Ulica Wójtowska w Warszawie


Ulica Wójtowska to ciekawa ulica położona w sercu warszawskiego Nowego Miasta. Biegnie ona od ul. Fondamińskiego aż do ul. Wybrzeże Gdańskie. Dobrze znana mieszkańcom, staje się często punktem orientacyjnym w tej części stolicy.

Zarówno jej lokalizacja, jak i związane z nią historia, sprawiają, że ulica ta zasługuje na uwagę każdego, kto pragnie zgłębić tajemnice Warszawy.

Historia

Ulica Wójtowska w Warszawie ma swoją historię sięgającą końca XIV wieku, kiedy to została ustanowiona na terenach należących do wójta Nowego Miasta. Jej pierwotne znaczenie wiązało się z funkcją granicy Nowej Warszawy, jak również z połączeniem ul. Przyrynek oraz ul. Zakroczymskiej.

W tamtych czasach ulicą Wójtowską przepływała rzeczka, znana jako Bełcząca lub Nalewka, która urzekała swoim górnym biegiem, mijając ulicę Nalewki, od której zyskała swoją nazwę, dzisiaj znaną jako ul. Bohaterów Getta.

Do połowy XVII wieku Wójtowska była otoczona licznymi gliniankami i polami, a wśród tej przestrzeni znajdowały się drewniane domy oraz dwory. W tym okresie kanclerz litewski, Jan Fryderyk Sapieha, nabył część terenów przylegających do ulicy w celu rozbudowy swojego pałacu przy ul. Zakroczymskiej.

Wkrótce strumień został uregulowany, a ulica zyskała brukową nawierzchnię. Mimo to zabudowa pozostawała bardzo skromna jak na ówczesne standardy. Wśród niewielu budynków wyróżniała się kamienica Langowskiego z połowy XVIII wieku, usytuowana w narożniku ul. Przyrynek, której wjazd prowadził na dziedziniec. Niestety, cztery pozostałe domy przy Wójtowskiej zostały zburzone w 1851 roku w związku z projektem rozbudowy Cytadeli Warszawskiej. Kamienica Langowskiego przeżyła do 1944 roku.

W czasach międzywojennych na terenach po kamienicy Langowskiego wzniesiono gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, który był przypisany do numeracji ul. Romana Sanguszki.

Cała zabudowa mieszkalna ulicy została całkowicie zniszczona w 1944 roku, a nowo wzniesione domy po wojnie nie nawiązują w żaden sposób do stanu tej okolicy sprzed zniszczeń.

Przypisy

  1. KwirynaK. Handke KwirynaK., Dzieje Warszawy nazwami pisane, Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011 r., s. 191, ISBN 978-83-62189-08-3.

Oceń: Ulica Wójtowska w Warszawie

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:20