Sadyba to urocze osiedle, które znajduje się w granicach Mokotowa w stolicy Polski – Warszawie. Jest to obszar znany ze swojej kameralnej atmosfery oraz bliskości do atrakcji miejskich.
W Sadybie można dostrzec wiele interesujących miejsc, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Osiedle to łączy w sobie spokój i zieleń z dynamiką miejskiego życia.
Obszar MSI
Obszar Sadyby w Warszawie, który jest częścią Miejskiego Systemu Informacji, ulega wyraźnym ograniczeniom związanym z sąsiadującymi ulicami. Określone granice tego terenu to: Gołkowska, Idzikowskiego, Witosa, Sobieskiego, Nałęczowska, Goplańska, które znajdują się wzdłuż granicy dzielnicy. Dodatkowo, na zachodniej stronie obszaru, granice sięgają ulic Okrężnej i Jeziornej, które przebiegają wzdłuż zachodniego brzegu Jeziorka Czerniakowskiego.
Osiedle
Osiedle Sadyba, które zostało ustanowione w 1997 roku przez Radę Gminy Warszawa-Centrum, znajduje się w szczególnym miejscu stolicy. Granice tego obszaru są wyznaczone przez kilka kluczowych ulic.
Wschodnią granicą osiedla jest aleja Witosa, gdzie znajdują się numery parzyste, a zachodnią ulicą Czerniakowską, na której po jednej stronie obowiązują numery nieparzyste. Dodatkowo, ulicami Powsińską oraz św. Bonifacego, gdzie również znajdują się numery nieparzyste, osiedle Sadyba przylega do obszarów o intensywnej zabudowie. Ostatnią z ulic, która ogranicza Sadybę z zachodu, jest ulica Sobieskiego, gdzie można znaleźć numery parzyste.
Nazwa
Nazwa Sadyba ma swoje korzenie w Oficerskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej, która została założona w 1923 roku. Organizacja ta zajmowała się budową domów dedykowanych kadrze oficerskiej, a ich lokalizacja obejmowała okolice fortu Czerniaków. Wcześniej obszar, na którym dziś leży Sadyba, był znany jako Czerniaków. Z tego regionu wywodzi się również nazwa drugiego osiedla, budowanego od 1921 roku, które nosiło nazwę Miasto-Ogród Czerniaków. Osiedle to zostało zaprojektowane w latach 20. XX wieku zgodnie z angielską koncepcją miasta-ogrodu.
W miarę upływu lat, termin Sadyba zaczął obejmować nie tylko wspomniane wcześniejsze osiedle, ale także inne budynki mieszkalne powstające w pobliskich rejonach. Nazwa Sadyba symbolizowała zatem osadę wojskową, która istniała na Kresach II RP.
Warto również zauważyć, że fort, z którego tradycji bierze początek ta nazwa, nosi nazwę fortu „Czerniaków“.
Ważniejsze obiekty
- Cmentarz Czerniakowski,
- Fort „Czerniaków“, siedziba Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej,
- kunie na swojej wspaniałej architekturze, willa przedsiębiorcy Ludwika Orłowa, usytuowana przy ul. Buskiej 9 to przykład awangardowego modernizmu,
- warto odwiedzić także Sadyba Best Mall, które jest nie tylko miejscem codziennych zakupów, ale oferuje również różnorodne formy rozrywki.
Sadyba w kulturze
W literaturze młodzieżowej Sadyba zyskała wyjątkowe miejsce, głównie za sprawą książki pt. Uwaga! Czarny parasol!, której autorem jest Adam Bahdaj. W powieści tej obszernie opisano rzeczywistość tej warszawskiej dzielnicy lat 60. XX wieku, znajdując tym samym swoje odzwierciedlenie w wyobraźni młodych czytelników.
Dodatkowo, Sadyba pojawiła się również w polskiej telewizji. W popularnym serialu TVP Klan dom rodziny Lubiczów został umiejscowiony w tej malowniczej części Warszawy. W rzeczywistości natomiast, willa znana jako „Renata” znajduje się w Podkowie Leśnej, co dodaje romantyzmu tej lokalizacji.
Przypisy
- SuperS. User SuperS., Warszawska ikona modernizmu jednak nie wyszła spod ręki znanego projektanta? Architekci podważają autorstwo słynnej willi na Sadybie - Sadyba24.pl [online], www.sadyba24.pl [dostęp 11.03.2024 r.]
- W dom na Sadybie uderzył meteoryt, czyli nagły zwrot akcji w „Klanie” [online], wirtualnemedia.pl, 30.12.2022 r. [dostęp 24.01.2023 r.] (pol.).
- MichałM. Skorupka MichałM., Dom rodziny Lubiczów z serialu "Klan" nie mieści się na Sadybie. Oto prawdziwy adres willi "Renaty" [online], naszemiasto.pl, 31.10.2022 r. [dostęp 24.01.2023 r.] (pol.).
- a b c Obszary MSI. Dzielnica Mokotów. [w:] Zarząd Dróg Miejskich [on-line]. zdm.waw.pl. [dostęp 19.03.2020 r.]
- Osiedle Sadyba. [w:] Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy [on-line]. mokotow.waw.pl. [dostęp 13.10.2014 r.]
- Anna Sal, Czas jednej ulicy, Polityka, nr 41 (2214) z dnia 09.10.1999 r.
- Rozporządzenie dot. rozszerzenia warszawskiego okręgu miejskiego i wykonania planu dla zabudowania miasta Warszawy (Dziennik Rozporządzeń dla Jenerał-Gubernatorstwa Warszawskiego 1916 nr 29 poz 79)
- Rozporządzenie dot. ustanowienia granic miejskich Warszawy (Dziennik Rozporządzeń dla Jenerał-Gubernatorstwa Warszawskiego 1917 nr 63 poz 259)
- Jako część obszaru zniesionej gminy Wilanów
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Różopole (Warszawa) | Panieńska | Pańska | Sady Żoliborskie | Salomea (Warszawa) | Saska Kępa | Przy Parku | Plac Wojska Polskiego (Warszawa) | Płudy (Warszawa) | Pohulanka (Warszawa) | Paluch (Warszawa) | Osiedle Włochy | Osiedle Wilno | Osiedle Ostrobramska | Osiedle Międzynarodowa | Osiedle Kabaty | Opacz Wielka | Okęcie II | Osiedle Ażurowych Okiennic | Niedźwiadek (Warszawa)Oceń: Sadyba (Warszawa)