Maria Chmurkowska


Maria Marcela Chmurkowska, znana jako wybitna postać w polskim teatrze i kinematografii, urodziła się 9 stycznia 1901 roku w Warszawie. Po długiej i owocnej karierze artystycznej, zmarła w tym samym mieście 9 czerwca 1979 roku.

Jej liczny dorobek zawiera wiele niezapomnianych ról, które na stałe wpisały się w polską kulturę teatralną i filmową.

Życiorys

Maria Chmurkowska przyszła na świat 9 stycznia 1901 roku w Warszawie, w rodzinie Ludwika Fiszera oraz Heleny z Nowakowskich. Należała do rodziny, w której miała siostrę cioteczną prof. draWacława Minakowskiego. Z dniem 2 lutego 1921 roku związała swoje życie z Feliksem Chmurkowskim.

Ukończyła gimnazjum W. Tymińskiej w Warszawie, a 16 września 1918 roku zadebiutowała na deskach Teatru Letniego, grając rolę Eli w sztuce „Ciotka Karola” autorstwa Thomasa. W 1920 roku zakończyła edukację w Warszawskiej Szkole Dramatycznej. Po ukończeniu studiów artystycznych przeniosła się do Wilna, gdzie miała przyjemność występować na scenach Teatru Powszechnego oraz Teatru Polskiego.

Po powrocie do Warszawy, Maria kontynuowała karierę, występując w Teatrze Praskim. Jej talent i charyzma zaowocowały występami w licznych miastach, takich jak Lublin, Grodno, Łódź, Grudziądz, Katowice, Toruń oraz Poznań. W 1931 roku osiedliła się na stałe w stolicy Polski.

Okres okupacji przyniósł nowe wyzwania – występowała na scenach teatrów jawnych, takich jak „Ul”, „Maska” oraz „Nowości”. Zasłynęła jako łączniczka Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej, a podczas powstania warszawskiego pełniła rolę sanitariuszki w powstańczym szpitalu, którego nie opuściła sama, a razem z rannymi.

Po zakończeniu wojny jej działalność artystyczna skupiła się głównie na występach estradowych, w trakcie których wygłaszała monologi, z których niejednokrotnie była autorką. Występowała także w programach „Podwieczorek przy mikrofonie” oraz „Karuzela warszawska”.

Nie doczekała się długiego życia – zmarła 9 czerwca 1979 roku w Warszawie, a jej ostatni spoczynek znajduje się na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 173-3-7).

Filmografia

Maria Chmurkowska, znana ze swojej bogatej kariery w polskim kinie, wystąpiła w wielu filmach oraz produkcjach telewizyjnych, które na stałe wpisały się w historię polskiej sztuki filmowej. Jej talent aktorski objawił się w różnorodnych rolach, które ze względu na ich zróżnicowanie pokazują jej wszechstronność.

  • Kocha, lubi, szanuje (1934) – diwa rewiowa,
  • Jego wielka miłość (1936),
  • Bolek i Lolek (film) (1936) – ciotka Lola,
  • 30 karatów szczęścia (1936) – aktorka,
  • Skłamałam (1937) – chlebodawczyni Heleny,
  • Szczęśliwa trzynastka (1938) – Lola Vulpi,
  • Dziewczyna szuka miłości (1938) – Felcia,
  • Kłamstwo Krystyny (1939) – gość Marleckich,
  • Dwa żebra Adama (1963) – Maczkowa,
  • Wojna domowa (serial telewizyjny) (1966) – paniusia w pociągu (odc. 14. Nowy nabytek),
  • Mocne uderzenie (1966) – matka Majki.

W każdym z wymienionych tytułów aktorka pozostawiła swój niezatarte ślad, który przyczynił się do jej dużej popularności oraz uznania wśród widzów. Jej kariera stanowi ważny element w historii polskiego filmu.

Przypisy

  1. Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej, 39. s. 1939 r. [dostęp 05.07.2021 r.]
  2. Cmentarz Stare Powązki: FELIKS CHMURKOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 01.11.2019 r.]

Oceń: Maria Chmurkowska

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:13