Jacek Robert Sasin, który przyszedł na świat 6 listopada 1969 roku w Warszawie, to znana postać w polskiej polityce i administracji samorządowej. Jako doświadczony polityk, reprezentował Polskę w Sejmie przez cztery kadencje - VII, VIII, IX oraz X.
Ważnym etapem jego kariery było objęcie stanowiska wojewody mazowieckiego w 2007 roku. Następnie, w latach 2009–2010, pełnił funkcję zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, co znacząco wpłynęło na jego doświadczenie na poziomie centralnym.
Dodatkowo, w latach 2018–2019, Sasin był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 2019–2023 zajmował kluczowe stanowisko w rządzie jako wiceprezes Rady Ministrów oraz minister aktywów państwowych, co podkreśla jego znaczenie w polskim życiu politycznym. Działania Jacka Sasina koncentrowały się na szerokim zakresie zagadnień związanych z zarządzaniem aktywami państwowymi.
Życiorys
Jacek Sasin jest synem Wojciecha, tokarza, oraz Ireny, pracownicy biurowej. Ukończył XX Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Warszawie. W 1988 roku rozpoczął naukę na kierunku historia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł magistra uzyskał w 1998 roku, pisząc pracę na temat „Piłsudczyków obraz i wizja ustroju politycznego Polski w latach 1923–1935”, której promotorem był Andrzej Garlicki.
W latach 1995-1998 był zatrudniony w Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, a następnie do 2004 roku pracował w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, gdzie pełnił funkcję dyrektora departamentu. Potem związał się z administracją miejską w Warszawie, zajmując kolejno stanowiska kierownika urzędu stanu cywilnego oraz zastępcy burmistrza dzielnicy Śródmieście.
10 stycznia 2006 roku Jacek Sasin objął urząd I wicewojewody mazowieckiego, a już 1 lutego 2007 roku został pełniącym obowiązki wojewody. 15 lutego tego samego roku awansował na stanowisko wojewody mazowieckiego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W marcu 2007 roku wydał zarządzenie zastępcze, które wygaszało mandat prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz, z powodu nieterminowego złożenia przez nią oświadczenia majątkowego dotyczącego męża.
W przedterminowych wyborach w 2007 roku kandydował do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, jednak jego starania nie zakończyły się sukcesem. 29 listopada 2007 roku został odwołany z pozycji wojewody, a od grudnia tego samego roku pracował jako doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 26 listopada 2009 roku zajął stanowisko zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP, jednak 6 lipca 2010 roku został odwołany na własną prośbę.
W wyborach samorządowych w 2010 roku zdobył mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego z ramienia PiS. Został również powołany na burmistrza dzielnicy Pragi-Północ, ale nie objął tej funkcji. W 2011 roku stanął do walki o mandat poselski, co zaowocowało uzyskaniem 29 134 głosów, reprezentując Prawo i Sprawiedliwość. W 2014 roku ubiegał się o urząd prezydenta Warszawy, przegrywając w drugiej turze z Hanną Gronkiewicz-Waltz.
W 2015 roku Jacek Sasin skutecznie ubiegał się o reelekcję poselską, zdobywając 43 250 głosów. W 2017 roku był jednym z autorów poselskiego projektu nowelizacji ustawy warszawskiej, który zakładał połączenie Warszawy z 32 okolicznymi gminami, choć projekt został ostatecznie wycofany z powodu błędu dotyczącego Podkowy Leśnej. 9 stycznia 2018 roku powołano go na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów.
4 czerwca 2019 roku został wiceprezesem Rady Ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego, krótko pełniąc również rolę sekretarza Rady Ministrów. W wyborach w 2019 roku stanął na czołowej pozycji listy PiS w okręgu chełmskim, co przyniosło mu ponowny mandat poselski z 91 241 głosami. 15 listopada 2019 roku objął dodatkowo urzędy wicepremiera oraz ministra aktywów państwowych w nowym rządzie.
W maju 2021 roku Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie o możliwym przestępstwie nadużycia uprawnień przez Jacka Sasina związane z przygotowaniami do przeprowadzenia wyborów prezydenckich z 2020 roku z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego. Prokurator jednak odmówił wszczęcia postępowania. W 2020 roku, po zawiadomieniu jednego z obywateli, rozpoczęto śledztwo dotyczące organizacji wyborów, lecz w tym samym dniu zostało umorzone.
Funkcję wiceprezesa Rady Ministrów sprawował do 21 czerwca 2023 roku, ustępując z tego stanowiska razem z innymi wicepremierami w związku z powrotem Jarosława Kaczyńskiego do rządu. W wyborach w 2023 roku uzyskał mandat poselski na kolejną kadencję, będąc liderem listy PiS w okręgu podlaskim, zdobywając 59 490 głosów. 27 listopada 2023 roku zakończył pełnienie funkcji ministra, a w Sejmie X kadencji zasiadł w Komisji Finansów Publicznych.
Życie prywatne
Jacek Sasin jest żonaty i ma syna Radosława, co pokazuje jego zaangażowanie w życie rodzinne.
Warto również wspomnieć, że wystąpił w filmie dokumentalnym Mgła, który został wyprodukowany w 2011 roku i dotyczy katastrofy smoleńskiej.
Obecnie mieszka w Ząbkach, gdzie prowadzi swoje życie prywatne.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Tomasz Chłoń | Grzegorz Kostrzewa-Zorbas | Jerzy Kasprzak | Aleksander Skarżyński | Józef Beck | Marian Piotrowski | Marek Wielgus | Krzysztof Tuduj | Wojciech Grochowski | Marek Trochim | Władysław Remigiusz Krzaczyński | Andrzej Jagusiewicz | Krzysztof Boczarski | Patryk Wild | Tomasz Aleksander Potocki | Małgorzata Galińska-Tomaszewska | Magdalena Biejat | Benedykt Hirszowicz | Ludwika Jahołkowska-Koszutska | Julian SadłowskiOceń: Jacek Sasin