Jicchak Belfer, hebr. יצחק בלפר, to postać niezwykle interesująca w historii sztuki, urodzona 6 lutego 1923 roku w Warszawie i zmarła 22 stycznia 2021 roku. Był izraelskim malarzem oraz rzeźbiarzem, który swymi dziełami pozostawił trwały ślad w sztuce współczesnej.
Belfer, który pochodził z Polski, zdobył uznanie w Izraelu jako najdłużej żyjący wychowanek Janusza Korczaka. Jego życie i twórczość są inspirującym przykładem odwadze i talentu, które przetrwały przez dramatyczne wydarzenia XX wieku.
Jego sztuka łączyła różnorodne kierunki artystyczne, a także osobiste doświadczenia, co czyniło ją unikalną i pełną emocji.
Życiorys
„Jicchak Belfer, pierwotnie znany jako Izaak Belfer, przyszedł na świat w Warszawie, jako trzeci z sześciorga rodzeństwa. Jego ojciec był kupcem, natomiast matka zajmowała się domem. W wieku czterech lat stracił ojca, co skłoniło go do przeprowadzki z matką oraz bratem do dziadków. W latach 1930-1938 był uczniem Domu Sierot, który prowadził Janusz Korczak oraz Stefania Wilczyńska. Po ukończeniu nauki przez rok pracował jako wolontariusz, pomagając młodszych dzieciom.
Wrzesień 1939 przyniósł dramatyczne zmiany w jego życiu, gdy po zajęciu Warszawy przez Niemców oddzielił się od matki i brata oraz wspólnie z przyjacielem dotarł do Związku Radzieckiego. Tam został aresztowany i trafił do łagrów, gdzie zmuszony był do pracy w kopalni węgla na Uralu. Jednak po ogłoszeniu amnestii na mocy układu Sikorski-Majski w maju 1941 roku, przeniósł się do Taszkentu, gdzie zaciągnął się do Armii Czerwonej. Służył w batalionie piechoty, który został szybko rozwiązany i został skierowany do pracy w fabryce zbrojeniowej, gdzie spędził resztę wojny.
Po zakończeniu działań wojennych Belfer powrócił do Warszawy, gdzie odkrył tragiczne wieści o śmierci wszystkich swoich bliskich. Wkrótce po tym, w 1947 roku, emigrował do Palestyny na pokładzie statku Hagany HMS LCT 147. Statek został przejęty przez władze Mandatu Brytyjskiego, co doprowadziło do internowania pasażerów w obozach na Cyprze. W obozie tym Belfer uczeń rysunku oraz rzeźby pod okiem Ze’ewa Ben-Cewiego.
W 1949 roku, gdy mandat brytyjski wygasł, oboz internowania został zlikwidowany, co umożliwiło Belferowi wyjazd do Izraela, gdzie wstąpił do IDF i służył przez około dwa lata. Po rozwiązaniu kryzysu sueskiego zakończył czteroletnie studia z zakresu malarstwa w Instytucie Sztuki Awni oraz dodatkowe dwa lata studiów historii sztuki.
W 1965 roku został przyjęty do grona członków Stowarzyszenia Malarzy i Rzeźbiarzy, a trzy lata później założył i prowadził zajęcia malarskie w Tel Awiwie, związane z organizacją robotniczą. Wkrótce potem uzyskał tytuł doradcy artystycznego Urzędu Miasta Tel Awiw. Równolegle, od 1972 roku, zaczął uczyć malarstwa na Uniwersytecie Ludowym w Tel Awiwie.
W 2003 roku w niemieckiej Bawarii, w Günzburgu odsłonięto pomnik upamiętniający Janusza Korczaka oraz dzieci. Prace Jicchaka Belfera były prezentowane zarówno w Izraelu, jak i na całym świecie, a wiele z nich przybliża wspomnienia z dzieciństwa, postać Janusza Korczaka oraz otoczenie Domu Sierot. Jego wspomnienia znalazły swoje odzwierciedlenie w autobiograficznej książce „Biały dom w szarym mieście”. Zmarł 22 stycznia 2021 roku.
Życie prywatne
W 1961 roku zawarł związek małżeński z Rosą, co było istotnym wydarzeniem w jego życiu osobistym.
Następnie, rok później, powitali na świecie swojego jedynego syna, Chaim’a.
Twórczość literacka
W literackiej twórczości Jicchaka Belfera znajdują się istotne pozycje, które ukazują jego talent i zaangażowanie w promowanie literatury, szczególnie dziecięcej. Wśród najbardziej znanych dzieł można wymienić:
- „Biały dom w szarym mieście” (2014),
- „Człowiek, który wiedział, jak kochać dzieci” (2015),
- „Król Maciuś I” – książka dla dzieci autorstwa Janusza Korczaka, przekład z języka polskiego, redagowany i ilustrowany przez Jicchaka Belfera (2016),
- „Kajtuś Czarodziej” – kolejna książka dla dzieci Janusza Korczaka, przekład z języka polskiego i pod redakcją Jicchaka Belfera (2019).
Przypisy
- Itamar Eichner, Ostatnia z sierot Janusza Korczaka, zmarła w wieku 98 lat. ynet.il. [dostęp 07.04.2022 r.]
- Ein Denkmal für Janusz Korczak, Deutsche Korczak-Gesellschaft e.V. 2019 r.
- „Król Maciuś I”, Autor: Janusz Korczak, przekład z polskiego, zredagował i zilustrował Jicchak Belfer (uczeń Janusza Korczaka), publikacja na stronie Biblioteki Narodowej Izraela.
- Jicchak Belfer, Information Center of Israel Art.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Zbigniew Buczkowski | Katarzyna Sagatowska | Martin Gray | Michał Szopski | Robert Amirian | Katarzyna Klimkiewicz | Konstanty Gordon | Władysław Chmieliński | Wiktor Mazurowski | Małgorzata Majewska | Adam Falkiewicz | Sebastian Piekarek | Stefania Łazarska | Bolesław Kon | Jerzy Bohdan Rychliński | Zbigniew Bartosiewicz (aktor) | Janusz Poray-Biernacki | Kasper Bajon | Barbara Karczmarewicz | Mariusz TrelińskiOceń: Jicchak Belfer