Michał Paweł Dworczyk, urodzony 22 lipca 1975 roku w Warszawie, to wybitny polski polityk, którego kariera jest ściśle związana z historią i samorządem. Jako historyk i instruktor harcerski, M. Dworczyk zyskał uznanie na wielu płaszczyznach, w tym w działalności politycznej.
Jako poseł na Sejm VII, VIII, IX i X kadencji, która trwała od 2015 do 2024 roku, jego wpływ na polską politykę był znaczny. W 2017 roku objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, a w latach 2017–2022 pełnił funkcję szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego kariera nie ograniczała się jednak tylko do tych ról, ponieważ w latach 2019–2023 był również ministrem-członkiem Rady Ministrów.
Obecnie, Michał Dworczyk kontynuuje swoją działalność polityczną jako poseł do Parlamentu Europejskiego X kadencji, co oznacza, że jego rola w europejskim pejzażu politycznym staje się coraz bardziej widoczna.
Młodość i wykształcenie
Michał Dworczyk pochodzi z rodziny, która pielęgnuje patriotyczne tradycje. Obydwaj dziadkowie, rotmistrz Kazimierz Lenartowicz i kapitan lekarz Marian Dworczyk, brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Jego ojciec, Jan Dworczyk, związany był z harcerstwem w ramach Szarych Szeregów, nosił pseudonim „Michał”. Jego matka, Alina Lenartowicz-Dworczyk, aktywnie uczestniczyła w ruchu „Solidarności”.
W 1994 roku Michał ukończył Liceum Ogólnokształcące Społeczne nr 17 w Warszawie. Następnie, w latach 1994–2000, podjął studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które zakończył w 2001 roku. Po zakończeniu studiów zrealizował również specjalistyczne studia wschodnie w Studium Europy Wschodniej UW.
Po uzyskaniu wykształcenia, zgłosił się do odbycia służby wojskowej. W Szkole Podchorążych Rezerwy w Zegrzu przeszedł intensywne, trzymiesięczne szkolenie, a następnie pełnił służbę w kompanii rozpoznania Warszawskiej Brygady Pancernej. Michał Dworczyk jest starszym kapralem podchorążym rezerwy.
Harcerstwo i działalność w organizacjach pozarządowych
Michał Dworczyk rozpoczął swoją przygodę z harcerstwem w 1985 roku. Wkrótce, bo w 1989 roku, jego szczep, Hawrań Wielki, do którego należał, włączył się aktywnie w tworzenie niezależnego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W ciągu swojej kariery harcerskiej pełnił wiele istotnych ról, takich jak zastępowy, drużynowy, komendant szczepu oraz hufcowy. Dzięki jego inicjatywie Hufiec Centrum otrzymał zaszczytne imię Obrońców Kresów Wschodnich.
W latach 2001–2006 Dworczyk zajmował stanowiska szefa Głównej Kwatery Organizacji Harcerzy, szefa Referatu Wschód oraz był członkiem Naczelnictwa ZHR. Jako harcmistrz, podczas studiów, zaangażował harcerzy w działania mające na celu wsparcie Kresów. Organizował między innymi obozy, szkolenia dla polskich instruktorów z Kresów oraz akcję „Paczka” – pomoc Polakom na Kresach. W okresie 2003–2005, będąc członkiem Naczelnictwa ZHR, odpowiedzialny był za koordynację pomocy oraz współpracę ZHR z polskimi środowiskami harcerskimi poza granicami kraju, koncentrując się na takich państwach jak Litwa, Łotwa, Białoruś oraz Ukraina.
Od połowy lat 90. Michał Dworczyk aktywnie wspierał działalność w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. W latach 2000–2006 pełnił rolę wiceprezesa Zarządu Oddziału Warszawskiego oraz był członkiem Rady Krajowej. W roku 2008 zasiadł w Zarządzie Krajowym tej organizacji. Dodatkowo działał w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
W roku 2005, wraz ze Stanisławem Kostrzewskim, założył i został członkiem Rady Programowej Fundacji „Wolność i Demokracja”, która miała na celu pomoc Polakom na Białorusi, pielęgnowanie pamięci o polskiej historii oraz wsparcie działań organizacji prodemokratycznych na terenie byłego ZSRR. Później objął funkcję prezesa tej fundacji.
