Krystyna Marynowska-Sianożęcka


Krystyna Marynowska-Sianożęcka to postać wybitna w światku artystycznym Polski. Urodziła się 5 czerwca 1916 roku w Warszawie, a zmarła 8 czerwca 2014 roku w Palmirach. Była nie tylko utalentowaną tancerką, ale również cenioną aktorką.

Jej życie zawodowe oraz artystyczne pasje sprawiły, że zapisała się w pamięci wielu jako jedna z najważniejszych postaci w polskiej kulturze.

Życiorys

Krystyna Marynowska-Sianożęcka była córką Stefana oraz Jadwigi z Zawistowskich. W latach trzydziestych XX wieku ukończyła studia baletowe pod okiem Jadwigi Hryniewieckiej i Zofii Pflanz-Dróbeckiej. Wykazując wyjątkowy talent, łączyła w tańcu klasycznym elementy nowoczesne, co pozwoliło jej na rozwój artystyczny. Wkrótce po ukończeniu nauki, zdobyła angaż w balecie Wiery Pietrakiewicz, z którym miała okazję odbyć tournée po Włoszech.

W 1937 roku wstąpiła do Polskiego Baletu Reprezentacyjnego, kierowanego przez Arnolda Szyfmana. Już rok później, w 1939 roku, zagrała w dwóch filmach: Inżynier Szeruda oraz Przygody pana Piorunkiewicza, niestety obydwa projekty nie doczekały się ukończenia przed wybuchem II wojny światowej.

Podczas hitlerowskiej okupacji występowała w jawnym Teatrze Nowości, prowadzonym przez Feliksa Parnella. W tym okresie miała również swoje udziały w kawiarni U Aktorek. Ponadto angażowała się w działalność konspiracyjną, przyjmując pseudonim Stanisława. W czasie powstania warszawskiego pełniła funkcję sanitariuszki w szpitalu polowym, zlokalizowanym przy ulicy Śniadeckich 17, a później przy Marszałkowskiej 71.

Po wojnie Krystyna wróciła do tańca, dołączając do Baletu Parnella. Później, związała swoją karierę artystyczną z Pantomimą Wrocławską, którą prowadził Henryk Tomaszewski. Po zakończeniu swojej kariery tanecznej, postanowiła zostać choreografką. Ostatnie chwile swojego życia spędziła w Warszawie, gdzie zmarła i została pochowana na cmentarzu Powązkowskim.

Odznaczenia

Krystyna Marynowska-Sianożęcka zdobyła szereg odznaczeń, które odzwierciedlają jej wkład w kulturę i działalność społeczną. Poniżej przedstawiamy wykaz najważniejszych z nich:

  • odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego, przyznana w 1967 roku,
  • srebrny Krzyż Zasługi, otrzymany w 1970 roku,
  • odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, przyznana w 1973 roku,
  • nagroda Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych z 1975 roku,
  • medal 30-lecia PRL, również z 1975 roku,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1976 roku,
  • Krzyż Powstańczy, który otrzymała w 1992 roku,
  • srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany w 2013 roku.

Przypisy

  1. Pożegnanie: Krystyna Marynowska (5.06.1916-5.06.2014), e-teatr.pl 17.06.2014 r.
  2. Krystyna Marynowska, Powstańcze Biogramy

Oceń: Krystyna Marynowska-Sianożęcka

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:25