Iwo Zaniewski


Iwo Ryszard Zaniewski, urodzony 22 maja 1956 roku w Warszawie, to osobowość o bogatym dorobku artystycznym. Jest on uznawanym w Polsce malarzem, fotografikiem oraz reżyserem, który zdobył szacunek w branży kreatywnej. Warto również zaznaczyć, że pełnił funkcję dyrektora artystycznego w agencji reklamowej, którą sam założył - PZL (Przybora. Zaniewski. Ltd.).

Co więcej, Iwo Zaniewski jest synem Xymeny Zaniewskiej, co dodaje szczególnego kontekstu do jego osiągnięć artystycznych i rodzinnych tradycji w świecie sztuki.

Życiorys

Studia Iwo Zaniewskiego miały miejsce w latach 1976–1981 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na początku swojej kariery, aż do połowy lat 80., jego działalność koncentrowała się na malarstwie, jednak z biegiem czasu zaczął eksplorować także dziedziny reklamy i fotografii.

Zaniewski rozpoczął swoje wystawy już w 1980 roku. Jego twórczość obejmuje głównie obrazy olejne oraz rysunki. Tematy do jego prac często czerpane są z codziennego życia; w przeszłości tworzył martwe natury, akty oraz pejzaże. Cechą wyróżniającą jego dzieła jest szczególna kompozycja, która dąży do zachowania harmonii – jakiekolwiek zmiany w układzie form mogą prowadzić do zniekształcenia całości. Malarstwo Zaniewskiego wydaje się wymykać klasyfikacji według nurtów artystycznych, które dominowały w ciągu ostatnich kilku dekad. Jego podejście skupia się bardziej na wizualnej wrażliwości niż na kontekście czy przesłaniu publicystycznym.

Pierwsze doświadczenia zawodowe w reklamie zdobył współpracując z hiszpańską agencją Bassat, Ogilvy & Mather w Barcelonie. Później zyskał uznanie w Polsce, realizując kampanie reklamowe dla agencji ITI. W latach 1992–1999 pełnił funkcję dyrektora artystycznego w agencji Grey w Warszawie. Pracował nad kampaniami dla renomowanych marek takich jak Knorr, Frugo, Okocim, Radio Zet, Lucky Strike oraz Malma. W 1999 roku, w towarzystwie Kotem Przyborą, założył agencję reklamową PZL, gdzie sprawuje rolę dyrektora artystycznego i reżysera. W PZL zrealizowano wiele udanych kampanii m.in. dla Frugo, Dębowe Mocne, Żubr oraz Redd’s, a także długoletnią kampanię reklamową dla marki Plus. Dodatkowo, podjął się wyzwań w tworzeniu kampanii dla takich produktów jak Orlen, Tetley, Olej Kujawski oraz Simplus.

W 2012 roku Iwo zaniewski zadebiutował w literaturze jako autor powieści kryminalnej pt. „Czego nie słyszał Arne Hilmen”. Końcem tego samego roku, zdobył tytuł AdMana Roku w branżowym konkursie organizowanym przez Miesięcznik „Press” wraz z Kotem Przyborą. Wyróżnienie to przyznało im uznanie za nieprzeciętną kreację reklamową, stając się wizytówką agencji PZL, której przywódcy są odpowiedzialni za wiele znanych kampanii reklamowych w Polsce. W 2013 roku, przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie reklamy.

W maju 2014 roku podjął decyzję o opuszczeniu holdingu reklamowego Publicis, w skład którego wchodziła agencja PZL. Po kilkumiesięcznej niezależności, w listopadzie 2014 PZL przekształciła się w autonomiczną agencję kreatywną i reklamową, poza międzynarodowymi sieciami, a Zaniewski znowu objął jej kierownictwo, wspólnie z Kotem Przyborą.

W 2018 roku, jako współautor, publikuje pierwszą pracę naukową w dziedzinie neuroestetyki w czasopiśmie „Frontiers in neuroscience”, w której analizuje mechanizmy harmonii kompozycji oraz ich odbiór.

Praca naukowa

Iwo Zaniewski jest znanym naukowcem, którego badania koncentrują się na mechanizmach harmonii w dziełach sztuki. Zjawisko to odnosi się do sytuacji, w której każda dostrzegalna zmiana wpływa negatywnie na ogólną ocenę estetyczną danego dzieła. Taki stan rzeczy wskazuje na znaczenie kompozycji w tworzeniu wrażeń artystycznych.

