Adam Falkiewicz


Adam Falkiewicz, urodzony 4 stycznia 1980 roku w Warszawie, był polskim kompozytorem, który swoją twórczością zdobył uznanie w rodzimym kraju.

Jego życie zakończyło się tragicznie 21 maja 2007 roku, również w Warszawie, co przyniosło smutek wśród jego bliskich oraz miłośników muzyki.

Nauka i praca

Pierwsze lekcje kompozycji Adam Falkiewicz rozpoczął w latach 1996–1999, ucząc się prywatnie u Włodzimierza Kotońskiego. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną zarówno I, jak i II stopnia, co stanowiło fundament jego edukacji muzycznej. W kolejnych latach, od 1999 do 2003 roku, studiował kompozycję w prestiżowym Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia). Jego nauczycielami byli wybitni artyści, tacy jak Louis Andriessen, Diderik Wagenaar oraz Gilius van Bergejk, od których czerpał wiedzę oraz inspirację.

W latach 2002–2003 pracował jako stażysta w Institut de Recherche et Coordination Acoustique/Musique, które jest częścią Centrum Pompidou w Paryżu. W 2001 roku wziął udział w ambitnym projekcie bachowskim Unii Europejskiej, współpracując z takimi wielkimi osobistościami jak Luciano Berio oraz Louis Andriessen. W jego akcje artystyczne wpisane były zamówienia na utwory oparte na Die Kunst der Fuge. W roku następny, odbył kursy kompozytorskie we Francji, gdzie mógł uczyć się od uznanych ekspertów, takich jak Brian Ferneyhough oraz Jonathan Harvey.

Sezon 2003/2004 spędził jako artysta rezydent w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, co przyczyniło się do dalszego rozwoju jego kariery i twórczości artystycznej.

Wykonania

W okresie jego życia, utwory Adama Falkiewicza były prezentowane nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Artyści prezentowali jego dzieła m.in. we Francji, Holandii, Niemczech, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii oraz Włoszech.

Jego kompozycje cieszyły się uznaniem i były wykonywane przez renomowane zespoły, takie jak Nieuw Ensemble, Marten Altena Ensemble, Orkiestra Muzyki Nowej oraz Radiową Orkiestrę Symfoniczną w Warszawie.

Współpraca artystyczna

Adam Falkiewicz jest muzykiem, który ma na swoim koncie liczne współprace z różnymi artystami. Współdziałał z Lukasem Gloorem oraz Bożenną Biskupską, dla których komponował muzykę do ich wyjątkowych instalacji i performance’ów.

Dodatkowo, jego twórczość obejmowała współpracę z Mają Kleczewską, Michałem Kotańskim i Krzysztofem Warlikowskim, gdzie pełnił rolę autora muzyki do ich filmów oraz przedstawień teatralnych. Jego umiejętności jako kompozytora sprawiły, że zyskał uznanie w środowisku artystycznym.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia

Adam Falkiewicz to uznawany kompozytor, który został wyróżniony w wielu prestiżowych konkursach kompozytorskich. Jego prace znalazły uznanie w oczach jurorów i melomanów, co świadczy o jego talencie oraz wkładzie w rozwój muzyki współczesnej. Oto przegląd najważniejszych nagród, które zdobył:

  • W 1994 roku otrzymał III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Krzanowskiego za kompozycję pt. Fuoco na klarnet i organy,
  • Rok później, w 1995, zdobył I nagrodę na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za utwór Kwintet dęty,
  • W 1996 roku został laureatem I nagrody na Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura za dzieło Salve Regina przeznaczone na sopran z towarzyszeniem orkiestry kameralnej,
  • Również w 1997 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Ryszarda Bukowskiego za utwór Sorrapis na orkiestrę,
  • W 1999 roku uzyskał wyróżnienie na Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Panufnika za kompozycję I Lock My Door upon Myself na piętnaście instrumentów smyczkowych,
  • Wreszcie w 2000 roku jego utwór Manitou na dwa flety poprzeczne, dwa flety proste i dwa fortepiany zdobył miejsce w finale międzynarodowego konkursu dla kompozytorów młodej generacji Gaudeamus Music Week odbywającego się w Amsterdamie.

Osiągnięcia te potwierdzają jego znaczenie na polskiej scenie muzycznej oraz umiejętności, które zdobył na przestrzeni lat.

Ważniejsze kompozycje

Adam Falkiewicz, to wybitny kompozytor, który zdołał stworzyć wiele interesujących dzieł w swojej karierze. Poniżej przedstawiamy wybrane kompozycje, które stanowią znaczące osiągnięcia w jego twórczości.

  • Fuoco – na klarnet i organy (1994),
  • The Deep of the Wood – na klarnet i żywą elektronikę (1994),
  • I Lock My Door Upon Myself – na 15 instrumentów smyczkowych (1999),
  • Hypnos – utwór radiowy na taśmę (1999),
  • Manitou – na dwa flety traverso, dwa flety współczesne i dwa fortepiany (1999),
  • Counterpoint Seven – na orkiestrę i live electronics (2001),
  • Schwarz Weiss Grau – na video i taśmę kwadrofoniczną (2001),
  • Spatial Counterpoint – dla trzydziestu wykonawców (2001),
  • Canto to Ezra Pound – na orkiestrę kameralną i taśmę kwadrofoniczną (ADAT) (2002),
  • Trois Chants d’une Anomalie – Chant I – na tenor, obój, gitarę, harfę, skrzypce i wiolonczelę (2002),
  • Altitude 4810 – na taśmę kwadrofoniczną (2003),
  • ESH – na klarnet, puzon i wiolonczelę (2004),
  • Why am I talking to myself, is it the only alternative for being silent? – na skrzypce, klarnet, perkusję i fortepian preparowany (2004/2005),
  • Pieśni Admeta – na kontratenor, klarnet, puzon i wiolonczelę (2005).

Wszystkie wymienione utwory, to znakomite przykłady różnorodności i innowacyjności w kompozycjach Falkiewicza, które pokazują jego zdolność do eksploracji różnych form muzycznych i technik wykonawczych.

Informacje dodatkowe

1 lipca 2007 roku w Akademii Muzycznej w Warszawie zrealizowano wyjątkowe wydarzenie, które miało na celu upamiętnienie znanej postaci w świecie muzyki, Adama Falkiewicza. Koncert ten zorganizowany został przez Związek Kompozytorów Polskich, co podkreśla jego znaczenie oraz uznanie dla dorobku artystycznego kompozytora.

Przypisy

  1. Adam Falkiewicz | Życie i twórczość | Artysta [online], Culture.pl [dostęp 05.12.2022 r.]
  2. Warszawa. Odszedł Adam Falkiewicz [online], www.e-teatr.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
  3. Daniel Cichy, Glissando 2004. Nota biograficzna pod wywiadem z A. Falkiewiczem.
  4. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Oceń: Adam Falkiewicz

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:21