Adolf Abraham Berman, znany również jako Awraham Berman, funkcjonujący pod pseudonimami „Borowski” oraz „Adam”, urodził się 17 października 1906 roku w Warszawie, a zmarł 3 lutego 1978 roku w Tel Awiwie. Był nie tylko polskim, ale i izraelskim działaczem społecznym oraz politykiem, który reprezentował poglądy komunistyczne.
W ciągu swojego życia uzyskał tytuł doktora filozofii, co podkreśla jego głębokie zainteresowanie intelektualnym rozwojem. W historii polskiej polityki zapisany jest jako sekretarz Żegoty, organizacji, która działała na rzecz ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Dodatkowo, jego kariera polityczna obejmowała również pełnienie funkcji posła do Krajowej Rady Narodowej, a później deputowanego Knesetu.
Warto również zaznaczyć, że był bratem Jakuba Bermana, co podkreśla jego związki z prominentnymi postaciami tamtych czasów.
Życiorys
Praca naukowa
Adolf Berman uzyskał swoje wykształcenie na kierunku filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego praca magisterska, która została przedstawiona do obrony w 1931 roku, była tak dobrze oceniana, iż nadano jej rangę rozprawy doktorskiej, co umożliwiło mu uzyskanie tytułu. Jako psycholog oraz nauczyciel pracował w warszawskich gimnazjach, prowadząc jednocześnie badania w dziedzinie psychologii i wprowadzając nowatorski w Polsce system poradnictwa zawodowego.
Działalność społeczna i polityczna w Polsce
Od 1926 roku był aktywnym członkiem partii Poalej Syjon – Lewica oraz redaktorem polskojęzycznego organu tej partii. Przyczynił się do wydawania tygodnika „Arbeter Cajtung”, publikowanego w języku jidysz. W trakcie II wojny światowej przyjął pseudonim Borowski lub Adam Borowski. W 1942 roku wziął udział w tworzeniu Bloku Antyfaszystowskiego oraz był współredaktorem jego organu – „Der Ruf”. Jako dyrektor organizacji charytatywnej, Centrali Związku Towarzystw Opieki nad Sierotami i Dziećmi Opuszczonymi „Centos”, zajmował się pomocą dzieciom w warszawskim getcie. Organizacja ta, pod jego kierownictwem, opiekowała się dziećmi do 14 roku życia, prowadząc sierocińce, internaty oraz kluby, poprzez których organizowano posiłki i obchody świąt. Pod tę opiekę trafiała niemal 75% dzieci z ogółu, liczącego około 100 tysięcy. Berman angażował się także w pomoc Żydom, którzy potrzebowali ucieczki z getta, nawiązując kontakty z Polakami po „aryjskiej stronie”, co ułatwiały mu jego nieuchwytne cechy wyglądu. Wspólnie z Leonem Feinerem pisał depesze do Londynu, relacjonując wydarzenia w getcie, w tym masową likwidację Żydów, i apelując o pomoc od aliantów. W swojej ostatniej depeszy z 11 maja 1943 wyrażał rozczarowanie brakiem reakcji świata na trwający dramat.
Po masowych deportacjach latem 1942 roku, kontynuował działalność podziemną, a jego działania obejmowały ratowanie ostatnich notatek Emanuela Ringelbluma, historyka warszawskiego getta. Berman był członkiem prezydium Żydowskiego Komitetu Narodowego (ŻKN) oraz jego reprezentantem w polskim podziemiu. Jako sekretarz „Żegoty” zawiązał bliską znajomość z Władysławem Bartoszewskim, która miała trwać przez długie lata. Razem z Feinerem i Icchakiem Cukiermanem współtworzył list informujący o systematycznym eksterminowaniu Żydów w okupowanej Polsce. W styczniu 1944 roku objął stanowisko kierownika referatu żydowskiego w Krajowej Radzie Narodowej, a w tym samym miesiącu padł ofiarą szantażu ze strony szmalcowników, którzy zażądali od niego ogromnej sumy. Na szczęście udało się ich zidentyfikować i wyeliminować.
Podczas powstania warszawskiego był członkiem Rady Politycznej Armii Ludowej na Żoliborzu. Rząd RP w Londynie, poprzez swojego delegata, przekazywał fundusze na wsparcie Żydów w Polsce, w tym na pomoc dla Bermana „Borowskiego”. Starano się także o ratunek dla konkretnych Żydów, w tym samego Bermana. W 1945 roku objął stanowisko wiceprzewodniczącego Centralnego Komitetu Żydów Polskich, a następnie od 1946 do 1949 roku przewodniczącego tej instytucji. W lecie 1946 roku uczestniczył w rozmowach z najwyższymi urzędnikami rządowymi, co doprowadziło do tymczasowego otwarcia granic dla masowej emigracji Żydów. Jego wizyta w obozie w Treblince, gdzie zginęli jemu bliscy oraz dzieci, pod opieką których sprawował, była dla niego szczególnie traumatycznym doświadczeniem. Po wojnie, spotkał się z Bartoszewskim, który, mimo różnic politycznych, był przyjęty przez Bermana „bardzo ciepło”. Dwa razy, w 1946 i 1948 roku, pomógł on wyciągnąć Bartoszewskiego z rąk bezpieki. Jednak w kwietniu 1949 roku Berman został usunięty z pozycji przewodniczącego CKŻP przez Szymona Zachariasza, a jego miejsce zajął Grzegorz Smolar. W 1949 roku Bartoszewski został po raz trzeci aresztowany, tym razem spędzając pięć lat w więzieniu.
