Ludwik Kadler


Ludwik Krystian Paweł Kadler, urodzony 15 kwietnia 1838 roku w Warszawie, to postać, która wywarła istotny wpływ na polską medycynę. Jego życie, będące świadectwem zaangażowania w rozwój nauki i opieki zdrowotnej, zakończyło się 15 listopada 1899 roku, również w Warszawie.

Był on polskim lekarzem, który przyczynił się do znaczących osiągnięć w swojej dziedzinie.

Życiorys

Ludwik Kadler przyszedł na świat 15 kwietnia 1838 roku w stolicy Polski, Warszawie, w rodzinie Chrystiana oraz jego żony Izabelli Józefy, z domu Lewińskiej. Już w 1856 roku zakończył naukę w Gimnazjum Realnym w Warszawie, a w 1858 roku rozpoczął studia na Akademii Medyko-Chirurgicznej w tym samym mieście. W roku 1859 przeniósł się do Wiednia, aby kontynuować swoją edukację medyczną. Po zdobyciu wiedzy, uzyskał stopień doktora medycyny 8 lipca 1865 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Po powrocie do Warszawy, młody lekarz rozpoczął pracę w szpitalu cholerycznym, a w 1869 roku, wspólnie z dr Henrykiem Podowskim, założył prywatny zakład leczniczy dla pacjentów z chorobami wenerycznymi oraz innymi schorzeniami skórnymi. Jego pasją była również nauka; Kadler publikował liczne artykuły w „Gazecie Lekarskiej”. W 1893 roku wydał istotne dzieło pt. „O środkach ochronnych od chorób wenerycznych”.

W życiu osobistym, Ludwik Kadler był mężem Wandy Marii Nalepińskiej, z którą doczekał się trójki dzieci: Witolda, Bolesława oraz Wandy. Niestety, zmarł 15 listopada 1899 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie, gdzie spoczywa do dziś.

Przypisy

  1. Ludwik Krystian Paweł Kadler [online], M.J. Minakowski: Genealogia potomków Sejmu Wielkiego [dostęp 28.11.2023 r.]

Oceń: Ludwik Kadler

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:5