Jakub Światopełk Karpiński, znany także pod pseudonimami „Marek Tarniewski” oraz „Jan Nowicki”, urodził się 17 czerwca 1940 roku w Warszawie. Jego życie zakończyło się tragicznie 22 marca 2003 roku w tym samym mieście.
Był to człowiek o niezwykle wszechstronnych talentach i zainteresowaniach. W swojej karierze zawodowej realizował się jako polski socjolog, historyk, politolog oraz logik. Jego prace naukowe odzwierciedlają głębokie rozumienie złożoności ludzkiego społeczeństwa oraz historycznych uwarunkowań politycznych.
Życiorys
Jakub Karpiński jest znakomitym przedstawicielem polskiej myśli społecznej. Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie w roku 1957. W latach 1958–1964 kształcił się z zakresu filozofii i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego koła naukowego studentów socjologii. Od roku 1964 pracował na Wydziale Filozoficznym UW, początkowo jako asystent, a później jako starszy asystent. W tym okresie aktywnie wspierał protesty studenckie, m.in. w swoim mieszkaniu zorganizowano wiec w obronie Adama Michnika oraz Henryka Szlajfera w dniu 8 marca 1968 roku.
Wraz z Jadwigą Staniszkis i Andrzejem Mencwelem napisał „Deklarację ruchu studenckiego”, która została ogłoszona 28 marca 1968 roku. Niestety, 9 maja 1968 roku aresztowano go i uwolniono we wrześniu tego samego roku bez postawienia zarzutów. Po wyjściu z aresztu zajmował się dokumentowaniem wydarzeń Marca ’68 oraz nawiązał współpracę z paryską „Kulturą”, gdzie opublikował anonimowy artykuł zatytułowany „Nie o egalitaryzm chodziło” w numerze 6 z 1969 roku.
Osadzony w czasie kolejnych aresztowań, najpierw 31 maja 1969 roku, a później jego sprawa została połączona z tzw. sprawą taterników. Postawiono mu zarzut o przestępstwo zgodnie z art. 5 małego kodeksu karnego, polegające na współpracy z obcymi organizacjami działającymi na szkodę państwa polskiego. Po zakończonym 24 lutego 1970 roku procesie, został skazany na cztery lata pozbawienia wolności; jednak wyrok ten w II instancji został obniżony do 2 lat i 8 miesięcy z powodu amnestii. Został zwolniony z więzienia 19 czerwca 1971 roku.
W okresie po wyjściu na wolność, objął rolę sekretarza redakcji kwartalnika „The Polish Sociological Bulletin”. W 1975 pod pseudonimem Marek Tarniewski napisał w Instytucie Literackim książkę pt. „Ewolucja czy rewolucja”. W tym samym roku był jednym z trzech sygnatariuszy tzw. Listu 59, który sprzeciwiał się zmianom w Konstytucji PRL. Kolejnym jego działaniem było podpisanie Listu 14 w 1976 roku, odwołującego się do represji wobec robotników w Radomiu i Ursusie, a od października 1977 roku był redaktorem w piśmie „Głos”, gdzie publikował pod wspomnianym wcześniej pseudonimem.
Jego twórczość obejmowała też ważne artykuły, takie jak „Działanie i przyszłość” (1977), „Niezależność, solidarność, porozumienie obywateli” (1977) oraz „Niepodległość od wewnątrz” (1978). Był jednym z założycieli Towarzystwa Kursów Naukowych i obronił pracę doktorską, której tematem była „Problematyka przyczynowości w teoriach i badaniach społecznych” pod kierunkiem Stefana Nowaka. W kolejnych latach związał się z życiem akademickim na Uniwersytecie Warszawskim i wyjechał za granicę, żyjąc i pracując w Londynie oraz Nowym Jorku.
Po wprowadzeniu stanu wojennego, był współzałożycielem The Committee in Support of Solidarity w Nowym Jorku. Od roku 1984 współpracował z Institute for Democracy in Eastern Europe (IDEE), redagując pismo „Uncaptive mind”. Na obczyźnie opublikował szereg książek, które przedstawiały charakterystyki systemu komunistycznego oraz najnowszą historię Polski, a dzieła te były wielokrotnie wydawane przez podziemne wydawnictwa w kraju.
W 1992 roku był dyrektorem Instytutu Politycznego w Warszawie, a w latach 1995–1997 pełnił funkcję w Open Media Research Institute w Pradze. Pracował także jako adiunkt w Instytucie Socjologii (Zakład Metodologii Badań Społecznych) Uniwersytetu Warszawskiego do momentu swojej śmierci 22 marca 2003 roku. Został pochowany na warszawskich Powązkach (kwatera 21-1-11).
