Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie jest ważnym symbolem historii Polski, który został stworzony przez renomowanego architekta Jerzego Staniszkisa. Monument ten znajduje się w strategicznej lokalizacji przy ulicy Wiejskiej, na rogu z ulicą Jana Matejki. Ta lokalizacja jest nie tylko malownicza, ale również naprzeciwko kompleksu budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, co dodaje dodatkowego znaczenia temu pomnikowi.
Warto zaznaczyć, że pomnik ten oddaje hołd historii i bohaterom, którzy przyczynili się do walki o wolność i niepodległość kraju.
Historia
Inicjatywy mające na celu upamiętnienie znaczenia Armii Krajowej oraz Polskiego Państwa Podziemnego w naszym kraju przez długi czas nie były w PRL realizowane w sposób, który zadowoliłby środowiska niezależne oraz miłośników niepodległości. Już w 1989 roku pojawił się pomysł budowy odpowiedniego pomnika dla AK w Warszawie. Po latach intensywnych poszukiwań lokalizacji, gromadzenia niezbędnych funduszy oraz przeprowadzania licznych konkursów związanych z projektem, ostatecznie wybrano koncepcję Jerzego Staniszkisa.
Projekt pomnika zrealizowany został w wyniku dwóch konkursów, które organizowało Stowarzyszenie Architektów Polskich w latach 1993 i 1997, na zlecenie Komitetu Budowy Pomnika Mauzoleum Armii Krajowej, który powstał w 1990 roku. Kamień węgielny został wmurowany 2 sierpnia 1994 roku, a jego oficjalne odsłonięcie miało miejsce 10 czerwca 1999 roku. Uroczystość ta została zaszczycona obecnością marszałka Sejmu, Macieja Płażyńskiego.
Odsłonięcie pomnika poprzedzone było mszą świętą odprawioną przez Prymasa Polski Józefa Glempa. Dodatkowo, w dniu 11 czerwca 1999 roku pomnik został poświęcony przez papieża Jan Pawła II. Pomnik ten dzisiaj stanowi ważne miejsce dla obchodów rocznic wybuchu powstania warszawskiego oraz świętowania odzyskania niepodległości przez nasz naród.
Opis
Pomnik będący abstrakcyjną konstrukcją przestrzenno-architektoniczną wznosi się w Warszawie jako obelisk o imponującej wysokości wynoszącej 32 metry. Ten niezwykły memorial znajduje się w przestrzeni publicznej i jest wykonany z jasnoszarego włoskiego granitu, co nadaje mu elegancki i współczesny wygląd.
Główna część pomnika została zbudowana z granitu strzegomskiego, który jest uznawany za materiał o wysokiej trwałości. Na powierzchni obelisku znajdują się nazwy wszystkich instytucji i przywódców Polski Podziemnej, co stanowi hołd dla ich niezłomnej walki i poświęcenia w czasie II wojny światowej.
Interpretacja
Pomnik dedykowany wszystkim bohaterom Armii Krajowej jest ważnym darem narodu polskiego, mającym na celu przypomnienie o etosie oraz męstwie osób, które tworzyły fundamenty Podziemnego Państwa Polskiego. Oznacza on również konieczność składania największych ofiar dla dobra Ojczyzny. Warto przytoczyć słowa ówczesnego marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że „Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego to symbol polskiej państwowości, symbol polskiego państwa z czasów, gdy wydawało się, że polskiego państwa już nie było” podczas uroczystości obchodów 66. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
Usytuowanie pomnika w pobliżu Sejmu symbolizuje ciągłość polskiego państwa, czego dowodem jest fakt, że najważniejsze instytucje, mimo trwającej okupacji, nigdy nie zaprzestały swojej działalności, ani na jeden dzień. Pomnik ten aktualizuje także ideały, o które walczyła Armia Krajowa, co więcej, stanowi przypomnienie o ich niezłomności w dążeniu do wolności.
Warto zauważyć, że ze względu na abstrakcyjną formę konstrukcji, jego interpretacja może przyjmować różne odcienie znaczeniowe. Można dostrzec w nim skrzydło ptaka, symbolizujące odwieczne pragnienie wolności, bądź bastion obronny, który stoi w opozycji do reżimu. Forma pomnika, wywodząca się z klasycznego obelisku, harmonijnie łączy tradycyjne rzeźbiarskie formy z nowoczesną architekturą poprzez opływowe linie.
Przypisy
- Ola Litorowicz: Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. wrzesień 2010 r. [dostęp 14.04.2012 r.]
- Państwo Podziemne jest wzorem dla współczesnych. 01.08.2010 r. [dostęp 14.04.2012 r.]
- Przemysław Miller: Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. 23.10.2009 r. [dostęp 14.04.2012 r.]
- Paweł Zuchniewicz: Papieska Warszawa. Warszawa: Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, 2006 r., s. 59.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Pomnik Bitwy o Monte Cassino w Warszawie | Pomnik Bolesława Prusa w Warszawie | Pomnik Bundowców i Cukunftowców w Warszawie | Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej | Pomnik Electio Viritim | Pomnik Elizy Orzeszkowej w Warszawie (Śródmieście) | Pomnik Gabriela Narutowicza w Warszawie | Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla w Warszawie | Pomnik Ignacego Daszyńskiego w Warszawie | Pomnik Rzezi Wołyńskiej w Warszawie | Pomnik Achillesa Rattiego w Warszawie | Pomnik 1 Dywizji Pancernej w Warszawie | Płyta Desantu 3 Dywizji Piechoty | Pomnik pielgrzymki rycerza Andrzeja Ciołka w Warszawie | Południk Warszawski | Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie | Kopiec Powstania Warszawskiego | Pomnik Marii Konopnickiej w Warszawie | Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie | Popiersie Maurycego MochnackiegoOceń: Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie