Ludwik Sawicki, urodzony 8 sierpnia 1893 roku w Warszawie, to postać niezwykle istotna w polskiej archeologii. Jego życie zakończyło się 20 stycznia 1972 roku, również w rodzinnym mieście.
Był samoukiem, co czyni jego osiągnięcia jeszcze bardziej imponującymi. Wśród jego specjalizacji można wyróżnić takie dyscypliny jak:
- badania paleolitu,
- geomorfologia,
- stratygrafia plejstocenu.
Jego wkład w rozwój tych dziedzin w Polsce jest niezaprzeczalny i pozostaje jednym z kluczowych elementów archeologicznych badań w naszym kraju.
Życiorys
Ludwik Sawicki przyszedł na świat 8 sierpnia 1893 roku w Warszawie, w rodzinie skromnej, gdzie jego ojciec, Ludwik, pracował jako robotnik fabryczny-metalowiec, a matka, Serafina z Górniewiczów, miała także ręce pełne pracy. W jego rodzinie wychowywały się dwie siostry oraz brat, co wpływało na jego wczesne doświadczenia życiowe. Samodzielnie zdobył niezbędne wykształcenie w zakresie szkoły średniej oraz wyższego, co odzwierciedlało jego silną determinację w dążeniu do nauki.
W 1907 roku aktywnie uczestniczył w życiu intelektualnym jako współzałożyciel nielegalnego „Koła przyrodników z Woli”, które stanowiło platformę dla rozwijania wiedzy na temat przyrody. Następnie w latach 1909–1912 pracował w Warszawskim Syndykacie Rolniczym jako praktykant biurowy, co przyczyniło się do jego późniejszej kariery zawodowej. Od 1 stycznia 1913 do 15 lipca 1915 pełnił rolę kustosza w Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Warszawie, gdzie zyskał doświadczenie w zakresie zarządzania zbiorami.
W 1914 roku, po nawiązaniu współpracy z Muzeum Archeologicznym Erazma Majewskiego w Warszawie, przeprowadził samodzielne badania w rejonach Ostrołęki oraz w Potyry, co przyczyniło się do poszerzenia wiedzy o dziedzictwie kulturowym tych terenów. W ciągu kolejnych lat, od lipca 1915 do czerwca 1916, prowadził akcję ratowania zabytków kultury i sztuki na terenie powiatu wołożyńskiego. Podjął także pracę jako zastępca kierownika Wydziału Opieki nad Zabytkami Sztuki i Kultury przy Komitecie Polskim w Moskwie.
W latach 1916–1918 jego badania terenowe oraz gromadzenie zbiorów etnograficznych miały miejsce w północnej Mongolii i Mandżurii. Pracując w Harbinie, zaangażował się w wydziale technicznym miejscowego magistratu, co poszerzyło jego horyzonty zawodowe. Po powrocie do Polski, w latach 1918–1920, uczył przyrody w Państwowej Szkole Zawodowej w Warszawie, a w latach 1920-1921 prowadził zajęcia z przyrody i geografii w II Miejskim Gimnazjum Męskim.
W 1921 roku objął stanowisko kustosza Muzeum Archeologicznego im. E. Majewskiego w Towarzystwie Naukowym Warszawskim, które piastował do maja 1922. Później, do 1 marca 1928, pełnił rolę Państwowego Konserwatora Zabytków Przedhistorycznych w Województwa Wschodnie. W 1938 roku objął stanowisko kierownika działu badań czwartorzędowych w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie i kontynuował tę funkcję aż do wybuchu II wojny światowej.
W okresie okupacji niemieckiej, aż do wybuchu powstania warszawskiego, trudnił się tkactwem w warunkach domowych, co było formą zarobku dla niego i jego rodziny. Po upadku powstania, jego rodzina i on sami zostali wywiezieni do obozu w Pruszkowie, a następnie do Słomnik. Po wojnie, od 1945 do 1949, był dyrektorem warszawskiego Państwowego Muzeum Archeologicznego.
Na początku lat 50. otrzymał stanowisko kierownika Zakładu Paleolitu w Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk. Przez te lata wielokrotnie kierował pracami archeologicznymi, a jego publikacje, zarówno felietony, jak i prace dydaktyczno-popularnonaukowe, przyczyniły się do popularyzacji archeologii w Polsce. Uczył także na Uniwersytecie Warszawskim, będąc aktywnym członkiem Polskiej Partii Robotniczej.
W 1947 roku, za swoje zasługi, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był także członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Geologicznego. W 1915 roku ożenił się z Ireną z domu Scheur, jednak nie doczekali się potomstwa. Zmarł w Warszawie i spoczął na cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w kwaterze B32-20-5.
Przypisy
- Irena Sawicka (Scheur-Sawicka) [online], www.ipsb.nina.gov.pl [dostęp 05.07.2020 r.]
- Tadeusz Rutkowski, Na styku nauki i polityki. Uniwersytet Warszawski w PRL 1944–1989, [w:] Dzieje Uniwersytetu Warszawskiego po 1945, red. Piotr M. Majewski, Warszawa 2016 r., s. 657.
- M.P. z 1947 r. nr 149, poz. 894 „za zasługi położone w zabezpieczeniu arcydzieł kultury polskiej”.
- Juliusz Jerzy Malczewski: Cmentarz komunalny (dawny Wojskowy) na Powązkach. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1975 r., s. 28.
- Lista członków Polskiego Towarzystwa Geologicznego, stan na 31.01.1971 r., Rocznik Polskiego Towarzystwa Geologicznego Tom XL-1970, Zeszyt 3-4, Kraków 1971 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Barbara Engelking | Alfred Tarski | Włodzimierz Gruszczyński (filolog) | Kazimierz Goebel | Ewa Kowalska | Inka Słodkowska | Tomasz Sulej | Janusz Żarnowski | Danuta Przeworska-Rolewicz | Zofia Radwańska-Paryska | Jerzy Lipka (profesor) | Bogdan Zawadzki | Adam Pomorski | Ewa Nowak (antropolog) | Stanisław Mrówka | Rafał Molski | Beata Kuziemska | Ryszard Szołwiński | Marek Szapiro | Irena Totwen-NowakowskaOceń: Ludwik Sawicki (archeolog)