Henryk Kuna, urodzony 6 listopada 1879 roku w Warszawie, to postać znacząca w polskiej sztuce. Zmarł 17 grudnia 1945 roku w Toruniu. Był rzeźbiarzem oraz malarzem, który swoje umiejętności oraz pasje z powodzeniem rozwijał w różnych obszarach artystycznych.
W latach 1932-1939 pełnił rolę profesora na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, gdzie wpływał na rozwój wielu młodych artystów. Dodatkowo, w 1921 roku, był jednym z założycieli Stowarzyszenia Artystów Polskich „Rytm”, co podkreśla jego aktywność oraz zaangażowanie w lokalne środowisko artystyczne.
Życiorys
Henryk Kuna był utalentowanym artystą, synem Adama oraz Leonii z Bywalskich. Jego wczesne kształcenie miało miejsce w zakresie nauki rabinackiej w Grójcu oraz Ciechanowie, gdzie zdobywał pierwsze doświadczenia. W okolicach roku 1900, postanowił rozwijać swoje umiejętności artystyczne, uczęszczając na zajęcia rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod opieką Piusa Welońskiego. Następnie przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczono go pod kierunkiem wybitnego artysty, Konstantego Laszczki.
W 1912 roku związał się małżeństwem z aktorką Stefanią Ewy Krauze (1889–1963), co wiązało się z jego przyjęciem chrztu. Henryk Kuna był również współzałożycielem i członkiem nieformalnego Stowarzyszenia Artystów Polskich Rytm, które funkcjonowało w latach 1922–1932. W 1925 roku wziął udział w prestiżowej wystawie art déco w Paryżu.
Jednym z jego najważniejszych dzieł jest rzeźba zatytułowana Rytm, stworzona w latach 1925-1929, która obecnie znajduje się w parku Skaryszewskim w Warszawie. W 1938 roku Kuna zrealizował pomnik Elizy Orzeszkowej, który został odsłonięty w parku Praskim.
W 1931 roku zdobył piątą nagrodę w konkursie na pomnik Adama Mickiewicza w Wilnie, gdzie jego projekt przewidywał przedstawienie poety w szacie pielgrzyma, stojącego na cokole ozdobionym płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z „Dziadów”. Choć jego koncepcje spotkały się z krytyką, w tym ze strony Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, ostatecznie zostały zrealizowane. Niestety, wybuch II wojny światowej przerwał realizację tych planów, a z owych prac zachowały się jedynie trzy płaskorzeźby. Część z nich w 1996 roku umieszczono obok pomnika Mickiewicza autorstwa Gediminasa Jokubonisa z 1984 roku, a pozostałe eksponaty trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie.
W Rzymie, 19 grudnia 1937 roku, odsłonięto popiersie marszałka Piłsudskiego, również autorstwa Henryka Kuny. W latach 1936–1939 był profesorem rzeźby na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W czasie II wojny światowej Kuna ukrywał się po aryjskiej stronie, m.in. w budynku SBM „Nowe Domostwo” przy ul. Czerwonego Krzyża 21/23, obecnie ul. Jaracza 3. Po wojnie, w 1945 roku, został mianowany profesorem rzeźby na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, lecz niestety zmarł przed objęciem tego stanowiska. Jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu przy ul. Św. Jerzego w Toruniu, a w 1951 roku został ekshumowany i przeniesiony na cmentarz Stare Powązki w Warszawie (kwatera aleja zasłużonych-1-49).
Henryk Kuna stał się również postacią literacką, będąc jednym z bohaterów powieści Jana Parandowskiego pt. Księżyc nad Świdrem.
Twórczość
Na początku swojej artystycznej kariery Henryk Kuna inspirował się dziełami Auguste’a Rodina, co było również uzależnione od jego nauczyciela Konstanty’ego Laszczki. W tym czasie powstała jego rzeźba Irydion z roku 1906, która charakteryzuje się szkicowością oraz zróżnicowaną fakturą.
W latach 20. XX wieku artysta całkowicie porzucił impresjonistyczny styl. Zainspirowany pracami Aristide’a Maillola oraz innych podobnych twórców, zbliżył się do nowego klasycyzmu. W tym okresie zaczął czerpać z dorobku sztuki klasycznej, koncentrując się na dużych, gładkich powierzchniach oraz precyzyjnej klarowności kompozycji. W tym czasie aktywnie uczestniczył w działalności stowarzyszenia „Rytm”.
W latach 30. jego zainteresowania skupiły się głównie na rzeźbie portretowej oraz monumentalnej, co zaowocowało powstaniem pomnika Adama Mickiewicza. Powinno się również wspomnieć, że w trakcie II wojny światowej artysta zajmował się tworzeniem akwarel, które często poruszały tematykę martyrologiczną.
Odznaczenia
Henryk Kuna był wybitną postacią, której osiągnięcia zostały uhonorowane wieloma odznaczeniami w uznaniu jego wkładu w kulturę i naukę.
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 8 listopada 1930,
- Złoty Wawrzyn Akademicki, otrzymany 5 listopada 1935,
- Krzyż Kawalerski Orderu Legii Honorowej, nadany w 1925 roku przez Francję.
Przypisy
- Henryk Kuna, "Rytm" 08.02.2024 r. https://culture.pl/pl/dzielo/henryk-kuna-rytm
- Cmentarz Stare Powązki: HENRYK KUNA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 10.12.2019 r.]
- Adam Piechowski: Losy spółdzielni mieszkaniowych w Warszawie w latach okupacji niemieckiej. Warszawa: Spółdzielczy Instytut Wydawniczy, 1992 r.
- Tomasz Krzywicki: Szlakiem Adama Mickiewicza po Nowogródczyźnie, Wilnie i Kownie. Przewodnik. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006 r.
- Wiesław Głębocki: Warszawskie pomniki. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, s. 73.
- Spotkania z zabytkami nr 10/1982, s. 47, wyd. Ośrodek Dokumentacji Zabytków.
- M.P. z 1935 r. nr 257, poz. 305 „za wybitne zasługi dla polskiej sztuki w ogóle”.
- M.P. z 1930 r. nr 260, poz. 352 „za zasługi na polu sztuki”.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Andrzej Horubała | Justyna Kulczycka | Rafał Marszałek | Adam Skorupka | Irena Eichlerówna | Grzegorz Małecki (aktor) | Adrianna Godlewska | Michał Stefan Dalecki | Krzysztof Krupiński (aktor) | Xawery Żuławski | Stanisław Barcewicz | Gustaw Pillati | Janusz Marynowski | Wacław Grubiński | Grażyna Barszczewska | Janusz Strzałecki | Halina Stecka | Stanisław Zamecznik | Feliks Fabian | KorasOceń: Henryk Kuna