Sylwester Braun, znany również pod pseudonimem „Kris”, był osobą niezwykle zasłużoną, której życie i działalność przypadły na istotny moment w historii Polski. Urodził się 1 stycznia 1909 roku w Warszawie, gdzie również spędził swoje ostatnie dni, zmarłszy tam 9 lutego 1996 roku. Był nie tylko wybitnym geodetą, ale również utalentowanym fotografem oraz fotoreporterem, który miał znaczący wkład w dokumentowanie wydarzeń z czasów II wojny światowej.
Sylwester Braun aktywnie działał dla Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej, co pozwoliło mu na wykonywanie wielu niezwykłych zdjęć, które stały się cennymi świadectwami historycznymi. Szczególnie znany jest z fotografii dokumentujących powstanie warszawskie, a jego prace obejmowały obszary takie jak Śródmieście, Wola, Powiśle oraz Czerniaków.
Jego zdjęcia stanowią nie tylko unikalny zapis wydarzeń tamtego okresu, ale również ogromną wartość dla przyszłych pokoleń, które będą mogły poznać historię Warszawy poprzez jego obiektyw.
Życiorys
Sylwester Braun był synem Andrzeja i Rozalii z rodziny Chabalewskich. Ukończył Politechnikę Warszawską, a swoje życie zawodowe rozpoczął w Biurze Planowania Miasta. W czasie II wojny światowej brał aktywny udział w organizacjach takich jak „Wilki” oraz ZWZ–AK. Zyskał sławę jako utalentowany twórca fotografii, które dokumentowały dramatyczne wydarzenia okresu niemieckiej okupacji, w szczególności powstanie warszawskie. Był znanym fotoreporterem, który działał jako Polowy Sprawozdawca Wojskowy (PSW).
Do Referatu Fotograficznego dołączył w samym początku powstania. Choć nie przeszedł formalnych szkoleń na fotoreportera wojennego, wcześniej zdobywał doświadczenie jako fotograf teatralny oraz portrecista. Z jego twórczości przetrwały jedynie fotografie związane z powstaniem warszawskim. Wykonał około 3000 zdjęć, z czego zachowało się około 1540, które wiernie odzwierciedlają atmosferę tamtego czasu.
W swoim mieszkaniu przy ul. Kopernika 28 posiadał pracownię oraz laboratorium fotograficzne. Do współpracy przy swoich projektach często angażował Bertę Weissberger, swoją asystentkę, która ze względu na niebezpieczeństwo ukrywała się w Warszawie pod fałszywym nazwiskiem Krystyna Żółkoś. Ich prace często polegały na tworzeniu mikroreportaży, w których zdjęcia były robione sekwencjami, co odzwierciedlało narrację i dramat powstania, dokumentując równocześnie zniszczenie miasta.
Oboje fotografowie posługiwali się aparatami Leicą oraz filmami małoobrazkowymi Agfy do uchwycenia tego, co działo się wokół. Po zakończeniu powstania, w dniu 6 października 1944 roku, Braun i Weissberger, udając fikcyjne małżeństwo, opuścili Warszawę. Zdołali wymanewrować z transportu, który miał ich zawieźć do obozu jenieckiego w Spellen, aby dotrzeć do Katowic.
W styczniu 1945 roku wrócili do stolicy, poszukując ukrytych negatywów. Po wojnie otworzyli zakład fotograficzny „Betty” w Sopocie i w czerwcu 1946 roku uciekli do Szwecji, gdzie Braun związał się z nową żoną, Joanną Larsson (z domu Janusz), byłej więźniarką obozu w Ravensbrück. W 1958 roku osiedli w Stanach Zjednoczonych.
W 1981 roku Braun przekazał swoje archiwum negatywów powstańczych do Muzeum Warszawy, a w kolejnych latach ofiarował także negatywy z lat 1945, 1981-1988 oraz 1991-1994. Po swojej śmierci został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 27, rząd 6, grób 1).
W uznaniu jego zasług w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz jego działalności społecznej, 26 lipca 1994 roku odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Publikacje
Oto wybrane publikacje, które dotyczą twórczości Sylwestra Brauna:
- Reportaże z Powstania Warszawskiego, Warszawa 1983, ISBN 83-03-00088-8,
- Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania, Warszawa 2024, ISBN 978-83-971849-4-7.
Przypisy
- Para razem fotografowała powstanie. Po wojnie już nigdy się nie spotkali [online], Onet Wiadomości, 01.08.2024 r. [dostęp 06.09.2024 r.]
- Tematy - Braun, Sylwester ps. „Kris” (1909–1996) – fotograf powstańczej Warszawy [online], kolekcje.muzeumwarszawy.pl [dostęp 12.01.2024 r.]
- Kolekcje - Muzeum Warszawy [online], kolekcje.muzeumwarszawy.pl [dostęp 12.01.2024 r.]
- Marek Twardowski, Dwa spojrzenia. Powrót polskich okrętów ze Szwecji w październiku 1945 r. w obiektywie Sylwestra „Krisa” Brauna i J. Ostroma, [w:] „Dar Pomorza” 3, „Studia i Materiały Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, 2008, s. 68-80.
- Janusz Markiewicz, Miejsca nie zagrzane. „Curriculum vitae” Sylwestra Krisa-Brauna, „Foto”, 1994, nr 7, s. 18-21.
- Cmentarz Stare Powązki: CZOPOWSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 08.05.2019 r.]
- Biogram Sylwestra Brauna na www.1944.pl
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Wacław Czarnecki | Bogdan Żołtak | Krzysztof Sokołowski (tłumacz) | Mieczysław Obarski | Mieczysław Świderski | Sławomir Szof | Andrzej Miszkurka | Tomasz Szachowski | Jakub Wesołowski | Magdalena Pinkwart | Bogdan Kołodziejski | Piotr Cegielski | Aleksander Reksza | Janusz Weiss | Piotr Kędzierski | Jerzy Haszczyński | Barbara Maria Okulicz-Sługocka | Jacek Snopkiewicz | Kazimierz Dziewanowski | Anna WróblewskaOceń: Sylwester Braun