W celu pogłębiania wiedzy na ten temat, Iwo Zaniewski założył organizację naukową Composition Matters. Jej misją jest prowadzenie badań nad tym, jak kompozycja wpływa na percepcję piękna w sztuce. Organizacja ta stanowi platformę do wymiany myśli i współpracy pomiędzy badaczami, artystami oraz pasjonatami sztuki.

Wybrane wystawy oraz nagrody artystyczne

W twórczości Iwo Zaniewskiego można zauważyć znaczące osiągnięcia oraz liczne wystawy, które odzwierciedlają jego rozwój artystyczny. Wśród wybranych wystaw oraz nagród można wymienić:

  • Galeria Alicji i Bożeny Wahl – Warszawa 1981,
  • Grand Prix w międzynarodowym konkursie Fundacji Joana Miró – Barcelona 1984,
  • Galeria Narodowa Zachęta (wystawa zbiorowa) – Warszawa 1985,
  • Art Basel – Bazylea 1985,
  • Japan International Artist Society (wystawa zbiorowa) – Tokio 1985,
  • Galeria SARP – Warszawa 1989,
  • Galeria Inny Świat – Kraków 1990,
  • Muzeum Narodowe w Krakowie,
  • Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich (indywidualna wystawa retrospektywna pod patronatem Ministra Kultury) – Kraków 2005,
  • Konkurs fotograficzny National Geographic (I miejsce) – Warszawa 2005,
  • Today Art Museum – Pekin 2008,
  • All Gallery – Pekin 2008,
  • International Art Fair Shanghai – Shanghai 2008,
  • Wison Art Center – Shanghai 2008,
  • Levant Gallery – Shanghai 2008,
  • Sunshine Museum Beijing (inauguracyjna wystawa zbiorowa) – Pekin 2008,
  • CANART- Institut of Contemporary Art. (inauguracyjna wystawa zbiorowa) – Shanghai 2008.

Publikacje

Oto przegląd publikacji Iwo Zaniewskiego, które odzwierciedlają jego twórczość artystyczną oraz osiągnięcia w dziedzinie sztuki:

  • Katalog z reprodukcjami obrazów i rysunków wydany w Niemczech z okazji otrzymania nagrody Joan Miró Prize w 1984 roku,
  • Album fotografii czarno-białej wydany w roku 2005,
  • Iwo Zaniewski – Paintings and Drawings 1978 – 2006,
  • Iwo Zaniewski New Harmony – Beijing Today Art Museum; album z reprodukcjami malarstwa z lat 2007 – 2008, wydany przez wydawnictwo IRSA z okazji wystawy w Today Art Museum w Pekinie,
  • Iwo Zaniewski New Harmony – A Follow-up to The Beijing Today Art Museum Exhibition; album z reprodukcjami malarstwa z lat 2007 – 2008, wydany przez wydawnictwo IRSA z okazji wystawy w galerii Levant Art. Gallery w Szanghaju,
  • Iwo Zaniewski New Harmony; album z reprodukcjami malarstwa z lat 2007 – 2008, wydany przez wydawnictwo IRSA z okazji wystawy w galerii WISON Art Center w Szanghaju.

Przypisy

  1. PiotrP. Francuz PiotrP. i inni, Eye Movement Correlates of Expertise in Visual Arts, „Frontiers in Human Neuroscience”, 12, 2018, DOI: 10.3389/fnhum.2018.00087, ISSN 1662-5161, PMID: 29632478, PMCID: PMC5879988 [dostęp 03.07.2018 r.]
  2. IwoI. Zaniewski IwoI., Algorithm of Harmony - Composition Matters, „Composition Matters” [dostęp 03.07.2018 r.]
  3. Strona www agencjiS. PZL Strona www agencjiS., PZL o nas [online], www.pzl.pl [dostęp 03.07.2018 r.]
  4. Vadim Makarenko: Kot Przybora i Iwo Zaniewski, dyrektorzy kreatywni agencji PZL, odchodzą. Gazeta Wyborcza, 29.05.2014 r. [dostęp 31.05.2014 r.]
  5. M.P. z 2013 r. poz. 852.
  6. Press, AD wo/MAN Roku [online], adman.press.pl [dostęp 03.07.2018 r.]
  7. Home page - Composition Matters [online], Composition Matters [dostęp 03.07.2018 r.]

Oceń: Iwo Zaniewski

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:14