Jurek Błones


Jurek Błones to postać o niezwykłej historii, urodzony w 1924 roku w Warszawie, zmarł tragicznie 13 maja 1943 roku w Płudach. Był on żydowskim działaczem, który zaangażował się w ruch oporu w warszawskim getcie.

W czasie II wojny światowej, Żydzi w Polsce stawiali czoła brutalnym prześladowaniom, a Jurek Błones w ramach swojego zaangażowania brał udział w powstaniu w getcie warszawskim, próbując walczyć o przetrwanie i godność swojego narodu.

Życiorys

Jurek Błones, pochodzący z warszawskiej rodziny żydowskiej, miał starszą siostrę Gutę oraz młodszego brata Eliezera, którego nazywano Luśkiem. Tragiczne wydarzenie miało miejsce w 1937 roku, kiedy zmarła im matka.

Od wczesnych lat aktywnie uczestniczył w działalności Socjalistiszer Kinder-Farband oraz Cukunftu. W 1940 roku dołączył wraz z bliskimi do grona osób przesiedlonych do getta warszawskiego, gdzie stał się członkiem Żydowskiej Organizacji Bojowej. W trakcie wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 roku, Jurek wraz z młodszym bratem został przewieziony na Umschlagplatz. Na szczęście udało im się uciec z pociągu, który zmierzał do Treblinki, wracając z powrotem do getta.

W styczniu 1943, w trakcie akcji deportacyjnej, przeszedł na aryjską stronę, aby przyspieszyć dostawy broni dla organizacji oporu. W czasie powstania w getcie, Jurek objął stanowisko dowódcy jednego z czterech oddziałów bojowych Bundu, które walczyły w okolicach ulicy Franciszkańskiej 30.

10 maja 1943 roku, razem z siostrą i bratem, wydostał się kanałami na aryjską stronę przy ulicy Prostej. Mieli nadzieję na znalezienie schronienia u chłopa w wsi Płudy. Niestety, zostali zdradzeni przez gospodarza i aresztowani przez Niemców. Osoby te obwożono po Płudach oraz sąsiednich wsiach, nosząc hańbiący napis informujący, że mają status żydowskich bandytów. Wkrótce po tym tragiczny los spotkał całą trójkę.

Po wojnie ich ciała zostały pochowane na cmentarzu żydowskim, w znajdującym się przy ulicy Okopowej w Warszawie (aleja główna, kwatera 12). W 1948 roku, pośmiertnie, Jurek Błones został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużonym na Polu Chwały”.

Upamiętnienie

Jurek Błones jest osobą, której pamięć została uhonorowana w Warszawie. Znajdziemy jego nazwisko na tablicy pamiątkowej, która jest umieszczona przy pomniku Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego. Miejsce to znajduje się przy ulicy Prostej 51, co sprawia, że jest ono ważnym punktem pamięci historycznej.

Przypisy

  1. Blones Jurek. [w:] Internetowa baza danych getta warszawskiego [on-line]. [dostęp 13.07.2022 r.]
  2. Cmentarze m. st. Warszawy. Cmentarze żydowskie. Warszawa: Rokart, 2003.
  3. Grób Jurka Błonesa w Bazie Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie
  4. M.P. z 1948 r. nr 43, poz. 192

Oceń: Jurek Błones

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:8