Ludwika Jahołkowska-Koszutska


Ludwika Jahołkowska-Koszutska to postać, która pozostawiła znaczący ślad w polskiej historii. Urodziła się w 1872 roku, a swoją działalność zakończyła 27 października 1928 roku, kiedy to zmarła w Warszawie.

Była aktywistką feministyczną, co oznacza, że zaangażowała się w działania na rzecz praw kobiet i ich społecznej oraz politycznej emancipacji. Jej praca obejmowała również edukację – była nauczycielką, dzięki której przekazywała wiedzę i wartości młodemu pokoleniu.

Jahołkowska-Koszutska aktywnie działała w polityce lokalnej, pełniąc funkcję radnej Warszawy. To wspaniała ilustracja jej równoczesnego zaangażowania w sferę edukacyjną i społeczną, świadcząca o jej wszechstronnych talentach i pasji do pracy na rzecz społeczności.

Życiorys

„Ludwika Jahołkowska-Koszutska przyszła na świat w 1872 roku. Już w swojej młodości zaczęła publikować utwory literackie, co wskazuje na jej artystyczne zacięcie. W miarę upływu lat, zaangażowała się w działalność edukacyjną oraz społeczną. W latach 1905–1907 była aktywną działaczką Związku Polskiego Równouprawnienia Kobiet. W 1907 roku miała zaszczyt należeć do grona założycielek Polskiego Stowarzyszenia Równouprawnienia Kobiet i szybko objęła stanowisko prezesa tej organizacji.

Ludwika wierzyła, że I wojna światowa była czynnikiem, który przyspieszył proces równouprawnienia kobiet. Po zakończeniu wojny, przez osiem lat pełniła funkcję radnej Warszawy, będąc członkinią Koła Reform Demokratycznych. Jej cenny wkład w walkę o prawa kobiet uwidacznia się w jej współudziale w założeniu Centralnego Komitetu Równouprawnienia Politycznego Kobiet Polskich, a także Klubu Politycznego Kobiet Postępowych. Ponadto, była pionierką, gdyż stworzyła oraz prowadziła bezpłatne kursy dla analfabetów w Mławie, co miało istotny wpływ na lokalną społeczność.

Zmarła 27 października 1928 roku na skutek choroby serca. Po jej śmierci, została pochowana obok swojego męża Stanisława Koszutskiego na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 69-6-3.

Wybrane publikacje

Oto zestawienie wybranych publikacji Ludwika Jahołkowska-Koszutska, które do dziś wzbudzają zainteresowanie.

  • Odpowiedź (1893),
  • Spotkanie (1899),

Utwory dla dzieci

  • W domu (ilustrowany przez Tadeusza Jaroszyńskiego),
  • W ogródku dziecięcym (współautorstwo z Wierą Zapolską-Downar).

Przypisy

  1. Marcin Szwaja, Andrzej Solarz: Prawnik z Ibramowic "ojcem" polskiej geografii ekonomicznej. Internetowy Kurier Proszowski. [dostęp 17.03.2022 r.]
  2. Sylwia Bujak-Boguska. Ludwika Jahołkowska-Koszutska. Wspomnienie. „Kobieta Współczesna”, 16.06.1929 r. Warszawa.

Oceń: Ludwika Jahołkowska-Koszutska

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:20