Jan Kazimierz Siwek, urodzony 25 sierpnia 1945 roku w Warszawie, jest osobą o wszechstronnych talentach artystycznych. Jako poeta, bajkopisarz oraz satyryk, zyskał uznanie w polskim świecie literackim.
Jego twórczość obejmuje nie tylko wiersze i bajki, ale również tekst piosenek, słuchowiska radiowe, a także skecze i monologi. Ponadto, Siwek ma na swoim koncie scenariusze programów telewizyjnych oraz widowisk teatralnych, co czyni go wyjątkową postacią wśród współczesnych twórców kultury.
Życiorys
Jan Kazimierz Siwek wychował się w Warszawie, przy ulicy Chmielnej, gdzie jego ojciec prowadził warsztat szewski. Swoją edukację zakończył w Technikum Księgarskim w stolicy, a następnie podjął studia z zakresu andragogiki. Swoją twórczość literacką rozpoczął w 1968 roku, debiutując w Almanachu Łódzkiej Wiosny Poetów, wydawanym przez PAX.
W latach siedemdziesiątych zaangażował się w działalność ruchu studenckiego. Jako poeta brał udział w Forum Poetów Hybrydy, a jako satyryk występował w takich kabaretach jak Klub Mospan, Klub Stodoła, Klub Remont oraz Klub Hybrydy. W tych ostatnich stworzył kabaret Helota, który zadebiutował programem pt. A może by coś z ludzi?. W kolejnych latach współpracował z innymi kabaretami, takimi jak Pan Tu Mieszka oraz Piosenkariat.
Siwek miał różnorodne doświadczenia zawodowe, pracując jako pomocnik murarza, elektromonter, bibliotekarz, instruktor kulturalno-oświatowy, konferansjer, a nawet aktor. W 1981 roku zrezygnował z etatu jako zastępca szefa hotelu robotniczego przy ul. Wł. Reymonta w Warszawie, aby całkowicie poświęcić się swojej karierze literackiej.
W latach osiemdziesiątych prowadził studio piosenki w klubie Politechniki Warszawskiej Riwiera-Remont oraz w SGPiS Park. Był również kierownikiem artystycznym kabaretu Warsztat, działającego pod auspicjami Związku Autorów i Kompozytorów Rozrywkowych ZAKR, w kawiarni hotelu MDM w Warszawie.
Od 1990 roku wspólnie z Sylwestrem Witkowskim tworzy dla Programu Trzeciego Polskiego Radia, a także współpracuje z Programem Pierwszym Polskiego Radia, pisząc teksty do magazynu Marcina Wolskiego. Napołożył się również nad cyklem Dzielnicowy Niedźwiadek dla magazynu satyrycznego KIWI, w którym występował Krzysztof Kowalewski w roli głównej. Jan Kazimierz Siwek jest także autorem książek dla dzieci, które wydaje m.in. wydawnictwo Wilga.
Przynależność
- Stowarzyszenie Autorów ZAIKS,
- Związek Autorów i Kompozytorów Rozrywkowych – ZAKR,
- Fundacja Debiutu Autorskiego: Prezes Zarządu,
- Stowarzyszenie Pisarzy Polskich: Członek Zarządu Oddziału Warszawskiego (wrzesień 2014).
Nagrody
- Laureat wielu konkursów poetyckich, w tym Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji w Łodzi w 1966 – II nagroda,
- Forum Poetów Hybrydy: Poetycki Debiut Roku dwukrotnie в latach 1968, 1970,
- Pierwsza nagroda w Konkursie Autorów Audycji Satyrycznych XXIV Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry za program Reportaż penetrujący. Nagroda ufundowana przez Stowarzyszenie Radia Publicznego oraz Radio Olsztyn, w sierpniu 2003,
- Wielcy poeci piszcie dla dzieci za wiersz Pan Dodek – konkurs zorganizowany w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej, we Wrocławiu, marzec 2004.