Działalność zawodowa i polityczna
Michał Dworczyk jest osobą o bogatej karierze zawodowej i politycznej. W latach 2001–2005 miał własną działalność gospodarczą, będąc współwłaścicielem biura podróży „Pogranicze”. W 2001 roku, związał się z Przymierzem Prawicy, a rok później dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. Jego działalność publiczna rozpoczęła się na poważnie w 2006 roku, kiedy to został radnym dzielnicy Warszawa-Śródmieście.
W kolejnych latach, mimo prób zdobycia mandatu w wyborach do Sejmu w 2007 i 2011, nie udało mu się to. Natomiast w 2010 roku odniósł sukces jako członek Rady m.st. Warszawy. W okresie 2012–2015 związany był z PKO BP, a w 2014 roku uzyskał mandat do Rady Sejmiku Województwa Mazowieckiego V kadencji. Od 2015 roku pełni funkcję posła na Sejm RP.
W latach 2005–2007 Dworczyk był głównym doradcą Prezesa Rady Ministrów Kazimierza Marcinkiewicza, co pozwoliło mu zdobyć cenne doświadczenie w pracy na najwyższych szczeblach administracji rządowej. W tym czasie zasiadał również w Międzyresortowym Zespole ds. Wspierania Przemian Demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz pełnił rolę sekretarza Międzyresortowego Zespołu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Jego działania obejmowały koordynację prac nad nowymi ustawami dotyczącymi Polonii, w tym ustawy o repatriacji oraz ustawy o obywatelstwie.
Dworczyk był również współautorem projektów legislacyjnych, takich jak ustawa „o Karcie Polaka” oraz rządowy raport „Polityka Państwa Polskiego wobec Polonii i Polaków za Granicą”. W latach 2008–2010 sprawował funkcję doradcy Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w zakresie spraw Polonii, stawiając sobie za cel wzmocnienie wsparcia dla Polaków na wschodnich terytoriach.
Od 2010 do 2015 roku jego prace koncentrowały się na współpracy z Jarosławem Kaczyńskim oraz na wspieraniu Polaków na Kresach. W sierpniu 2015 roku, przed zakończeniem VII kadencji Sejmu, zastąpił posła Adama Kwiatkowskiego, który objął funkcję doradcy Prezydenta RP. Następnie, w październiku tego samego roku, został wybrany do Sejmu RP z listy PiS w okręgu wałbrzyskim.
Michał Dworczyk jest autorem wielu ważnych ustaw, w tym ustawy o ustanowieniu Krzyża Wschodniego oraz uchwały, która wprowadza 11 lipca jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na obywatelach polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W marcu 2017 roku został sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, gdzie zajmował się między innymi polityką historyczną oraz współpracą z organizacjami proobronnymi.
19 grudnia 2017 roku Premier Mateusz Morawiecki powołał go na Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w randze sekretarza stanu w KPRM. Dwa lata później, 4 czerwca 2019, został uhonorowany tytułem ministra-członka Rady Ministrów. 12 czerwca 2019 roku objął rolę pełnomocnika Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wałbrzyskim, a 29 listopada 2019 roku przejął obowiązki Przewodniczącego Dolnośląskiej Rady Regionalnej po ministrze Adamie Lipińskim.
W wyborach w 2019 roku zdołał pomyślnie zdobyć poselską reelekcję, uzyskując 58 426 głosów. Po raz drugi został ministrem bez teki, dołączając do drugiego gabinetu Morawieckiego. 8 grudnia 2020 roku, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, Dworczyk został mianowany Pełnomocnikiem Rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Ochronnych Przeciwko Wirusowi SARS-CoV-2. 15 maja 2022 roku został jednak odwołany z tego stanowiska z dniem 16 maja 2022 roku.
13 października 2022 roku Dworczyk stracił stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, lecz pozostał ministrem-członkiem Rady Ministrów. W 2023 roku ponownie zdobył mandat w Sejmie, uzyskując 40 264 głosy. 27 listopada tego samego roku zakończył pełnienie funkcji ministra. Michał Dworczyk także brał udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdzie uzyskał mandat Europosła X kadencji, zdobywając 123 908 głosów poparcia (10,82%). Zasiada w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony.
