Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, znane jako PMA, to instytucja kultury o ogromnym znaczeniu w Polsce, która została ustanowiona w 1928 roku. Muzeum jest kontynuatorem zbiorów, które pierwotnie były częścią Państwowego Grona Konserwatorów Zabytków Przedhistorycznych, powołanego do życia w 1920 roku.
Od 1958 roku, jego siedzibą jest Arsenał Królewski w Warszawie, co podkreśla historyczne znaczenie tego miejsca w kontekście polskiej archeologii.
Od 1929 roku, PMA wydaje „Wiadomości Archeologiczne”, które są cennym źródłem wiedzy o polskiej archeologii i aktualnych badaniach w tym zakresie. Dodatkowo, od 1951 roku, muzeum publikuje również „Materiały Starożytne i Wczesnośredniowieczne”, poszerzając tym samym swoje wydawnictwo i wpływ na badania naukowe.
Historia
Lata przedwojenne
Historia Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie sięga roku 1923, kiedy to powstało na podstawie Reskryptu Organizacyjnego wydanego przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Muzeum zyskało ważną rolę w badaniach nad prahistorią ziem polskich, a jego statut został określony w 1928 roku, kiedy to Prezydent Rzeczypospolitej zatwierdził ustawę, na mocy której muzeum uzyskało status państwowego zakładu naukowo-badawczego. Jego główne zadania obejmowały badanie prahistorii, gromadzenie i udostępnianie zbiorów oraz konserwację zabytków, a także popularyzację wiedzy o prahistorii.
Organizatorem kolekcji był Roman Jakimowicz, który wraz z zespołem, w skład którego wchodzili uczeni, tacy jak Konrad Jażdżewski, Zygmunt Szmit (który niestety zmarł w 1929 r.), Kazimierz Salewicz oraz Zbigniew Durczewski, prowadzili badania naukowe w całej Polsce. Do 1938 roku personel operacyjny muzeum liczył sześciu pracowników naukowych, którzy skupiali się na odkrywaniu i dokumentowaniu zabytków.
W czasie międzywojennym muzeum pełniło funkcję kluczowego ośrodka ochrony zabytków archeologicznych w Polsce. Przyjęło ono w swoje zbiory artefakty pochodzące z kolekcji byłego Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, a także z prywatnych zbiorów takich jak kolekcje po profesorce Józefie Przyborowskim, prof. Adolfie Pawińskim, Kalikście Jagminie, Wojciechu Gersonie oraz Bogusławie Wernerze. Warto podkreślić, że aż 95% zbiorów muzeum stanowiły materiały pozyskane w trakcie badań terenowych, a dyrekcja zadbała o otwarcie rezerwatu archeologicznego w neolitycznej kopalni krzemienia w Krzemionkach Opatowskich.
Początkowo muzeum mieściło się w części budynku dawnej szkoły podchorążych w Łazienkach, co było rozwiązaniem tymczasowym. Następnie zyskało nową siedzibę przy ul. Idźkowskiego 4 oraz magazyny zlokalizowane w piwnicach Galerii Luksemburga. Przed wybuchem II wojny światowej, w 1938 roku, planowano rozszerzenie muzeum: zwiększenie budżetu, powiększenie personelu oraz budowę nowego gmachu. W sierpniu 1939 roku zapadła decyzja o przeznaczeniu działki przy alei Polskiej Organizacji Wojskowej na siedzibę muzeum, jednak wybuch wojny uniemożliwił realizację tych planów.
Jak stwierdził Karczewski, „nie można zarzucić Muzeum niekompetencji czy niewystarczającego zaangażowania w swoje statutowe obowiązki, problem tkwił w niewystarczającej kadrze, problemach lokalowych oraz niewystarczających nakładach finansowych na działalność statutową ze strony budżetu państwa”.
Po II wojnie światowej
W wyniku II wojny światowej po 1945 roku do zbiorów PMA dołączyły eksponaty z Muzeum Archeologicznego Warszawskiego Towarzystwa Naukowego im. Erazma Majewskiego oraz artefakty uzyskane z wykopalisk w Biskupinie. W styczniu 1956 roku Muzeum w Biskupinie zostało włączone jako oddział do PMA.
W 1958 roku nową siedzibą muzeum stał się budynek Arsenału przy ul. Długiej 52 w Warszawie. Mimo to, w 1964 roku zespół dworsko-pałacowy w Rybnie koło Sochaczewa został przeznaczony na potrzeby magazynowe, co z czasem przyczyniło się do rozwoju tego oddziału muzeum, który również stał się miejscem pracy i dużej aktywności związanej z zarządzaniem zbiorami.
