Kazimierz Kłosiński


Kazimierz Albin Kłosiński, urodzony 1 marca 1940 roku w Warszawie, jest znanym polskim ekonomistą oraz działaczem politycznym. W swojej bogatej karierze akademickiej pełnił rolę wykładowcy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie dzielił się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodszymi pokoleniami studentów.

Poza działalnością akademicką, Kłosiński angażował się również w politykę, pełniąc funkcję radnego Stołecznej Rady Narodowej w latach 1988–1990. Jego wpływ na rozwój lokalnych społeczności oraz kierunki polityki miejskiej nadal są doceniane.

Życiorys

Po ukończeniu średniej edukacji w stolicy Polski, Kazimierz Kłosiński rozpoczął studia na Wydziale Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją edukację skupił na specjalizacji z zakresu metod ekonomiczno-matematycznych. W 1971 roku zdobył stopień doktora nauk ekonomicznych, który uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W 1997 roku poszerzył swoją wiedzę i zrobił habilitację na Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej. Baza jego pracy habilitacyjnej to przemiany strukturalne w dynamicznie rozwijających się usługach rynkowych.

Kłosiński poświęcił osiem lat życia na pracę dydaktyczną jako wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. W tym czasie współpracował również z Instytutem Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji oraz Wyższą Szkołą Zarządzania i Marketingu w Sochaczewie. Od 1998 roku jest związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie pełnił m.in. funkcję dyrektora Instytutu Ekonomii.

Współcześnie, Kazimierz Kłosiński pracuje w Instytucie Ekonomii i Zarządzania, a także kieruje Katedrą Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. Ponadto, nie ogranicza swojej aktywności naukowej i współpracuje z Instytutem Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur w Warszawie.

Oprócz kariery naukowej, Kłosiński jest aktywnym członkiem kilku organizacji naukowych i zawodowych, w tym Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego (gdzie zasiada w jego Prezydium), European Association Evolutionary Political Economy, Polskiego Towarzystwa Współpracy z Klubem Rzymskim oraz Towarzystwa Naukowego KUL. Przewodził także Towarzystwu im. Marii Konopnickiej.

W swojej działalności politycznej angażuje się w Stronnictwo Demokratyczne. W latach 1988–1990 był członkiem Rady Narodowej m.st. Warszawy X kadencji, reprezentując okręg Stary Dolny Mokotów. Jego działalność w Klubie Demokratycznym im. Joachima Lelewela była także znacząca. W 1991 roku, uczcił dwustulecie Konstytucji 3 Maja poprzez napisanie Hymnu Polskiej Demokracji.

Kazimierz Kłosiński próbował swoich sił w polityce, biorąc udział w wyborach do Sejmu w 1997 roku jako przedstawiciel Unii Wolności z Warszawy, lecz bez skutecznego zdobycia mandatu. Również w wyborach samorządowych w 2010 roku kandydował do sejmiku mazowieckiego z ramienia Krajowej Wspólnoty Samorządowej jako kandydat SD.

Wybrane publikacje

Oto wybrane publikacje autorstwa Kazimierza Kłosińskiego, które ukazują jego wkład w rozwój wiedzy na temat usług rynkowych oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych.

  • Przemiany strukturalne w usługach rynkowych, Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji, Warszawa 1997,
  • Współczesne tendencje w sektorze usług w Unii Europejskiej, Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji, Warszawa 2003,
  • Globalizacja sektora usług w Polsce, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2005 (wraz z Andrzejem Masłowskim),
  • Wprowadzenie do międzynarodowych stosunków gospodarczych, Wydawnictwo KUL, Lublin 2006,
  • Usługi w gospodarce światowej (red. naukowa), Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, Warszawa 2009.

Przypisy

  1. Serwis PKW – Wybory 2010.
  2. Hymn Polskiej Demokracji, „Biuletyn Stronnictwa Demokratycznego”, nr 9 z 12.05.1999 r., s. 1.
  3. Lista kandydatów SD w wyborach’97 na listach UW, „Biuletyn Stronnictwa Demokratycznego”, nr 15 z 03.09.1997 r., s. 4.
  4. Wyniki kandydatów SD w wyborach’97 na listach UW, „Biuletyn Stronnictwa Demokratycznego”, nr 17 z 01.10.1997 r., s. 4.
  5. Nowa Rada Programowa Klubu Demokratycznego im. J. Lelewela, „Myśl Demokratyczna”, nr 1, październik 1988 r., s. 32.
  6. Kandydaci na radnych do Stołecznej Rady Narodowej, w: „Warszawski Magazyn Wyborczy” [dodatek do „Życia Warszawy”, nr 141 z 18-19.06.1988 r.], s. 2.
  7. Wyniki wyborów do Rady Narodowej m. st. Warszawy, „Życie Warszawy”, nr 150, 29.06.1988 r., s. 8.

Oceń: Kazimierz Kłosiński

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:12