W 1950 roku, zauważając rosnącą marginalizację CKŻP oraz jego ograniczenia, Berman podjął decyzję o emigracji do Izraela.
W Izraelu
Po przybyciu do Izraela, jako Awraham Berman, zasiadał w latach 1951–1955 w Kneset II kadencji, na którą dostał się z listy Mapam . Po rozłamie w partii, przyłączył się do Frakcji Lewicowej (hebr. סיעת שמאל, Si’at smol) i od 1954 roku był członkiem Komunistycznej Partii Izraela (Maki), biorąc aktywny udział w jej działalności. Napisał książkę, w której zawarł swoje wspomnienia z getta warszawskiego. Ponadto pełnił funkcję przewodniczącego izraelskiej Organizacji Bojowników Antyfaszystów oraz zasiadał w prezydium Światowej Organizacji Partyzantów Żydowskich i Byłych Więźniów. Jego świadectwa były istotne w procesie Adolfa Eichmanna (1961) oraz w sprawie Wiery Gran.
Berman, choć stał się człowiekiem z Izraela, nie zrezygnował z tożsamości polskiej, stając się redaktorem naczelnym marksistowskiego miesięcznika „Walka”, wydawanego w języku polskim w latach 1958–1965. Był również aktywnym uczestnikiem Ligi Przyjaźni Izraelsko-Polskiej. Język polski pozostał wciąż dominującym w jego korespondencji. Brał udział w uroczystościach upamiętniających Polaków i wybitne postacie kultury, takie jak Władysław Broniewski czy Stefan Żeromski. W połowie lat 50. Władysław Bartoszewski nawiązał z nim ponownie przyjaźń, prowadząc korespondencję, a w 1963 roku odwiedził Izrael, w trakcie wręczenia dyplomu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata w instytucie Jad Waszem, gdzie Berman wspomagał go w zbieraniu materiałów do książki o Polakach ratujących Żydów, zatytułowanej „Ten jest z ojczyzny mojej”.
Adolf Berman zmarł na raka w Tel Awiwie w 1978 roku, w wieku 71 lat.
Życie prywatne
Adolf Berman był synem Isera i Guty. W jego rodzinie znajdowało się jeszcze dwóch braci: Jakub oraz Mieczysław, który zginął w obozie w Treblince. Miał również dwie siostry: Annę, znaną jako Wołek, która została zamordowana razem z mężem Pawłem oraz córeczką Leną w obozie zagłady, a także Irenę, po mężu Olecką, żyjącą w latach 1917–2000.
Jakub (1901–1984) pozostał w kraju, gdzie piastował funkcje wicepremiera oraz członka Komisji Wojskowej Biura Politycznego KC PZPR. Od maja 1949 roku nadzorował ludowe Wojsko Polskie, a także kierował ideologią partii komunistycznej oraz aparatem represji.
Berman był żonaty z Barbarą (nazywaną Basią) Temkin (1907–1953), z zawodu bibliotekarką. Para ta wspólnie angażowała się w działania na rzecz ratowania mieszkańców getta. Po przyjeździe do Izraela, żona Adolfa podupadła na zdrowiu, co było wynikiem nieodpowiednich dla niej warunków klimatycznych. W 1953 roku zmarła na zapalenie płuc. Basia była autorką dziennika, który dokumentował życie w getcie, a jego publikacja miała miejsce w Izraelu w 1956 roku oraz w Polsce w 2000 roku.
Ich syn, Emanuel (ur. 1946), został uznawanym psychoanalitykiem oraz profesorem psychologii klinicznej na Uniwersytecie w Hajfie. Jego kariera akademicka obejmowała również wykłady w Polsce.
Ordery i odznaczenia
Adolf Berman, uznawany za jedną z ważniejszych postaci historycznych, otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń za swoje zasługi.
- Order Krzyża Grunwaldu II klasy, przyznany 27 czerwca 1947,
- Medal za Warszawę 1939–1945, otrzymany 17 stycznia 1946.
Publikacje
Adolf Berman jest uznawanym autorem, który zostawił po sobie znaczący dorobek publikacji. W jego twórczości można znaleźć różnorodne tematy związane z psychologią społeczną oraz doświadczeniami Żydów w Warszawie podczas II wojny światowej.
- w sprawie przedmiotu i podziału psychologii społecznej (1932),
- głos z otchłani (1944),
- mi-yeme ha-maḥteret (1971),
- ba-Makom asher ya‘ad li ha-goral: ‘im Yehude Varshah 1939–1942 (1977),
- vos der goyrl hoṭ mir basherṭ. miṭ yidn in Ṿarshe, 1939–1942 [co mi przeznaczył los. z Żydami w Warszawie] (1980).
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Marek Piwowarski | Wiktor Leśniewski | Wacław Bliziński | Andrzej Micewski | Adam Poszwiński | Zygmunt Frydrych | Andrzej Mokronowski | Kamilla Kancewicz | Alfred Młocki | Tomasz Chróstny | Ludwik Ozjasz Lubliner | Bolesław Kotowski | Jerzy Łukaszewicz (polityk) | Jan Lityński | Paweł Gettel | Ryszard Fijałkowski | Jan Emanuel Brühl | Krzysztof Krajewski (dyplomata) | Artur Piłka | Antoni RomanOceń: Adolf Berman