Jacek Andrzej Rossakiewicz


Jacek Andrzej Rossakiewicz, który przyszedł na świat 16 października 1956 roku w Warszawie, był osobą o niezwykłych talentach i zainteresowaniach.

W swojej karierze pełnił wiele różnorodnych ról, stając się polskim malarzem, teoretykiem sztuki, filozofem oraz projektantem wnętrz.

Był również publicystą, który wniósł znaczący wkład w szereg dyskursów artystycznych oraz niezależnym analitykiem systemów monetarnych, co podkreśla jego szerokie horyzonty myślowe. Jacek Andrzej Rossakiewicz zmarł 24 września 2016 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo intelektualne i artystyczne.

Życiorys

Jacek Andrzej Rossakiewicz to postać o niezwykle bogatym życiorysie artystycznym. Studiował na Wydziale PsychologiiUniwersytetu Warszawskiego. Już od 1980 roku jego pasja do malarstwa olejnego zaczęła się rozwijać, a pięć lat później zainteresował się także teorią sztuki. Jego debiut artystyczny miał miejsce w 1983 roku, kiedy to zorganizował indywidualną wystawę w Galerii Promocyjnej, umiejscowionej na Rynku Starego Miasta w Warszawie, gdzie zaprezentował pierwsze obrazy inspirowane teorią czystej formy, wypromowaną przez Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W 1985 roku, podczas swojej trzeciej indywidualnej wystawy w „Galerii 102” w Warszawie, odbyło się jego pierwsze wystąpienie teoretyczne. W obrazach tworzonych przez Rossakiewicza wyraźnie dostrzegalne są wątki społeczne i polityczne, które doprowadziły do krytyki sytuacji w Polsce po wprowadzeniu stanu wojennego. W swoich publikacjach katalogowych, autor wprowadzał takie pojęcia jak: sztuka jako wolność (1985), malarstwo idei (1987) oraz sztuka odwieczna (1989).

Po 1989 roku Jacek Rossakiewicz zajął się tworzeniem cykli obrazów o tematyce ewangelicznej. Jego Pasja Dunkierska została włączona do zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej w Dunkierce. Pasja według Świętego Jana, wystawiana na wielu indywidualnych ekspozycjach w Warszawie, Wołominie i Krakowie, składa się z piętnastu obrazów olejnych, przedstawiających historię Jezusa Chrystusa od Ostatniej Wieczerzy aż po Zmartwychwstanie. Autor nazywa je malarstwem polimorficznym, podkreślając, że każda z przedstawionych treści sugeruje unikalne rozwiązania formalne.

W 2003 roku Rossakiewicz wydał książkę pod tytułem Demokracja finansowa, w której poruszał kwestie związane z duchowością oraz jej relacją do pieniądza. Od 2014 roku prowadził wykłady dotyczące metaekonomii oraz zasad monetyzacji w gospodarce na studiach podyplomowych w Warszawskiej Szkole Zarządzania. Szkole Wyższej.

Artysta z powodzeniem wystawiał swoje prace w wielu galeriach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Odbyły się wystawy jego obrazów w Warszawie, m.in. w Galerii Zachęta, Krakowie, gdzie prezentowane były w Galerii Zderzak, a także w Gdańsku, Koszalinie i Pile, a także w Herning (Dania), Valparaiso (Chile), Barcelonie oraz w takich miejscach jak San Gabriele, Ille sur Tet, Hazebrouck czy Kerkdagen. Część jego twórczości to stała ekspozycja, w tym kolekcja Gilberta Delaine, umiejscowiona w Muzeum Sztuki Współczesnej w Dunkierce oraz w Centrum Współczesnej Sztuki Sakralnej w Lille (Francja) od 2005 roku.

Jacek Rossakiewicz aktywnie angażował się w życie społeczne, będąc członkiem zarządu Klubu Inteligencji Polskiej oraz zasiadając w radzie krajowej partii Jedność Narodu, powołanej w 2015 roku. Niestety, artysta zmarł 24 września 2016 roku. 4 października został pochowany nacmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 153-3-12).

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: KAROL ROSSAKIEWICZ, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 07.03.2020 r.]
  2. Zmarł Jacek Andrzej Rossakiewicz. Kalendarium JN. [dostęp 20.04.2019 r.]

Oceń: Jacek Andrzej Rossakiewicz

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:5