Władysław Rosiński


Władysław Rosiński, znany także pod pseudonimem „Zapałka”, przyszedł na świat 2 lipca 1926 roku w Warszawie, gdzie spędził swoje młodzieńcze lata. Przez całe życie był zaangażowany w działania na rzecz pamięci o historii i wydarzeniach, które kształtowały losy Polski.

Jednym z najważniejszych momentów w jego biografii była uczestnictwo w powstaniu warszawskim, które miało miejsce w 1944 roku. Jako kombatant, Rosiński poświęcił się walce o wolność i niepodległość swojego kraju. Jego życie zakończyło się 19 grudnia 2020 roku, pozostawiając po sobie lasting legacy jako jeden z bohaterów narodowych.

Życiorys

Władysław Rosiński przyszedł na świat w Warszawie, jako syn Juliana i Moniki, z domu Zawitkowskiej. W okresie niemieckiej okupacji jego działalność koncentrowała się na pracy w poczcie. Kiedy wybuchło powstanie warszawskie, zaangażował się w budowę barykady przy ul. Towarowej. Następnie, pełnił funkcję strzelca w 6. kompanii „Jeremi”, która była częścią II batalionu „Lecha Grzybowskiego”, zrzeszonego w Zgrupowaniu „Chrobry II” AK działającym w Śródmieściu Północnym.

Po zakończeniu powstania, Władysław Rosiński został deportowany do obozu w Lipsku, a potem do fabryki Richtera w tym mieście, gdzie doczekał się wyzwolenia.

Rosiński był jednym z uczestników kampanii „BohaterON – włącz historię!” oraz członkiem Kapituły Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. Ponadto, miał zaszczyt być chorążym pocztu sztandarowego Zgrupowania „Chrobry II”. W 2008 roku, z okazji obchodów 64. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Władysława Rosińskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wyróżniając go za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz działalność na rzecz środowisk kombatanckich.

Władysław Rosiński zmarł 19 grudnia 2020 roku. Po jego śmierci kondolencje na mediach społecznościowych złożył, między innymi, premier Mateusz Morawiecki, który miał zaszczyt spotkać się z Rosińskim 1 sierpnia 2020 roku, z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Spoczywa na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 22E-3-31).

Przypisy

  1. Władysław Rosiński [hasło w wyszukiwarce internetowej] [online], brodnowski.grobonet,com [dostęp 17.01.2024 r.]
  2. a b c d e Władysław Rosiński ps. Zapałka nie żyje. Walczył w Powstaniu Warszawskim. tvp.info. [dostęp 20.12.2020 r.]
  3. a b c Nie obchodzimy rocznicy klęski. prezydent.pl. [dostęp 20.12.2020 r.]
  4. a b c Władysław Rosiński. 1944.pl. [dostęp 20.12.2020 r.]
  5. Władysław Rosiński „Zapałka”. 1944.pl. [dostęp 20.12.2020 r.]

Oceń: Władysław Rosiński

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:10