W dniu 23 września 2006 roku, pośmiertnie uhonorowano go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, nadanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Życie prywatne
Jakub Karpiński był mężem Ireny Lasoty, co dowodzi jego bliskich relacji rodzinnych. Pochodził z rodziny Karpińskich, będąc synem Zbigniewa Karpińskiego. Warto również zaznaczyć, że był starszym bratem dwóch znanych postaci: Wojciecha Karpińskiego oraz Marka Karpińskiego, który kiedyś pełnił funkcję rzecznika Lecha Wałęsy.
Publikacje
Oto wykaz publikacji autorstwa Jakuba Karpińskiego, który zawiera ważne dzieła naukowe oraz literackie, ukazujące jego wszechstronność i zaangażowanie w różnorodne tematy dotyczące polityki oraz socjologii. Również przedstawia znaczące zmiany społeczno-polityczne w Polsce w różnych okresach historycznych.
- Ewolucja czy rewolucja, wyd. Instytut Literacki, Paryż 1975, wyd. drugie rozszerzone jako Ustrój komunistyczny w Polsce, wyd. Aneks, Londyn 1985,
- Krótkie spięcie (marzec 1968), wyd. Instytut Literacki, Paryż 1977,
- Porcja wolności (październik 1956), wyd. Instytut Literacki, Paryż 1979,
- Płonie komitet (grudzień 1970 – czerwiec 1976), wyd. Instytut Literacki, Paryż 1982,
- Mowa do ludu. Szkice o języku polityki, wyd. Puls, Londyn 1984,
- Polska, komunizm, opozycja. Słownik, wyd. Polonia Book Fund, Londyn 1985,
- Przyczynowość w badaniach socjologicznych, wyd. PWN, Warszawa 1985,
- Niepodległość od wewnątrz, wyd. Odnowa, Londyn 1987,
- Taternictwo nizinne, wyd. Instytut Literacki, Paryż 1988,
- Portrety lat. Polska w odcinkach 1944–1988, wyd. Polonia Book Fund, Londyn 1989,
- Nie być w myśleniu posłusznym: Ossowscy, socjologia, filozofia, wyd. Polonia Book Fund, Londyn 1989,
- Dziwna wojna (grudzień 1981), wyd. Instytut Literacki, Paryż 1990,
- Między komunizmem a demokracją, wyd. Verba, Chotomów 1992,
- Kultura i wielość rzeczywistości: szkice o kulturze, wyd. FIS, Lublin 1992 (zbiór artykułów rozproszonych z lat 70.),
- ABC polityki, wyd. ALFA-WERO, Warszawa 1997,
- Wykres gorączki. Polska pod rządami komunistycznymi, wyd. UMCS, Lublin 2001 (zawiera m.in. fragment książki Ustrój komunistyczny w Polsce oraz prace Krótkie spięcie, Porcja wolności, Dziwna wojna),
- Trzecia niepodległość. Najnowsza historia Polski, wyd. Świat Książki, Warszawa 2001,
- Polska po przejściach, wyd. UMCS, Lublin 2003,
- Wprowadzenie do metodologii nauk społecznych, wyd. Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Warszawa 2006.
Jakub Karpiński swoją twórczością w znaczący sposób przyczynił się do analizy przemian zachodzących w Polsce oraz do rozwoju badań w zakresie socjologii.
Przypisy
- Wojciech Rylski: Absolwenci Reytana 1957. wne.uw.edu.pl. [dostęp 16.01.2021 r.]
- „Spotkanie po latach” – uroczystości z okazji 30-lecia KOR w Pałacu Prezydenckim. prezydent.pl. [dostęp 26.12.2020 r.]
- Cmentarz Stare Powązki: JAKUB KARPIŃSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 07.11.2019 r.]
- Tytuł pochodził od wydawnictwa, sam autor zatytułował dzieło jako Nowy ustrój i ewolucja nawiązując do Dawnego ustroju i rewolucji Alexisa de Tocqueville’a.
- Sprawy te opisał w książce Taternictwo nizinne.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wojciech Żakowski | Krystyna Oszkinis | Ewa Paczoska | Marcel Neiding | Antoni Wołk-Łaniewski | Jan Natanson-Leski | Leszek Szychta | Bożenna Bojar | Władysław Takliński | Alfred Twardecki | Adam Prażmowski (astrofizyk) | Danuta Ptaszycka-Jackowska | Adam Hulanicki | Jacek Santorski | Wiktor Wąsik | Magdalena Sadowska-Czaputowicz | Maria Skalińska | Paweł Haensel | Jan Rutkowski (historyk) | Zbigniew ŻyszkowskiOceń: Jakub Karpiński