Kazimierz Lux


Kazimierz Lux był wybitnym major piechoty w strukturach Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego. Urodził się w 1780 roku w Warszawie, gdzie również zmarł w 1846 roku.

Jego kariera wojskowa oraz działania w służbie kraju są nieodłącznym elementem historii polskiego szkolnictwa wojskowego.

Życiorys

Kazimierz Lux, w młodym wieku, bo zaledwie 15 lat, zdecydował się na służbę w Legionach Dąbrowskiego, biorąc aktywny udział w kampanii we Włoszech. W roku 1803, razem z półbrygadą, został skierowany na San Domingo. Dowodzony przez generała Charlesa Leclerca, oddział ten był wysłany przez Napoleona z misją przywrócenia francuskiego zwierzchnictwa na wyspie, która w 1801 roku ogłosiła autonomię po buncie zniewolonych.

Po zakrojonej na szeroką skalę akcji stłumienia buntowników, Lux zwrócił się ku piractwu, zyskując na tym znaczące profity, w tym zdobycie i sprzedaż amerykańskiego brygu w Hawanie za 20 000 franków.

Po jego powrocie do Europy, Lux związał się z armią Księstwa Warszawskiego i w 1812 roku wziął udział w wyprawie na Rosję. Jego dalsze losy to służba do 1820 roku w Wojsku Polskim Królestwa Kongresowego w 3 Pułku Strzelców Pieszych. Po opuszczeniu wojska, pełnił rolę komisarza obwodu płockiego w 1821 oraz przasnyskiego w 1832 roku.

Był również autorem kilku tekstów wspomnieniowych, które niestety zaginęły, oraz jednego dotyczącego jego pobytu na San Domingo, opublikowanego w „Bibliotece Warszawskiej” w 1847 roku (tom 1). Z tego dzieła prawdopodobnie wiele zawdzięcza Piotrowi Bazylemu Wierzbickiemu, z którym współtworzył tę publikację.

Kazimierz Lux spoczywa na Starych Powązkach w Warszawie, w kwaterze 6-3-13/14/15.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: JANISZEWSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 19.12.2019 r.]

Oceń: Kazimierz Lux

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:5