Eugeniusz Tadeusz Guzek, znany pod różnymi pseudonimami, takimi jak „Grabowski”, „Albinos” oraz „Grabski”, przyszedł na świat 24 listopada 1922 roku w Warszawie.
Jego życie obfitowało w wydarzenia, które na zawsze wpisały się w historię Polski. Był on działaczem podziemia niepodległościowego podczas II wojny światowej oraz aktywnym uczestnikiem powstania warszawskiego. Po wojnie, jako podpułkownik Wojska Polskiego, kontynuował służbę w stanie spoczynku.
Jego zasługi dla ojczyzny zostały docenione, co zaowocowało przyznaniem mu Orderu Virtuti Militari, prestiżowego odznaczenia, które stanowi wyraz uznania dla jego odwagi i poświęcenia.
Życiorys
Urodziny Eugeniusza Guzka miały miejsce w rodzinie, której głową był Józef zajmujący się pracą jako laborant, a jego żona Zuzanna, z domu Kobus, stanowiła integralną część jego życia. W swoim następczym etapie edukacyjnym był uczniem III gimnazjum miejskiego.
Przed wybuchem II wojny światowej związał się z 80 Drużyną Harcerską im. Jędrzeja Śniadeckiego, w której aktywnie uczestniczył. W obliczu napiętej sytuacji międzynarodowej brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, służąc w pomocniczej służbie wojskowej. W czasie niemieckiej okupacji walczył jako żołnierz w szeregu organizacji, takich jak Służba Zwycięstwu Polski, Związek Walki Zbrojnej oraz Armia Krajowa. W trakcie powstania warszawskiego, jako członek Zgrupowania pułku Baszta (kompania K-2), wykazał niewątpliwą odwagę i determinację w walkach, szczególnie na Mokotowie oraz Okęciu.
Jego zasługi zostały docenione, co zaowocowało przyznaniem mu Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. Po zakończeniu powstania trafił do stalagu w Sandbostel, gdzie spędził czas jako jeniec wojenny.
Po wojnie, w 1946 roku, powrócił do rodzinnej Polski, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Budownictwa Politechniki Warszawskiej, które zakończył w 1952 roku. Jako architekt pracował w warszawskiej Dyrekcji Rozbudowy Miasta, a po przejściu na emeryturę zaangażował się w działalność w organizacjach kombatanckich. Od 2006 roku należał do Zarządu Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.
W 1987 roku, wspólnie z rodzicami, którzy pośmiertnie zostali odznaczeni, Eugeniusz otrzymał tytuł honorowy oraz medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Do końca życia, tj. do 8 listopada 2010 roku, był aktywnym członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W dniu 1 października 2015 roku uczestniczył w obchodach 80-lecia 80 WDH, będąc jedynym żyjącym członkiem drużyny od jej założenia.
Eugeniusz Guzek zmarł w 2015 roku, a jego ostatnie pożegnanie odbyło się z wojskowymi oraz harcerskimi honorami na Cmentarzu Bródnowskim, w kwaterze 4N-1-7, gdzie został pochowany.
Odznaczenia
W ciągu swojego życia Eugeniusz Guzek został uhonorowany wieloma odznaczeniami, które potwierdzają jego wyjątkowy wkład w walkę o niepodległość oraz służbę dla kraju.
- Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari nr 12791 – przyznany 3 maja 1946 roku za skuteczne powstrzymanie ataku niemieckiej piechoty, która zamierzała odciąć powstańców walczących na terenie wyścigów od reszty Mokotowa,
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – nadany 15 lipca 2004 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w pracy społecznej w organizacjach kombatanckich,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Walecznych,
- Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Krzyż Armii Krajowej,
- Krzyż Partyzancki,
- Warszawski Krzyż Powstańczy,
- Medal „Pro Patria”,
- Medal „Pro Memoria”,
- Medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.
Przypisy
- Eugeniusz Guzek [hasło w wyszukiwarce cmentarnej] [online], brodnowski.grobonet.com [dostęp 10.12.2022 r.]
- a b c d e f g h i j k l m n o Pogrzeb Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari. wp.mil.pl. [dostęp 31.03.2016 r.]
- Kapituły orderów. prezydent.pl. [dostęp 31.03.2016 r.]
- Eugeniusz Tadeusz Guzek. [w:] Powstańcze Biogramy [online]. 1944.pl. [dostęp 01.04.2016 r.]
- a b c d e Nekrolog śp. Eugeniusza Guzka. udskior.gov.pl. [dostęp 01.04.2016 r.]
- Rodzina Guzów. sprawiedliwi.org.pl. [dostęp 29.11.2015 r.]
- Eugeniusz Tadeusz Guzek. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 29.11.2015 r.]
- Historia 80 Drużyny Harcerskiej im. Jędrzeja Śniadeckiego. [dostęp 19.07.2007 r.]
- a b c d e f g h i j k l m n o p q Polak (red.) 1999 r., s. 40.
- M.P. z 2004 r. nr 56, poz. 539
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Jerzy Bartnik (żołnierz AK) | Zofia Jarkowska-Krauze | Jadwiga Piłsudska | Adam Felczyński | Bolesław Konarski | Zbigniew Galperyn | Leszek Zabłocki | Romuald Błaszczyński | Józef Sawczuk | Julian Eugeniusz Kulski | Zbigniew Belina-Prażmowski-Kryński | Władysław Dragat | Maria Całka | Henryk Nakoniecznikoff | Cecylia Piaskowska | Jerzy Złotowski | Michaił Awgustinowicz | Jan Schuch | Józef Lex | Juliusz Stanisław ZdanowskiOceń: Eugeniusz Guzek