Dom Narutowicza w Warszawie


Dom Narutowicza to interesujący obiekt, który zlokalizowany jest w wschodniej części Łazienek Królewskich w Warszawie. Jest to miejsce, które ma duże znaczenie historyczne, gdyż to właśnie w latach 1920–1922 mieszkał tutaj Gabriel Narutowicz, pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Budynek ten, ze swoją bogatą historią, przyciąga uwagę nie tylko swoją architekturą, ale także znaczeniem w historii Polski. Dzieje tego miejsca są nieodłącznie związane z życiem i działalnością Narutowicza, którego postać wywarła ogromny wpływ na rozwój młodego państwa polskiego po I wojnie światowej.

Opis

W centrum Warszawy znajduje się interesujący budynek, który znajduje się pomiędzyKoszarami Kantonistów oraz Stajnią Kubickiego, a także w sąsiedztwie Klubu Cavallo. Historia tego obiektu jest nieco tajemnicza, gdyż autor projektu pozostaje nieznany, chociaż istnieje hipoteza, że to Andrzej Gołoński mógł być jego twórcą.

Budynek powstał w pierwszej połowie XIX wieku, w latach trzydziestych, i z dużym prawdopodobieństwem miał służyć jako miejsce zamieszkania dla kantonistów oraz wyższych oficerów wojskowych. Cechą charakterystyczną obiektu jest jego jednopiętrowa forma, a na fasadzie można dostrzec okrągłe płyciny. Z tyłu znajdziemy trójbocznie zamknięty ryzalit, co nadaje budowli elegancki wygląd.

Nazwano go Domem Narutowicza, ponieważ Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent Polski, miał tu swoje lokum. Fakt ten upamiętnia tablica umieszczona w 1923 roku, która informuje, że Gabriel Narutowicz mieszkał w tym domu od 7 września 1920 roku do 14 grudnia 1922 roku. Ważne jest, aby nie mylić go z willą Narutowicza, czyli jego osobistym domem przy ulicy Parkowej 23, do którego prezydent przeniósł się zaledwie kilka dni po zaprzysiężeniu na urząd.

Aktualnie w wyżej opisanym budynku ma swoje miejsce przedszkole, które kontynuuje tradycję tego miejsca jako centrum edukacyjne w Warszawie.

Przypisy

  1. Xymena Pilch-Nowakowska. Dla kogo willa Narutowicza?. „Stolica”, styczeń-luty 2018 r., s. 15.
  2. a b c Izabela Zychowicz, Jadwiga Abramowicz: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Warszawa: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, 2013 r., s. 181. ISBN 978-83-935584-3-8.
  3. Stanisław Ciepłowski: Wpisane w kamień i spiż. Inskrypcje pamiątkowe w Warszawie XVII–XX w.. Warszawa: Argraf, 2004 r., s. 164. ISBN 83-912463-4-5.
  4. Marek Kwiatkowski: Wielka Księga Łazienek. Warszawa: Prószyński i S-ka SA, 2000 r., s. 158. ISBN 83-7255-684-9.

Oceń: Dom Narutowicza w Warszawie

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:10