Henryk Konic, urodzony 15 stycznia 1860 roku w Warszawie i zmarły 10 maja 1934 roku w tym samym mieście, był osobą o wielu talentach i osiągnięciach. W swoim życiu łączył rolę adwokata, publicysty oraz polityka, co świadczy o jego wszechstronności i zaangażowaniu w sprawy społeczne.
Jako profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Konic miał znaczący wpływ na pokolenia studentów, kształtując ich myślenie oraz przekazywując wiedzę z zakresu prawa oraz polityki. Jego działalność naukowa oraz publiczna pozostawiła trwały ślad w historii Warszawy i polskiej inteligencji.
Życiorys
Henryk Konic przyszedł na świat w rodzinie żydowskiej, będąc synem przemysłowca Samuela (1821-1879) oraz Karoliny Kronenberg (1826-1913). Jego edukacja prawnicza zakończyła się w 1881 roku, kiedy to uzyskał dyplom na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów rozpoczął aplikację w Sądzie Okręgowym w Warszawie, gdzie miał szansę zdobywać doświadczenie w wydziale cywilnym oraz hipotecznym. Następnie przyjął posadę pomocnika adwokata Leona Krysińskiego, co otworzyło przed nim drogę do kariery w zawodzie prawniczym.
W roku 1881 rozpoczął współpracę z Gazetą Sądową Warszawską, a po kilku latach objął stanowisko redaktora naczelnego, które piastował aż do końca swojego życia. W 1886 roku został wpisany na listę adwokatów i rozpoczął działalność jako radca prawny dla instytucji takich jak Koleje Nadwiślańskie, Bank Handlowy w Warszawie, Zakłady Żyrardowskie oraz Kasa im. Józefa Mianowskiego.
Swoje zaangażowanie w życie polityczne wykazał jako członek Związku Postępowo-Demokratycznego oraz jako jeden z założycieli Polskiej Partii Postępowej. Jego działalność w Drugiej Dumie, gdzie zasiadał jako wiceprezes Koła Polskiego oraz deputowany z guberni płockiej w 1907 roku, była kluczowa dla prób uzyskania autonomii dla Królestwa Polskiego. Wraz z Franciszkiem Nowodworskim i Janem Steckim pracował nad projektem zakładającym nadanie Polsce autonomii, który niestety nie spotkał się z zainteresowaniem rosyjskich władz.
Po rozpoczęciu I wojny światowej Konic wstąpił do Centralnego Komitetu Obywatelskiego w Warszawie, a także brał udział w tworzeniu pierwszych polskich sądów obywatelskich, stając na czele Wydziału Sądowego Komitetu Obywatelskiego Miasta Warszawy, co było pionierskim krokiem w budowie polskiego systemu sądownictwa.
W 1915 roku został internowany przez Niemców, przebywając w obozach w Szczypiornie, Lubaniu oraz Getyndze. Po wojnie aktywnie uczestniczył w odbudowie państwowości polskiej. Zasiadał w Komisji Kodyfikacyjnej, a przewodnictwo objął w Wydziale Prawa Cywilnego, zajmując się przygotowaniem projektu kodeksu zobowiązań. Był również członkiem Głównej Komisji Ziemskiej oraz przewodniczącym Naczelnej Rady Adwokackiej w latach 1929–1930 oraz 1931–1932. Jego działalność w polskim prawodawstwie i prawnictwie była niezwykle cenna: przewodniczył także Stowarzyszeniu Polsko-Francuskiemu oraz był związany z Bankiem Handlowym w Warszawie.
Od 1919 roku wykładał prawo osobowe, rzeczowe oraz małżeńskie na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zdobył uznanie jako profesor. W 1927 roku zainicjował założenie Towarzystwa Popierania Wiedzy Prawniczej, które miało na celu kontynuację wydawania Gazety Sądowej Warszawskiej. W tym samym czasie rozpoczął także projekt encyklopedyczny, znany jako Encyklopedia podręczna prawa prywatnego, którego pierwszy tom ukazał się w 1939 roku.
Henryk Konic był właścicielem dóbr Ratów. W życiu osobistym związał się z Henryką Wolfson (1879-1944), z którą miał dwóch synów: Kazimierza (1900-1904) oraz Tomasza (1902-1943). Po śmierci został pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 66-1-23/24).
Odznaczenia
Henryk Konic, znany ze swoich osiągnięć, został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami w uznaniu za swoje zasługi.
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 2 maja 1923,
- Order Korony Włoch,
- Order Korony (Belgia) III klasy,
- Legia Honorowa IV oraz V klasy.
Wybrane publikacje
Henryk Konic był autorem wielu ważnych publikacji, które miały istotny wpływ na rozwój wiedzy prawnej i społecznej w Polsce. Oto niektóre z nich:
- rolnictwo i handel za czasów Księztwa Warszawskiego (1807–1815), wydana w Warszawie w 1881 roku,
- podręcznik dla władz gminnych, zawierający zbiór przepisów i postanowień, które obowiązywały władze gminne w Królestwie Polskiem, opublikowany w Warszawie w 1883 roku, współautorstwo z Henrykiem Olszewskim,
- kartka z dziejów oświaty w Polsce: władze oświecenia publicznego i oświata elementarna w Księztwie Warszawskim, wydana w Krakowie w 1895 roku,
- dzieje prawa małżeńskiego w Królestwie Polskiem (1818–1836), publikacja z 1903 roku, opublikowana w Warszawie,
- komisya rządząca 1807 r., wydana w Warszawie w 1904 roku,
- samorząd gminny w Królestwie Polskiem w porównaniu z innemi krajami europejskimi, opublikowana w Warszawie w 1906 roku,
- służebności w prawie cywilnem (rzeczowem): dodatek do wykładów uniwersyteckich prof. H. Konica, wydany w 1927 roku w Warszawie,
- encyklopedia podręczna prawa prywatnego: założona przez Henryka Konica, opublikowana w Warszawie w 1939 roku.
Przypisy
- Cmentarz Stare Powązki: WOLFSONOWIE, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 30.11.2019 r.]
- Reychman podaje 11 maja.
- Włodzimierz Suleja, Tymczasowa Rada Stanu, Warszawa 1998, s. 219.
- Encyklopedia podręczna prawa prywatnego: założona przez Henryka Konica, t. 1-4, red. Fryderyk Zoll i Jan Wasilkowski, Warszawa: Bibljoteka Polska, 1939.
- Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926, s. 18.
- Zbigniew Landau: Henryk Konic (Konitz), Polski Słownik Biograficzny T. XIII.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Benedykt Askanas | Anna Krupka | Aleksandra Żaryn | Antoni Podolski | Kazimierz Kłosiński | Ewa Malinowska-Grupińska | Ludwika Wawelberg | Jerzy Góral | Władysław Rosiński | Jarosław Zdrojkowski | Tadeusz Krępowiecki | Elżbieta Seferowicz | Paulina Bauman | Krzysztof Król (polityk) | Zofia Jaworska | Jerzy Jodłowski | Jerzy Podgórski | Henryk Brun | Henryk Holland | Andrzej DerlatkaOceń: Henryk Konic