Bibliografia – wybrane tytuły
Oto zestawienie wybranych tytułów wydanych przez Jana Kazimierza Siweka, które zyskały popularność wśród młodych czytelników:
- 1986 Diabli nadali, czyli rzecz o diable Wierzbickim, wyd. Varsovia,
- 1996 Kotek Napłotek (współautor Jan Jakub Należyty), wyd. Billabong, il. Grzegorz Szumowski,
- 1996 Baba Jaga u dentystki (współautor St. Zygmunt), wyd. Billabong, il. Robert Pawlicki,
- 1997 Szewczyk Dratewka ukazał się w antologii pt. „Der Maulbeerbaum, Der Fernweh atte”,
- 2000 Bajka o Lwie, wyd. Wilga,
- 2000 Kaczuszka Pogaduszka, wyd. Wilga,
- 2000 Kotka Ślicznotka, wyd. Wilga,
- 2000 Cykl Książek: Wesołe robaczki, wyd. Wilga, il. Bill Bolton,
- 2003 Cykl Książek: Wesołe robaczki, wyd. Wilga, il. Bill Bolton,
- 2003 Bajkowa edukacja, wyd. Wilga,
- 2004 Cykl Książek: Zwierzaki uczą dzieciaki, wyd. Wilga, il. Derek Matthews,
- 2004 Cykl Książek: Motoludziki, wyd. Wilga,
- 2004 Cykl Książek: Na początek świat zwierzątek, wyd. Wilga,
- 2007 Cykl Książek: Motoratownicy, wyd. Wilga,
- 2008 Bolidy na torze, wyd. Wilga,
- 2008 Wielki wyścig, wyd. Wilga,
- 2008 Kosmiczne pojazdy, wyd. Wilga,
- 2008 Małe i duże samoloty, wyd. Wilga,
- 2008 Kruk Krakulla, wyd. Wilga,
- 2010 Ciuchcia Pędziszyna, wyd. Agencja Librone,
- 2010 O kaczuszkach do liczenia na paluszkach, wyd. Agencja Librone,
- 2013 Kije Samobije, wyd. Deagostini, Numer 56 – Bajki Wierszem, cz. I, Książki dla Małych i Dużych,
- 2014 Pinokio, wyd. Deagostini, Tom 65 – Bajki Wierszem cz. II, Książki dla Małych i Dużych,
- 2014 Brzydkie Kaczątko, wyd. Deagostini, Tom 65 – Bajki Wierszem cz. II, Książki dla Małych i Dużych,
- 2014 Królewna Śnieżka, wyd. Deagostini, numer 66 – Wiersze o Królewnach i Królewiczach, Książki dla Małych i Dużych,
- 2015 Andersenia – Baśniowiersze, wyd. Rea.
Niektóre z jego dzieł, takie jak Kaczuszka Pogaduszka, Kopareczka Śpioszka, Kotka Ślicznotka, Radiowozik Czaruś oraz Bajka o Lwie, znane są nie tylko w Polsce, ale także tłumaczone na różne języki, w tym norweski, litewski, czeski, węgierski oraz francuski.
Źródło: Baza Biblioteki Narodowej.
Fonografia – wybrane tytuły
– W latach 1997-2000 powstał projekt Pan Yapa i załoga Pi, który ukazał się nakładem Pomaton – EMI. W jego ramach pojawiły się teksty piosenek autorstwa Mateusza i Marcina Pospieszalskich.
– W 1999 roku zrealizowano album Kobiety, wino i śpiew. Muzykę do niego skomponował Mariusz Dubrawski, a w wykonaniach uczestniczyli m.in. Joanna Kurowska, Joanna Jeżewska, Renata Zarembska, Robert Janowski, Emilian Kamiński oraz Zbigniew Wodecki.
– W okresie od 1997 do 2001, a także w 2006 roku wydano serię utworów pod tytułem Smerfne hity, która ukazała się nakładem Pomaton EMI. Na płycie znalazły się teksty do ponad 60 popularnych przebojów.
– W 2002 roku stworzono piosenki towarzyszące cyklowi bajek Plusowe bajanie, wydanym przez PLUS GSM. Do kompozycji muzycznych G. Daronia zaliczają się: Alicja w krainie czarów: Marzenie to wielki czarodziej, Kraina czarów, Pinokio: Złote Dukaty i Na świat źli chłopcy nie przychodzą, Królowa śniegu: Kochany panie Andersenie.
– W tym samym roku ukazała się również płyta Edyty Geppert zatytułowana Wierzę piosence, wydana przez Universal. Znajdują się na niej utwory takie jak: Cień księżyca z muzyką Włodzimierza Korcza oraz Niewysłowiona w aranżacji Seweryna Krajewskiego.
