Czesław Szczepaniak


Czesław Szczepaniak, urodzony 5 września 1907 roku w Warszawie, miał istotny wpływ na życie społeczne i polityczne w Polsce. Zmarł 18 października 1986 roku, pozostawiając po sobie znaczące dziedzictwo.

Był polskim urzędnikiem państwowym oraz aktywnym działaczem rzemieślniczym, który związał swoją karierę z Łodzią. Jego zaangażowanie w życie publiczne znalazło odzwierciedlenie w jego roli jako posła na Sejm PRL, gdzie pełnił funkcje w II i III kadencji.

Życiorys

Czesław Szczepaniak był synem Piotra. Posiadał wykształcenie wyższe niepełne, a swoją karierę zawodową realizował jako rzemieślnik. W okresie II Rzeczypospolitej pełnił funkcję księgowego w Polskim Banku Przemysłowym w Warszawie oraz w Izbie Skarbowej w Łodzi. W trakcie II wojny światowej pracował w Urzędzie Skarbowym w Łowiczu.

Po zakończeniu wojny w 1945 roku, Szczepaniak powrócił do Łodzi, gdzie podejmował pracę w Wojewódzkim Oddziale Handlu oraz w Prokuraturze Wojewódzkiej. Studiował prawo na poziomie wyższym przez dwa lata na Uniwersytecie Łódzkim. W swojej karierze związany był również z rzemiosłem, a w latach 1952–1956 pełnił rolę dyrektora Izby Rzemieślniczej w Łodzi.

W końcu lat 50. oraz na początku 60. objął stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Zjednoczenia Przedsiębiorstw Przemysłu Terenowego, a następnie przez wiele lat pracował jako dyrektor w Łódzkich Zakładach Ceramiki Budowlanej. Wstąpienie do Stronnictwa Demokratycznego w 1945 roku otworzyło przed nim dalsze możliwości polityczne. Jako radny Rady Narodowej miasta Łodzi, odgrywał istotną rolę w lokalnej polityce, a w latach 1956–1959 był zastępcą przewodniczącego rady.

Jego zaangażowanie w życie polityczne zaowocowało dwukrotnym uzyskaniem mandatu posła na Sejm PRL z okręgów Łódź-Polesie oraz Tomaszów Mazowiecki w latach 1957 i 1961. W trakcie II kadencji zasiadał w Komisji Mandatowej, Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o samorządzie robotniczym. W III kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Przemysłu Lekkiego, Rzemiosła i Spółdzielczości Pracy.

Na uznanie zasługi, Szczepaniak został odznaczony Medalem 10-lecia Polski Ludowej (1955), a także Srebrnym (1946) i Złotym (1954) Krzyżem Zasługi, co potwierdza jego silną pozycję w społeczeństwie i polityce.

Przypisy

  1. M.P. z 1955 r. nr 104, poz. 1411
  2. M.P. z 1954 r. nr 112, poz. 1559
  3. M.P. z 1947 r. nr 25, poz. 179

Oceń: Czesław Szczepaniak

Średnia ocena:5 Liczba ocen:21