UWAGA! Dołącz do nowej grupy Warszawa - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Krzysztof Krupiński (aktor)


Krzysztof Krupiński to wybitna postać polskiej kultury, urodzona 24 października 1958 roku w Warszawie. Jest to aktor teatralny, filmowy oraz dubbingowy, a ponadto twórca literacki i poeta. Krupiński jest również autorem tekstów piosenek, które powstały we współpracy z uznanymi kompozytorami, takimi jak Roman Czubaty oraz Tomasz Bajerski.

W swojej edukacji teatralnej Krupiński ukończył PWST w Warszawie w 1981 roku, a rok później otrzymał dyplom potwierdzający jego kwalifikacje aktorskie. W znaczący sposób przyczynił się do rozwoju teatrów awangardowych jako współzałożyciel grupy teatralnej Pracownia „Teatr”.

Kariera aktorska

Teatr

Krzysztof Krupiński jest uznawanym aktorem, który przez wiele lat angażował się w działalność teatralną w różnych renomowanych instytucjach. Jego kariera rozpoczęła się w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze w latach 1981–1982, gdzie zyskał pierwsze doświadczenie sceniczne. Następnie jego droga zawodowa prowadziła przez Pracownię „Teatr” w Warszawie (1982–1983), a od 1983 do 1988 występował w Teatrze Komedia w Warszawie. Kolejne lata spędził w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, gdzie występował od 2001 do 2009 roku. Jego działalność nie ograniczała się tylko do tych scen, bowiem w kolejnych latach Krupiński związany był z Teatrem na Woli (2011–2012), Teatrem Dramatycznym w Warszawie od 2012 roku oraz Teatrem Kamienica w Warszawie od 2015 roku.

Wybrane role teatralne

Repertuar Krupińskiego obejmuje wiele znakomitych ról, które na stałe wpisały się w historię polskiego teatru. Jego interpretacja Don Kichota z kamienicy w reżyserii Emiliana Kamińskiego jako Sancho Pansa zyskała wielkie uznanie. Oprócz tego występował w „Operetce” Witolda Gombrowicza, gdzie grał rolę Generała w inscenizacji Wojciecha Kościelniaka. W „Nie ma solidarności bez miłości”, której sztukę zrealizował Andrzej Ozga oraz Krzesimir Dębski, wcielił się w postać Wodzireja pod okiem reżyserów Macieja Wojtyszko oraz Adama Wojtyszko. Warto również wspomnieć o jego roli w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego w teatralnej inscenizacji Piotra Jędrzejas, gdzie grał Prezesa. Krupiński nie szczędził także wysiłku występując w mniej typowych rolach jak asystent Mistrza w „Lekcjach tańca dla starszych i zaawansowanych” według Bohumila Hrabala.

Wśród popularnych sztuk należy wymienić także „Mayday” w reżyserii Andrzeja Zaorskiego oraz „Gombrowicz niezniszczalny” w reżyserii Krzysztofa Galosa, gdzie zaprezentował rolę Gombrowicza. Oprócz tego, Krupiński nie boi się występować w mniej konwencjonalnych dziełach jak „Mojra” i „Łóżko pełne cudzoziemców”, gdzie również doskonale odnalazł się w rolach różnych charakterów. Warto podkreślić, że jego talent w interpretacji zaliczają się takie tytuły jak „Poganiacze wiatru”, „Mieszczanin szlachcicem”, „Ślub” czy „Transatlantyk”.

Role filmowe

Krzysztof Krupiński z sukcesem zadebiutował również w filmach, gdzie jego talent aktorski znalazł wielkie uznanie. W roku 2016 można go było zobaczyć w „Bodo” jako szefa sali w „Teatralnej”. W 2013 roku zagrał podporucznika Rybarczyka w filmie z tą samą nazwą. Wcześniejsze produkcje to „Księstwo”, gdzie wystąpił jako przedstawiciel Samoobrony (2011), a także „Sztos 2” w roli kelnera w krakowskiej restauracji. Jego filmografia sięga również wyżej – pojawił się w „Złotym środku” jako urzędnik (2009) oraz w „Job, czyli ostatnia szara komórka” jako gruby facet w roku 2006. W 2002 roku znany był jako recepcjonista w hotelu „Savoy” w „Przedwiośniu”, a prawdziwie kultowe stały się również jego charaktery w „Poranku kojota” oraz „Chłopakach nie płaczą”.