Działalność PMA
Państwowe Muzeum Archeologiczne nieustannie angażuje się w różnorodne aspekty działalności muzealnej. Organizuje wykopaliska w odmiennych regionach Polski, dzięki czemu gromadzi cenne informacje dotyczące archeologii. W muzuem tym opracowywane są także wyniki badań, które są następnie publikowane. Współpraca z innymi muzeami oraz instytucjami związanymi z tą dziedziną nauki wzbogaca wiedzę o naszych przodkach.
Muzeum ma na celu popularyzację archeologii oraz prahistorii nie tylko w swojej siedzibie, ale również w innych placówkach, a nawet za granicą. Realizowane są lekcje muzealne oraz projekcje filmowe, które przybliżają tematykę archeologiczną. Dodatkowo, muzeum organizuje pokazy archeologii żywej, podczas których widzowie mogą zaobserwować dawne techniki pracy i obrabiania surowca.
Od 1995 roku, Państwowe Muzeum Archeologiczne we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim organizuje festyny archeologiczne w Biskupinie, które cieszą się dużym zainteresowaniem i stanowią doskonałą okazję do odkrywania tajemnic przeszłości.
Działy
W ramach działalności Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, istnieje kilka kluczowych działów, które odpowiadają za różne zakresy tematyczne w naukach archeologicznych. Poniżej przedstawiona jest lista działów i ich kierowników:
- Dział Epoki Paleolitu i Mezolitu – kierownik: mgr Elżbieta Ciepielewska,
- Dział Epoki Neolitu – kierownik: mgr Sławomir Sałaciński,
- Dział Epoki Brązu i Wczesnej Epoki Żelaza – kierownik: mgr Mirosława Andrzejowska,
- Dział Epoki Żelaza – kierownik: dr Jacek Andrzejowski,
- Dział Archeologii Bałtów – kierownik: dr Anna Bitner-Wróblewska,
- Dział Wczesnego Średniowiecza i Archeologii Czasów Nowożytnych – kierownik: mgr Andrzej Piotrowski,
- Gabinet Numizmatyczny – kierownik: mgr Maciej Widawski,
- Pracownia Antropologiczna – kierownik: dr Łukasz Maurycy Stanaszek,
- Pracownia Archeologicznych Badań Ratowniczych – kierownik: mgr Witold Migal,
- Zespół Zarządzania Informacją Muzealną (Główny Inwentaryzator) – kierownik: mgr Agnieszka Jaskanis,
- Pracownia Dokumentacji Naukowej – kierownik: mgr Krystyna Piotrowska,
- Pracownia Inwentaryzacji i Ruchu Muzealiów,
- Pracownia Dokumentacji Wizualnej Muzealiów – kierownik: mgr Lidia Kobylińska,
- Dział Konserwacji Muzealiów – kierownik: Główny Konserwator PMA dr Aleksandra Rowińska,
- Biblioteka Naukowa – kierownik: mgr Ewa Talarek,
- Dział Wydawnictw – kierownik: mgr Kaja Jaroszewska,
- Dział Wystaw i Popularyzacji – kierownik: mgr Roman Chojnowski,
- Stanowisko ds. Promocji – kierownik: mgr Małgorzata Ściborowska,
- Ośrodek Magazynowo-Studyjny w Rybnie – kierownik: mgr Adam Kulesza.
Przypisy
- a b c d MarcinM. Karczewski MarcinM., Państwowe Grono Konserwatorów Zabytków Archeologicznych i Państwowe Muzeum Archeologiczne i ich rola w ochronie zabytków archeologicznych, „Seminare. Poszukiwania naukowe”, 36 (4), 2015, s. 183–197, ISSN 1232-8766 [dostęp 08.05.2021 r.]
- Stanisław Lorentz: Przewodnik po muzeach i zbiorach w Polsce. Warszawa: Wydawnictwo „Interpress”, 1982, s. 389–390. ISBN 83-223-1936-3.
- Edward Chwalewik: Zbiory polskie: archiwa, bibljoteki, gabinety, galerje, muzea i inne zbiory pamiątek przeszłości w ojczyżnie i na obczyźnie w porządku alfabetycznym według miejscowości ułożone. T. 2: N–Ż. Warszawa: Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza, 1927, s. 338.
- Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22.03.1928 r. o Państwowem Muzeum Archeologicznem (Dz.U. z 1928 r. nr 36, poz. 346).
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum Historii Polski w Warszawie | Muzeum Legii Warszawa im. Wiktora Bołby | Muzeum Niepodległości w Warszawie | Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie | Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego | Muzeum Warszawy | Muzeum Woli | Muzeum Ziemi PAN w Warszawie | Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie | Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych | Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie | Planetarium Niebo Kopernika | Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk | Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie | Muzeum Teatralne w Warszawie | Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni | Muzeum Historii Żydów Polskich Polin | Galeria Raster | Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w WarszawieOceń: Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie