Popiersie Maurycego Mochnackiego


Popiersie Maurycego Mochnackiego to niezwykle istotny symbol patriotyzmu, które jest hołdem dla zasług tego znakomitego działacza. Pomnik znajduje się w przepięknym otoczeniu warszawskiego parku Łazienkowskim, stanowiąc nie tylko atrakcję turystyczną, ale i upamiętnienie ważnych wydarzeń w historii Polski.

Opis

Pomnik zaznacza swoją obecność w południowo-zachodniej części parku Łazienkowskiego, w niedalekiej odległości od Świątyni Egipskiej. Składa się on z czworościennego postumentu, wykonanego z marmuru, na którym umieszczono brązowe popiersie Maurycego Mochnackiego. Wyróżniającą cechą cokołu jest obecność tablicy z następującym napisem:

Maurycy Mochnacki
Bohater zrywu narodowego 1830 r..

Inskrypcja na podstawie odnosi się bezpośrednio do powstania listopadowego, w którego organizację aktywnie zaangażował się Mochnacki, będąc członkiem Sprzysiężenia Wysockiego. Jego wkład w wydarzenia tego okresu był nie tylko świadkiem, ale też współtwórcą, co zaowocowało przyznaniem mu odznaczenia Virtuti Militari. Dzieło Mochnackiego, zatytułowane Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831, stanowi dziś ważny element polskiej historiografii tego zrywu.

Warto zauważyć, że około 1822 roku na tym samym postumencie znajdował się biust cara Rosji Aleksandra I, który niestety zaginął. W roku 2000 popiersie Maurycego Mochnackiego zastąpiło tę zaginioną rzeźbę. Autorem obecnego dzieła jest Wiesław Winkler, uznawany za znaczącą postać w polskim rzeźbiarstwie.

Mochnacki miał również bliskie związki z parkiem Łazienkowskim sięgające już 1822 roku, kiedy jako 19-letni student był zmuszony do wykonania 6 tygodni prac porządkowych w tym miejscu. Była to kara, która wymierzono mu w wyniku incydentu, kiedy to uderzył pijane policjanta, który bezczelnie wyrwał mu fajkę z ust. Warto również wspomnieć, że w tamtym okresie w Warszawie obowiązywał zakaz palenia tytoniu na świeżym powietrzu.

Dodatkowym następstwem jego czynów było wydalenie z Uniwersytetu Warszawskiego, które to postanowienie wydał sam wielki książę Konstanty, po wcześniejszym upokorzeniu Mochnackiego w Belwederze.

Przypisy

  1. a b Pomnik Maurycego Mochnackiego - Łazienki Królewskie w Warszawie [online], www.lazienki-krolewskie.pl [dostęp 20.05.2017 r.]
  2. DionizyD. Sidorski DionizyD., Szalony jasnowidz, czyli rzecz o Maurycym Mochnackim, 1978 r., s. 54-56.

Oceń: Popiersie Maurycego Mochnackiego

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:10