– W 2005 roku miała miejsce premiera audiobooka Opowieści dla starszaków, wydanego przez Wyd. Audio Liber, którego narratorem był Wiesław Drzewicz.
– W tym samym roku ukazała się płyta Wojtka Gęsickiego Gabinet poezji, zawierająca ballady takie jak Obrazki z życia drwala oraz Ballada o niepoczytalnym bibliotekarzu. Produkcją płyty zajęła się firma Trema.
– W 2007 roku na rynek trafiły Bajki spod Pazura, które obejmowały 15 bajek wyprodukowanych na 7 płytach. Interpretację zapewnił Cezary Pazura, a wydawnictwem zajęło się MEGAUS.
– Kolejnym dziełem jest singiel SAMOTNOŚĆ MEGO SERCA z 2017 roku, w wykonaniu Stana Borysa, którego słowa napisał Jan Kazimierz Siwek, a muzykę skomponował Mariusz Dubrawski. Premiera tego utworu miała miejsce 21 listopada 2017 roku, promując Nowy Świat Muzyki.
– W 2018 roku ukazał się album UŚMIECH I ŁEZKA, będący pierwszą z serii autorskich płyt Jana Kazimierza Siwka, zawierającą wybór jego wierszy liryczno-satyrycznych, które autor prezentuje osobiście.
Radio
Jan Kazimierz Siwek w swoim dorobku radiowym ma wiele godnych uwagi projektów. W 1990 roku zadebiutował w Programie III Polskiego Radia, gdzie jego audycja pod tytułem „Reportaż penetrujący” znalazła swoje miejsce w popularnym programie radiowym Akademia Rozrywki Artura Andrusa.
W latach 1993-1994 prowadził program o nazwie Dropsy w Radiu Kolor, współpracując żywo z Grzegorzem Wasowskim. To dynamiczne wydarzenie radiowe przyciągnęło wielu słuchaczy swoją unikalną formułą.
Kolejne lata, od 1994 do 1995, to czas, kiedy również w Radiu Kolor powstała audycja Bajki szachrajki, w której udział brali m.in. Bogusz Bilewski, Wiesław Drzewicz oraz Andrzej Chyra, wnosząc różnorodność do programu.
Również w latach 1994-1995 realizowano cykl bajek pod nazwą Bajki Gargamela w regionalnych rozgłośniach radiowych, przy udziale Wiesława Drzewicza, z realizacją zleconą Agencji PASSA, co podkreśla szeroką działalność Siwka w mediach lokalnych.
Od 1998 do 2009 roku Jan Kazimierz Siwek był współtwórcą i nieodłącznym elementem Programu I Polskiego Radia, gdzie tygodniowo emitowany był satyryczny magazyn radiowy ZSYP.
W latach 2001-2002 Siwek współpracował z Programem I Polskiego Radia w audycji EURO – Europejska Unia Rozrywki, pracując ramię w ramię z J.J. Należytym, co stanowczo poszerzyło jego artystyczne horyzonty.
Na koniec, w latach 2002-2003, miał okazję pracować z Teatrem Polskiego Radia, gdzie tworzył słuchowiska, takie jak Ze wspomnień Pani Zuzy czy Józiek 247, podkreślając swoje umiejętności jako twórca narracji radiowej.
Telewizja
Jan Kazimierz Siwek w swojej karierze telewizyjnej miał wiele istotnych osiągnięć, które zyskały uznanie widzów. W latach 1994-1995 współpracował z Canal Plus, tworząc cykl W poniedziałek mam przedziałek, w którym wystąpili Mariusz Czajka oraz Artur Nader.
W tym samym okresie zrealizował również cykl satyryczny Muzeum o Tak Długiej Nazwie, Że Nie Sposób Jej Zapamiętać, w którym był zarówno autorem, jak i wykonawcą.
Rok 1997 był dla niego znaczący, gdyż w programie Piosenki dla Telewizji Edukacyjnej, emitowanym w TVP1, zaprezentowano takie utwory jak Drogą, dróżką, drożynką oraz Rap na drodze, adresowane do najmłodszych widzów.
Te same wątki edukacyjne pojawiły się również w teleturnieju Telerymy dla dzieci, którego autorem i prowadzącym był Siwek. Program liczył 32 odcinki i był emitowany na TVP WOT.
