenia tej organizacji w stanie wojennym.
Życie prywatne
Andrzej Kwiatkowski jest osobą żonatą. Jego żoną jest Krystyna, której kariera związana jest z modelingu. Para ma dwie córki, które są bliźniaczkami – Anna Katarzyna Kwiatkowska oraz Katarzyna Anna Kwiatkowska.
Anna, która zawodowo zajmuje się architekturą wnętrz oraz scenografią, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Z kolei Katarzyna jest dziennikarką i absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Nagrody i odznaczenia
Andrzej Kwiatkowski, jako uznany dziennikarz, zdobył liczne odznaczenia i nagrody, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w dziedzinę kultury i publicystyki.
- W 1977 roku otrzymał odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”,
- w 1982 roku został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi,
- w 1980 roku zdobył II Nagrodę Klubu Publicystów Rolnych SDP,
- w 2004 roku przyznano mu nagrodę Business Centre Club „Ostre Pióro”,
- a w 2005 roku otrzymał „Okulary Równości” z rąk Izabeli Jarugi-Nowackiej.
Przypisy
- Magazyn Moja Lesznowola. bp-lesznowola.pl [dostęp 24.01.2021 r.]
- Andrzej A. Kwiatkowski (red.), Moja Lesznowola: miesięcznik mieszkańców gminy, Władysławów: Imago Katarzyna Kwiatkowska, 2016 [dostęp 20.11.2019 r.]
- Warsztaty reportażu. Akademia Telewizyjna TVP S.A.
- Kobiecy punkt widzenia, Tygodnik Przegląd, 20.01.2003 r.
- Szuka ciągu dalszego - Jestem człowiekiem wyrazistym. „Angora nr 26/2013”.
- Polowanie z nagonką, Rzeczpospolita, 14.08.2000 r.
- Komu przeszkadzał „Tygodnik Polityczny Jedynki”? , Joanna Tańska, Tygodnik „Przegląd”.
- Wybory Prezydenckie 1995, Wyborcza.pl.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Tadeusz Radwański | Ludwika Włodek | Jerzy Porębski (reportażysta) | Halszka Wasilewska (dziennikarka) | Jan Walc | Xayoo | Zuzanna Czajkowska | Janusz Stanisław Lichocki | Stanisław Rothert | Halina Sosnowska | Danuta Kaczyńska | Witold Pikiel | Maciej Piekarski | Anna Mizrahi | Stanisław Olejniczak (lektor) | Paul Trepman | Bartosz Węglarczyk | Maciej Zakrocki | Sławomir Starosta | Zofia SeidlerowaOceń: Andrzej Kwiatkowski (dziennikarz)