Role w Teatrze TV

Mając na swoim koncie wiele ról telewizyjnych, aktor zbudował solidną markę również w tej przestrzeni. W 2017 roku zagrał w „Zakład karny – o stówę” w reżyserii Piotra Kurzawy, odgrywając postać Kaowca. Z kolei w 2003 roku dostąpił zaszczytu wystąpienia w „Pasożycie” w reżyserii Marcina Wrony, gdzie wcielił się w rolę kierownika. W 2000 roku wystąpił w „Srebrnym deszczu” jako ksiądz w reżyserii Jerzego Krysiaka. Jego wcześniejsze wystąpienia obejmowały takie produkcje jak „Mojżesz i Katarzyna” z 1999 roku w reżyserii Adka Drabińskiego, gdzie odgrywał znajomego ojca oraz „Zielony potwór” w 1997 roku, gdzie z dramatyzmem przedstawił rolę ministra. W jego nieprzeciętnej karierze znalazło się także miejsce dla „Piękna”, a nawet „Króla Mięsopust”, gdzie wystąpił w reż. Jerzego Krysiaka.

Role telewizyjne

Krupiński ma również bogaty dorobek w produkcjach telewizyjnych. W 2020 roku wystąpił w serialu „Usta usta” jako Mielczarek. Rok wcześniej zagrał notariusza w popularnym serialu „39 i pół tygodnia” oraz burmistrza Radosława Pilarskiego w „Pułapce”. Jego postaci w „Wataha” i „Prokurator” z lat 2016 i 2015 pozostają w pamięci widzów. Krupiński w serialu „M jak miłość” zagrał Łukasika, a także był obecny w niezliczonych odcinkach „Na dobre i na złe”. Jego epizody w „Faceci do wzięcia”, „Dziupla Cezara”, „Kryminalni” i wielu innych programach jawią się jako nieodłączna część jego telewizyjnej kariery. Często pojawiał się także na ekranach w „Fala zbrodni”, „Graczykowie” oraz „Król przedmieścia”.

Role dubbingowe

Krzysztof Krupiński swoje umiejętności aktorskie doskonale wykorzystuje również w dubbingu. W 2020 roku zdubbingował postać mnicha w produkcji „Halvdan – prawie wiking”. W 2009 roku użyczył głosu Oswaldowi Grangerowi w „Hannah Montana: Film”. Zyskali przychylność widzów również za sprawą ról w filmach jak „Zły pies” oraz „Tajemnicze opowieści Moville’a”. Krupiński odnajduje się także w rolach dziecięcych i uczłowieczonych w takich klasykach jak „Toy Story”. Należy odnotować, że zrealizował dubbing dla produkcji „Księżniczka łabędzi” oraz w czasach dzieciństwa animacji takich jak „Pszczółka Maja”, przynależąc do bogatego zbioru prac głosowych przy wielu kultowych produkcjach.

Twórczość literacka

Krzysztof Krupiński, znany ze swojej twórczości artystycznej, wzbogacił polską scenę teatralną i literacką o kilka ważnych dzieł. Jego prace charakteryzują się głębią emocjonalną oraz starannością w przedstawianiu tematów bliskich współczesnemu widzowi.

  • Błazen i róża, sztuka teatralna, której premiera miała miejsce 18 maja 2001 roku w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Sewruka w Elblągu,
  • Zendra, książka wydana w 1999 roku przez Nowy Świat, posiadająca numer ISBN 83-87690-19-8.

Przypisy

  1. Przez mape na gape (TV Mini Series 1988) - IMDb. [dostęp 05.08.2022 r.]

Oceń: Krzysztof Krupiński (aktor)

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:18