W ramach cyklu Bajki różnych zawodów na TVP 2, Jan Kazimierz Siwek był autorem opowieści o pięknej Lamperii i świeżo malowanym królestwie, w której wystąpili Wiktor Zborowski oraz Jerzy Słonka.
W roku 2002 stworzył scenariusz do Pochwały Pawła Pochwały, programu rozrywkowego o tematyce turystycznej, który liczył 7 odcinków. Kolejne jego osiągnięcie to Wiesio Szoł!, emitowany w TV Polsat w 2003 roku. Był to komediowy serial telewizyjny z Arkadiuszem Jakubikiem w roli głównej, który składał się z 20 odcinków.
Kolejnym projektem skierowanym do najmłodszej widowni było Babcię przejechały renifery, które zrealizowano w 2003 roku.
W latach 2006-2007 Siwek współpracował z HBO, gdzie powstał cykl monologów HBO na stojaka. W programie wystąpili między innymi Michał Lesień, autor monologu Rozśmieszacz roślin, Krzysztof Wakuliński, wykonujący Pamiętnik myśliwego krótkowidza, oraz Przemysław Sadowski, który zaprezentował Przegląd prasy z dygresjami.
Teatr
Jan Kazimierz Siwek jest postacią zapisaną w polskiej historii teatru. W jego dorobku artystycznym znajduje się wiele znaczących dzieł oraz ciekawych przedsięwzięć, które przyciągnęły uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych.
W latach 1991-1992 zrealizował projekt pod tytułem Diabeł w hamaku, współpracując z S. Zygmuntem. Był to kabaret przeznaczony dla starszych dzieci, który dostarczał młodym widzom rozrywki i wartościowych treści.
W kolejnych latach, od 1998 do 1990, Siwek współpracował z J.J. Należytym przy produkcji Zielonej afery. Ten musical o tematyce ekologicznej skupił się na kwestiach środowiskowych, co czyniło go niezwykle aktualnym i ważnym dla dzieci.
W 1999–2000 roku powstał Kabaret Figle – Migle, w ramach którego stworzono program pt. Gdzie jest Wtorek. Te dziecięce przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Tomasza Grochoczyńskiego.
Rok 2003 był szczególny dzięki premierze widowiska kabaretowego Stowarzyszenie Osób Mówiących Nie Na Temat pod reżyserią Arkadiusza Jakubika. Wydarzenie to miało swoją prapremierę w Nowym Sączu w czerwcu, a gala odbyła się w dniach 7–8 listopada w Teatrze Nowym w Warszawie.
Następna produkcja Sedno nie jest jedno, również w reżyserii Arkadiusza Jakubika, miała swoją premierę we wrześniu 2006 roku w Teatrze Bajka w Warszawie.
W wrześniu 2009 roku, Stowarzyszenie Osób Mówiących Nie Na Temat wznowiło swoje wcześniejsze wystąpienia w Teatrze Ochota w Warszawie, co dowodziło jego stałej popularności i pozytywnego odbioru przez publiczność.
Ostatnim ważnym osiągnięciem w karierze Siwka była produkcja Blondynki wolą mężczyzn, która miała swoją prapremierę we wrześniu 2011 roku w Teatrze Letnim w Ciechocinku, a następnie była pokazywana w Teatrze Palladium w Warszawie w listopadzie tego samego roku. Ta farsa, rewia i kabaret z nutą liryki na pewno dostarczyły widzom niezapomnianych wrażeń.
Przypisy
- Jan Kazimierz Siwek. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, oddział warszawski. [dostęp 01.05.2020 r.]
- Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, członek oddziału warszawskiego. [dostęp 04.11.2011 r.]
- Baza Biblioteki Narodowej. [dostęp 04.11.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jacek Borkowski | Franciszek Roth | Stanisław Manturzewski | Hanna Czajkowska | Krzysztof Dobrowolski | Julian Front | Maria Dąbrowska (aktorka) | Konstancja Bednarzewska | Tadeusz Łysiak | Jolanta Lipka | Magdalena Tulli | Filip Borowski | Katarzyna Figura | Henryk Majewski (muzyk) | Irma Czaykowska | Agnieszka Glińska (montażystka) | Zofia Grabowska (tancerka) | Jadwiga Hładki-Wajwódowa | Marcin Olszyński | Zofia BartoszewskaOceń: Jan Kazimierz Siwek