Willa Jasny Dom w Warszawie


Willa „Jasny Dom” to wyjątkowy przykład architektury modernistycznej, zbudowany w roku 1934. Znajduje się ona przy ulicy Świerszcza 2 w stołecznej dzielnicy Włochy.

Jej historia oraz unikalny styl przyciągają uwagę zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów, którzy pragną odkrywać architektoniczne skarby Warszawy.

Historia

Budynek znany jako Willa Jasny Dom jest przykładem architektury lat 30. XX wieku, wzniesionym na zlecenie burmistrza Włoch, Franciszka Kosteckiego. W 1936 roku nieruchomość została nabyta przez Józefa Kasperkiewicza, notariusza z Pabianic.

Interesujący jest los willi podczas II wojny światowej. Na szczęście nie odniosła ona żadnych szkód w tym tragicznym czasie. Jednakże w styczniu 1945 roku, z rozkazu Wojennego Komendanta miasta Włochy, rodzina Kasperkiewiczów została zmuszona do jej opuszczenia. Budynek został przekształcony w areszt stalinowski oraz siedzibę zagranicznej komórki NKWD i NKGB/MGB, działających wówczas pod rządami sowieckiego kontrwywiadu wojskowego Smiersz. W tej samej strukturze funkcjonował również kontrwywiad wojskowy Polski ludowej, a w szczególności Główny Zarząd Informacji WP.

W willi ulokowane zostały zbiorowe cele, w których przetrzymywano osób oskarżonych o różne przestępstwa polityczne. W piwnicach zachowały się inskrypcje wykonane przez więźniów, w tym m.in. Bolesława Piaseckiego. Osoby te były często przesłuchiwane, a w niektórych przypadkach trafiały do obozu NKWD w Rembertowie.

Po wojnie w willi zainstalowano Rejonową Komendę Uzupełnień. W 1992 roku budynek wrócił w ręce spadkobierców pierwotnych właścicieli. W marcu 2006 roku na ścianie „Jasnego Domu” odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą ofiary sowieckich represji, które miały miejsce w tym budynku.

W 2009 roku piwnice willi zostały wpisane do rejestru zabytków, co podkreśliło ich historyczne znaczenie. Natomiast w 2013 roku, z inicjatywy Jolanty Piekarskiej, Macieja Piekarskiego oraz Marleny Piekarskiej-Olszówki, powstała Fundacja „Willa Jasny Dom”, która koncentruje się na opiece nad zabytkowymi piwnicami oraz promowaniu ich historii.

Przypisy

  1. a b c Świerszcza 2 – „Jasny Dom” o mrocznej przeszłości. [w:] Urząd m.st. Warszawy [on-line]. 03.01.2022 r. [dostęp 05.01.2022 r.]
  2. a b Zestawienie zabytków nieruchomych. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków - stan na 30.06.2020 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [w:] Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 62. [dostęp 19.08.2020 r.]
  3. Joanna Borowska. Willa „Jasny Dom“. „Skarpa Warszawska”, s. 9, sierpień 2020 r.
  4. Joanna Borowska. Willa „Jasny Dom“. „Skarpa Warszawska”, s. 8, sierpień 2020 r.
  5. Areszt NKWD w rejestrze zabytków. warszawa.gazeta.pl. [dostęp 11.02.2013 r.]
  6. Edward Żmijewski, Wiesław Bożejewicz, Jan Pasternak, Zofia Szmyd, Mirosław Frankowski: Miejsca pamięci gminy Rembertów. Warszawa: Wydawnictwo Sióstr Loretanek, 1995 r. s. 131. ISBN 83-85013-96-2.

Oceń: Willa Jasny Dom w Warszawie

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:20