Willa Pniewskiego to historyczny budynek, który niegdyś był domem architekta Bohdana Pniewskiego. Zlokalizowany jest on przy alei Na Skarpie 27 w Warszawie, co czyni go cennym punktem na mapie kulturowej miasta.
Obecnie, w willi mieści się Muzeum Ziemi PAN, które stanowi ważne centrum naukowe i edukacyjne, promujące wiedzę na temat geologii oraz przyrody Polski.
Historia
Budynek usytuowany jest na skarpie wiślanej, w pięknym otoczeniu parku im. marsz. Rydza-Śmigłego. Początkowo obiekt pełnił funkcję pawilonu loży masońskiej, który został zbudowany w latach 1779−1781 pod okiem architekta Szymona Bogumiła Zuga. Nieruchomość przeszła w ręce Bohdana Pniewskiego, gdyż nabył ją od rodziny Branickich.
W latach 1934−1935 przeprowadzono gruntowną przebudowę, której autorem był sam właściciel, przekształcając pawilon w dom mieszkalny. Pniewski wpisał nową strukturę w istniejący zespół, wykończając ją surowym, nieociosanym kamieniem oraz dodając nieregularne okna. W najwyższej kondygnacji, która mieści pomieszczenia gospodarcze, znalazła się również służbówka, a całość zakończył majestatyczny dach. Na dolnym poziomie architekt umieścił swoją pracownię, a w przestrzeniach wnętrz szczególną uwagę przyciągają m.in. tradycyjne misy zdobiące sufit w bibliotece oraz nisza jednego pokoju z wmurowanymi huculskimi kaflami. Obiekt został wyposażony w windę.
W 1944 roku, podczas powstania warszawskiego, w rejonie Sejmu oraz Powiśla, miały miejsce intensywne walki, a willa Pniewskiego stawała się miejscem strategicznych manewrów. Pośród trwających zmagań, w połowie września, na terenie jej obejścia kilku powstańców odniosło rany. 12 września jeden z żołnierzy, będący członkiem obsługi Piata, z jej okien prowadził ostrzał czołgów niemieckich zbliżających się w stronę Sejmu.
W czasie II wojny światowej rodzina Pniewskiego musiała opuścić swoją willę. Architekt powrócił do jej zarządzania po zakończeniu działań wojennych, będąc jej właścicielem aż do śmierci w 1965 roku. W tym samym roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, co podkreśla jego wartość historyczną.
W 1966 roku nieruchomość przeszła w ręce Polskiej Akademii Nauk (PAN) od spadkobierców Bohdana Pniewskiego, z myślą o wykorzystaniu jej na cele muzealne. Po przejęciu willi, na marmurowych podłogach oraz parapetach klatki schodowej odkryto zakrzepnięte ślady krwi, które wniknęły w kamień posadzki. Wcześniejsze przypuszczenia o pochodzeniu tych śladów jako krwi powstańca warszawskiego znaleziono potwierdzenie w 1978 roku dzięki badaniom przeprowadzonym przez ekspertów z Instytutu Kryminalistyki i Kryminologii Akademii Spraw Wewnętrznych. W dniu 21 kwietnia 1980 roku, na klatce schodowej, z inicjatywy PAN umieszczono tablicę z napisem: Utrwalone w marmurze ślady krwi przelanej przez nieznanego Powstańca Warszawy w 1944 roku. Jako wyraz szacunku dla pamięci tych wydarzeń, w 2004 roku, z okazji 60. rocznicy powstania warszawskiego, te znamienne ślady zostały przykryte szklaną taflą, aby je chronić.
Napis
Na frontowej fasadzie budynku umieszczony jest intrygujący napis, który brzmi:
SCANDIVSDD AR FXTAMRC+. Prawdopodobnie oznacza on, że:
Pnący się przebudował świątynię masonów i zamieszkał w niej.
Przypisy
- Patrycja Jastrzębska. Willa Pniewskiego. „Stolica”, s. 94, 01.11.2023 r.
- a b Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków (księga A) - stan na 31.12.2021 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [w:] Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 44. [dostęp 27.04.2022 r.]
- a b Marta Leśniakowska: Architektura w Warszawie 1918–1939. Warszawa: Arkada Pracownia Historii Sztuki, 2006, s. 66. ISBN 83-60350-00-0.
- a b Juliusz A. Chrościcki, Andrzej Rottermund: Atlas architektury Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1977, s. 169.
- Kronika wydarzeń w Warszawie 1 IV–30 IV 1980. „Kronika Warszawy”. 4 (44), s. 117, 1980.
Pozostałe obiekty w kategorii "Wille i dwory":
Willa przy ul. Katowickiej 9/11/11A w Warszawie | Willa Podgórskich w Warszawie | Dom Pod Skarabeuszami w Warszawie | Dworek Wojciecha Grabowskiego w Warszawie | Dwór Ksawerów | Szara Willa w Warszawie | Willa Narutowicza w Warszawie | Willa przy ulicy Myśliwieckiej 12 w Warszawie | Dom Narutowicza w Warszawie | Willa Bolesława Pietrusińskiego w Warszawie | Willa Jasny Dom w Warszawie | Willa Gawrońskich w Warszawie | Willa Arpada Chowańczaka w Warszawie | Villa Daglezja w Warszawie | Domek Holenderski w Warszawie | Dom Władysława Różyckiego w Warszawie | Biały Dom (Łazienki Królewskie) | Dworek Grochowski | Willa Muszyńskiego i Urbanowicza w WarszawieOceń: Willa Pniewskiego w Warszawie