Życie prywatne
W 2002 roku dołączył do grona mężów, poślubiając Agnieszkę, kobietę, z którą miał przyjemność poznać się w czasach harcerstwa. Dziś tworzą rodzinę, w której wychowują czwórkę wspaniałych dzieci:
- Marię,
- Zofię,
- Antoniego,
- Jana.
Wyróżnienia
Michał Dworczyk posiada na swoim koncie liczne wyróżnienia, które podkreślają jego osiągnięcia oraz wkład w rozwój lokalnych społeczności.
- medal „Pro Patria” (2016),
- Order „Za zasługi” II klasy (Ukraina, 2022),
- Honorowe obywatelstwo Bystrzycy Kłodzkiej (2020),
- Honorowe obywatelstwo Kamieńca Ząbkowickiego (2021),
- Zasłużony dla Gminy Jaworzyna Śląska (2022),
- Honorowe obywatelstwo Barda (2023).
Kontrowersje
W latach 90. Michał Dworczyk został skazany przez sąd za nielegalne posiadanie amunicji z czasów II wojny światowej. Przechowywał w swoim mieszkaniu pociski artyleryjskie, co spowodowało nałożenie na niego kary 1,5 roku pozbawienia wolności, z która została zawieszona na okres trzech lat.
W maju 2021 roku Najwyższa Izba Kontroli zdecydowała się złożyć do prokuratury zawiadomienie, które dotyczyło możliwości nadużycia uprawnień przez Dworczyka w kontekście przygotowań do wyborów prezydenckich, które miały miejsce w 2020 roku.
W 2021 roku kontrowersje zaczęły wzbudzać dotacje rządowe przekazywane przez Dworczyka dla założonej przez niego Fundacji „Wolność i Demokracja”, które zostały szczegółowo opisane przez portal Onet.pl i tygodnik „Newsweek”.
W czerwcu 2021 roku na anonimowych kanałach Telegram zaczęły się pojawiać wyszukane maile pochodzące z prywatnej skrzynki Dworczyka, które były używane do celów służbowych. Po naciskach ze strony polskiego rządu, Telegram usunął te kanały, lecz nowe maile od Dworczyka nadal pojawiają się w sieci. Ze względu na kontrowersyjny charakter tych liści, medialnie wydarzenie to zostało określone jako afera mailowa.
Dziennikarz portalu Wirtualna Polska, Szymon Jadczak, opublikował 30 lipca 2021 roku artykuł, w którym opisał serwis internetowy „Poufna Rozmowa”. To właśnie tam po raz pierwszy zaczęły pojawiać się maile ze skrzynki Michała Dworczyka. W artykule zamieszczono również opinię byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), Piotra Pytla, który zasugerował, że wiele wskazuje na to, iż za tym procederem mogą stać rosyjskie służby wojskowe.
Wyniki w wyborach ogólnopolskich
Wyniki wyborów ogólnopolskich Michała Dworczyka pokazują jego aktywność polityczną na przestrzeni lat. Poniżej przedstawiono szczegółowe zestawienie jego osiągnięć wyborczych, które odzwierciedlają zaangażowanie w różnorodne instytucje i komitety.
Rok wyborów | Nazwa komitetu | Instytucja | Okręg wyborczy | Wynik głosowania | |
---|---|---|---|---|---|
2006 | _ | Prawo i Sprawiedliwość | Rada Dzielnicy Śródmieście | nr 5 | 1285 (10,62%) |
2007 | Sejm VI kadencji | nr 19 | 2671 (0,23%) | ||
2010 | Rada m.st. Warszawy | nr 5 | 9227 (13,38%) | ||
2011 | Sejm VII kadencji | nr 19 | 4398 (0,43%) | ||
2014 | Sejmik Województwa Mazowieckiego V kadencji | nr 2 | 25 587 (12,23%) | ||
2015 | Sejm VIII kadencji | nr 2 | 24 935 (10,65%) | ||
2019 | Sejm IX kadencji | 58 426 (20,65%) | |||
2023 | Sejm X kadencji | 40 264 (12,45%) | |||
2024 | Parlament Europejski X kadencji | nr 12 | 123 908 (10,82%) |
Przypisy
- Michał Dworczyk przyjął Honorowe Obywatelstwo Kamieńca Ząbkowickiego, Kamieniec Ząbkowicki - Express-Miejski.pl [online], express-miejski.pl [dostęp 28.04.2024 r.]
