Rafał Molski


Rafał Molski, znany również jako Rafał Mozelman, to postać o znaczącym dorobku intelektualnym. Urodził się 29 marca 1925 roku w Warszawie, gdzie spędził większość swojego życia. Jego życiowa historia tragicznie zakończyła się 20 kwietnia 2000 roku, również w stolicy Polski.

Był nie tylko uznawanym matematykiem, ale także filozofem matematyki, którego prace miały wpływ na rozwój tej dziedziny w Polsce i za granicą. Ponadto, Rafał Molski był istotnym uczestnikiem powstania w getcie warszawskim, co podkreśla jego odwagę i zaangażowanie w obronę godności ludzkiej w najcięższych czasach.

Życiorys

Rafał Molski urodził się 29 marca 1925 roku w Warszawie, w rodzinie związanej z medycyną – jego ojciec, Henryk, był lekarzem dentystą, natomiast matka, Salomea (Sara) Mozelman, doświadczyła tragicznych losów, ponieważ oboje rodzice zostali zamordowani w 1943 roku w hitlerowskich obozach zagłady Majdanek i Auschwitz-Birkenau.

W czasach niemieckiej okupacji Molski mieszkał w Warszawie, podejmując różne prace dorywcze, takie jak sprzedaż drewna i prowadzenie rykszy. Szukał sposobów na kontynuację nauki, uczestnicząc w tajnych kompletach organizowanych przez swoich przedwojennych nauczycieli, co pozwoliło mu na zdanie matury. W 1941 roku zaczął uczęszczać na tajne kursy chemiczno-fizyczne oraz wykłady matematyczne. Pracował również w sklepie obuwniczym Schultza, gdzie zdobył doświadczenie w handlu.

Na początku 1943 roku, w okresie wzmożonej działalności ruchu oporu, nawiązał kontakt z Gwardią Ludową, przyjmując pseudonim „Rysiek”. W styczniu tego samego roku udało mu się uciec z transportu skierowanego do obozów w Trawnikach i Poniatowej. Niestety, w czasie powstania w getcie został ranny w rękę. 10 maja 1943 roku Molski trafił na Majdanek, a w lipcu wywieziono go do Auschwitz-Birkenau, gdzie figurując pod nazwiskiem Mozelczak, przeżył szereg dramatycznych wydarzeń. W październiku 1943 roku został przeniesiony do obozu Buchenwald, z którego ostatecznie został wyzwolony w 1945 roku.

Po zakończeniu wojny Molski rozpoczął pracę jako naukowiec w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk, gdzie przez długi czas koordynował prace badawcze. W latach 1989-1999 wspólnie z Stanisławem Krajewskim prowadził w instytucie Seminarium z Filozofii i Historii Matematyki. Jego główną specjalizacją była topologia oraz filozofia matematyki. Promotorem jego pracy doktorskiej był wybitny matematyk Karol Borsuk, który miał duży wpływ na jego karierę.

19 stycznia 1955 roku Molski został odznaczony Medalem 10-lecia Polski Ludowej za swoje osiągnięcia. W życiu osobistym był mężem Aliny Osiadacz i ojcem Małgorzaty. W końcu, po długim i bogatym w doświadczenia życiu, zmarł w Warszawie i został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej, w sektorze 2a-14-22.

Publikacje

Rafał Molski jest autorem wielu interesujących prac, z których każda wzbogaca naszą wiedzę w dziedzinie filozofii oraz matematyki. Wśród jego publikacji możemy wyróżnić następujące tytuły:

  • 2003: Rozmyślania o filozofii matematyki. Pięć esejów,
  • Przetłumaczył:
  • 1969: Rozmaitości różniczkowalne Louisa Auslandera,
  • 1961: Grupy topologiczne Lva Semenoviča Pontrâgina,
  • 1952: Dziwy w atmosferze E. M. Šifriny.

Przypisy

  1. a b Internetowa baza danych i mapa getta warszawskiego - Osoby - M - Molski Rafał [online], getto.pl [dostęp 02.04.2024 r.]
  2. a b c Napis na nagrobku [dostęp 02.04.2024 r.]
  3. Rozmyślania o filozofii matematyki. Pięć esejówKsiążki wydane przez IMPAN [online], www.impan.pl [dostęp 02.04.2024 r.]
  4. M.P. z 1955 r. nr 101, poz. 1400 - Uchwała Rady Państwa z dnia 19.01.1955 r. nr 0/201 - na wniosek Ministra Szkolnictwa Wyższego.
  5. Grób Rafała Molskiego w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie
  6. Rozmyślania o filozofii matematyki. Pięć esejów. impan.pl. [dostęp 11.12.2009 r.]

Oceń: Rafał Molski

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:23