Andrzej Derlatka


Andrzej Konrad Derlatka, urodzony 29 listopada 1953 roku w Warszawie, to znana postać w polskim środowisku wywiadowczym. Jako oficer wywiadu oraz pułkownik, zyskał powszechne uznanie za swoje osiągnięcia w służbie dla kraju.

Nie tylko pełnił ważne funkcje w ramach wywiadu, ale również odgrywał kluczową rolę jako ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Korei Południowej, przyczyniając się do wzmacniania relacji między Polską a tym azjatyckim państwem.

Życiorys

Andrzej Derlatka ukończył studia na Wydziale Prawa i AdministracjiUniwersytetu Warszawskiego w 1976 roku. Jego kariera zawodowa obfituje w różnorodne doświadczenia, a jego rolą w wywiadzie PRL oraz III RP jest szczególnie znacząca. W okresie 1994–1997 pełnił funkcję dyrektora gabinetu szefa Urzędu Ochrony Państwa.

W latach 1997–1998 był przedstawicielem UOP przy Kwaterze Głównej NATO, a następnie w 1998 roku objął stanowisko zastępcy dyrektora Zarządu Wywiadu UOP, które zajmował do 1999 roku. Po pewnym czasie, w 2001 roku, powrócił na to samo stanowisko. Zmiany organizacyjne, które nastąpiły w 2002 roku, przyniosły nowe wyzwania, a Derlatka stał się pracownikiem Agencji Wywiadu.

W roli zastępcy szefa Agencji Wywiadu utrzymał się od 2002 do 2005 roku, a w okresie od maja do sierpnia 2004 roku sprawował obowiązki szefa tej instytucji. Jego działalność na arenie międzynarodowej znalazła również wyraz w latach 2005–2007, kiedy to pełnił funkcję ambasadora RP w Korei Południowej.

Odznaczenia

Andrzej Derlatka jest postacią, która zyskała wiele prestiżowych odznaczeń w uznaniu swoich osiągnięć w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego oraz współpracy międzynarodowej. Jego praca została doceniona nie tylko w kraju, ale i za granicą.

  • Srebrny Krzyż Zasługi (1993) – odznaczenie to zostało nadane przez prezydenta Lecha Wałęsę za znaczący wkład w opracowanie i realizację operacji, które miały na celu ochronę kluczowych interesów bezpieczeństwa Polski, podejmowanych przez cywilny wywiad od 1988 roku.
  • Złoty Krzyż Zasługi (1995) – nadany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. To odznaczenie wyróżniało Derlatkę za jego rolę w opracowaniu oraz wdrożeniu programu wsparcia, realizowanego przez cywilne służby specjalne RP, związanego z procesem akcesyjnym Polski do NATO i Unii Europejskiej.
  • Krzyż Kawalerski Order Odrodzenia Polski (2003) – honor ten przyznano Derlatce przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za przygotowanie oraz skuteczne wprowadzenie koncepcji reformy służb specjalnych w 2002 roku, a także za kierowanie procesem tworzenia Agencji Wywiadu RP w latach 2001-2002.
  • Legion of Merit (Officer) (2004) – to amerykańskie odznaczenie, które przyznano mu z rąk prezydenta USA Georga W. Busha na wniosek sekretarza obrony USA Donalda Rumsfelda. Derlatka został uhonorowany za skuteczne zarządzanie działaniami polskiego wywiadu, które aktywnie wspierały operację „IRAQI FREEDOM” oraz Globalną Wojnę z Terroryzmem w okresie od lipca 2002 do grudnia 2003 roku.

Przypisy

  1. Inwentarz archiwalny [online], inwentarz.ipn.gov.pl [dostęp 16.11.2022 r.]
  2. Kancelaria SejmuK.S. RP Kancelaria SejmuK.S., Internetowy System Aktów Prawnych [online], isap.sejm.gov.pl [dostęp 19.01.2017 r.]
  3. Rządowe CentrumR.C. Legislacji Rządowe CentrumR.C., Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 - Monitor Polski [online], monitorpolski.gov.pl [dostęp 19.01.2017 r.]

Oceń: Andrzej Derlatka

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:16