- Tytuły "Zasłużony dla Gminy Jaworzyna Śląska" przyznane. Są osoby zasłużone. Poseł Michał Dworczyk również - Wieści Gminne Jaworzyna Śląska [online], wiescijaworzyna.pl [dostęp 28.04.2024 r.]
- Michał Dworczyk – nasz Kresowy kandydat startuje z listy PiS na Dolnym Śląsku! [online], Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna [dostęp 05.10.2023 r.]
- a b Serwis PKW – Wybory 2023. [dostęp 21.10.2023 r.]
- Złoty czas fundacji Dworczyka. Do "Wolności i Demokracji" płyną miliony z publicznych pieniędzy [online], wiadomosci.onet.pl [dostęp 29.11.2023 r.]
- AnnaA. Podlaska, Fundacja Dworczyka z milionami na koncie. Publiczne pieniądze płyną szerokim strumieniem [online], Newsweek, 15.11.2022 r. [dostęp 29.11.2023 r.]
- To pewne: Dworczyk traci stanowisko pełnomocnika rządu ds. szczepień. Jest projekt rozporządzenia [NEWS FAKTU] [online], Fakt24.pl, 13.05.2022 r. [dostęp 16.05.2022 r.]
- Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 [online], wybory.gov.pl [dostęp 11.06.2024 r.]
- PKW | Samorząd 2014 [online], samorzad2014.pkw.gov.pl [dostęp 05.08.2024 r.]
- Wybory Samorządowe 2010 [online], wybory2010.pkw.gov.pl [dostęp 05.08.2024 r.]
- Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18.08.2015 r. w sprawie obsadzenia wygasłego mandatu w okręgu wyborczym nr 19 z siedzibą Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie (M.P. z 2015 r. poz. 796).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 08.12.2020 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2191).
- Michał Dworczyk, Marek Magierowski i ksiądz Janusz Wróbel Honorowymi Obywatelami Bystrzycy Kłodzkiej [online], 24klodzko.pl, 27.05.2020 r. [dostęp 08.11.2021 r.]
- Ewa Borkowska-Pastwa, Renata Adrian-Cieślak, Urszula Kret: Starszyzna Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej 1989–2022. Warszawa: Wydawnictwo ZHR, 2023, s. 59. ISBN 978-83-87899-32-5.
- Michał Dworczyk [online], Wprost, 29.09.2021 r. [dostęp 05.10.2023 r.]
- Geografia wyborcza - Wybory samorządowe - Państwowa Komisja Wyborcza [online], wybory2006.pkw.gov.pl [dostęp 05.08.2024 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2015. [dostęp 27.10.2015 r.]
- Uchwała Sejmu w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1943–1945 [online], www.sejm.gov.pl [dostęp 01.09.2021 r.]
- Statut Fundacji – Fundacja Wolność i Demokracja [online] [dostęp 29.11.2023 r.]
- Nowy wiceszef MON był skazany za nielegalne posiadanie broni. wprost.pl, 04.03.2017 r. [dostęp 06.03.2017 r.]
- Krzysztof Śmietana: WizzAir przenosi się z Okęcia. Będzie taniej, ale daleko. wyborcza.biz, 02.02.2012 r. [dostęp 19.02.2013 r.]
- SzymonS. Jadczak, TYLKO W WP. To oni ujawniają maile Dworczyka. Demaskujemy kanał "Poufna Rozmowa" [online], wiadomosci.wp.pl, 30.07.2021 r. [dostęp 03.12.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Stanisław Flato | Jurek Błones | Marzena Małek | Tadeusz Jędrzejewski (1921–1992) | Czesław Szczepaniak | Jerzy Piotrowski (1928–1986) | Henryk Kołodziejczyk | Czesław Białoszewski | Piotr Skwieciński | Bernard Borg | Tadeusz Grabski | Bronisława Bobrowska | Andrzej Krętowski | Adam Borowski | Marcin Wojdat | Leszek Korzeniowski | Bronisław Geremek | Michał Buchwajc | Aldona Kamela-Sowińska | Jerzy MakowieckiOceń: Michał Dworczyk