Zuzanna Orlińska


Zuzanna Orlińska to utalentowana polska pisarka oraz ilustratorka, która przyszła na świat 16 stycznia 1972 roku w Warszawie. Jej twórczość obejmuje powieści oraz opowiadania dedykowane dzieciom i młodzieży, co czyni ją ważną postacią w polskiej literaturze dla najmłodszych.

Orlińska zdobyła uznanie, będąc laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody „Guliwer w krainie Olbrzymów” oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Swoją edukację artystyczną rozpoczęła na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom w pracowni ilustracji.

Od 1997 roku Zuzanna Orlińska z powodzeniem ilustruje książki, czasopisma oraz podręczniki szkolne, co dopełnia jej pasję literacką. Debiut jako autorka przypadł na 2010 rok, kiedy to opublikowała powieść Matka Polka, wydaną przez Akapit-Press. Obecnie jej współpraca koncentruje się głównie na Wydawnictwie Literatura, co potwierdza jej zaangażowanie w rozwój literatury dziecięcej w Polsce.

W latach 2005–2014 prowadziła również stronę internetową „Kiedy byłam mała...”, która była poświęcona wspomnieniom dotyczącym książek z jej dzieciństwa. Rodzinna atmosfera artystyczna miała wpływ na jej twórczość, ponieważ Zuzanna jest córką znakomitych ilustratorów - Wandy Orlińskiej i Bogusława Orlińskiego.

Twórczość literacka

Książki

Zuzanna Orlińska to utalentowana pisarka, której twórczość obfituje w tytuły, które zdobyły uznanie w polskiej literaturze. Wśród jej książek znajduje się „Matka Polka”, które zostało wydane pierwszy raz przez Wydawnictwo Akapit-Press w Łodzi w 2010 roku, a następnie w drugiej edycji przez Wydawnictwo Literatura w 2017 roku.

Kolejnym istotnym tytułem jest „Pisklak”, publikacja z 2012 roku, również od Wydawnictwa Akapit-Press. Następnie autorka wprowadza czytelników w świat „Ani słowa o Zosi!”, która ukazała się najpierw w 2013 roku, przeszła przez kilka wydań, ostatecznie w 2017 roku.

Książka „Cierpienia sięciolatka” pojawiła się w 2014 i doczekała się reedycji w 2017 roku. „Stary Noe”, wydany w 2015 roku przez Wydawnictwo Literatura, jest kolejnym osiągnięciem autorki.

W 2015 roku zadebiutowała również powieść dla młodszych czytelników „Detektywi z klasztornego wzgórza”, która została wznowiona w latach 2016 i 2017. W 2017 roku Orlińska wydała zarówno „Z Bożej łaski Jadwiga, król”, jak i „Biały teatr panny Nehemias”, które dodały nową jakość do jej literackiej twórczości.

Udział w antologiach opowiadań

Pisarka angażuje się także w zbiorowe wydania literackie. Jej opowiadanie „Głowa doktora Grimsby’ego Roylotta” znalazło się w antologii „Opowiadania z kluczem”, wydanej przez Wydawnictwo Literatura w 2013 roku. Kolejnym przykładem jest „Amor spod supermarketu”, które zostało zamieszczone w zbiorze „Na psa urok! Opowiadania o psach” w 2014 roku.

W 2017 roku Orlińska dodała do swojej twórczości „Czarodzieja Złota Rączka” w antologii „Czarownice są wśród nas”, a także uczestniczyła w wydaniu „Apokalipsa, Jawa, Parantela, Szczękoczułek, Źródłosłów”, które ukazało się w Sylaboratorium od Egmont Art.

Nagrody

Zuzanna Orlińska jest uznaną autorką, której twórczość została doceniona w licznych konkursach literackich. W ciągu swojej kariery zdobyła wiele nagród oraz wyróżnień, co świadczy o jej talencie i pasji do pisania.

  • Matka Polka – wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2011 roku,
  • Pisklak – wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2013 roku,
  • Ani słowa o Zosi! – II nagroda w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren oraz wyróżnienie w VI Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej w 2013 roku, gdzie książka została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej,
  • Cierpienia Sięciolatka – nominacja do nagrody w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2015 roku,
  • Stary Noe – wyróżnienie w kategorii literackiej w konkursie PS IBBY „Książka roku 2015” oraz główna nagroda – 23. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego w 2016 roku,
  • Detektywi z klasztornego wzgórza – nominacja do nagrody „Książka roku 2015” PS IBBY i Samochodzikowa Książka Roku 2015,
  • Biały teatr panny Nehemias – wyróżnienie w kategorii literackiej w konkursie PS IBBY „Książka roku 2017”,
  • Nagroda „Guliwer w krainie Olbrzymów” za rok 2013, przyznawana przez czasopismo „Guliwer”.

Jak widać, Zuzanna Orlińska odnosi znaczące sukcesy w swojej działalności literackiej, a jej prace zyskują uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników. Jej twórczość ciągle inspiruje młodsze pokolenia.

Przypisy

  1. Forum Pana Samochodzika - wywiad z Zuzanną Orlińską [online], pansamochodzik.net.pl [dostęp 09.01.2018 r.]
  2. Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego. Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu. [dostęp 07.01.2018 r.]
  3. Biblioteka Śląska – strona nagrody pisma „Guliwer” [online], bs.katowice.pl [dostęp 09.01.2018 r.]
  4. „Kiedy byłam mała...”. strona internetowa.

Oceń: Zuzanna Orlińska

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:16