Pomnik Romana Dmowskiego w Warszawie


W sercu Warszawy znajduje się pomnik Romana Dmowskiego, który zdecydowanie zasługuje na uwagę. To dzieło sztuki to pięciometrowy posąg wykonany z brązu, starannie oddający postać ważnego polskiego polityka i myśliciela. Pomnik zlokalizowany jest na skwerze, który jest miejscem zbiegu alei Szucha oraz Alei Ujazdowskich.

Warto zaznaczyć, że jest on usytuowany w bliskim sąsiedztwie placu Na Rozdrożu, co sprawia, że jest to nie tylko interesujące miejsce, ale także jedno z ważniejszych punktów w przestrzeni miejskiej stolicy.

Opis

Pomnik Romana Dmowskiego, zaprojektowany przez dr Wojciecha Mendzelewskiego, Marię Marek-Prus oraz Piotra Prusa, jest niezwykle wymownym dziełem sztuki. Na rzeźbie polityk trzyma w lewej dłoni akt traktatu wersalskiego, a w prawej – kapelusz, co symbolizuje jego znaczną rolę w historii Polski.

Na cokole rzeźby umieszczono fragment napisany przez Dmowskiego, pochodzący z jego dzieła Myśli nowoczesnego Polaka z 1903 roku: „Jestem Polakiem więc mam obowiązki polskie…”. To przesłanie odzwierciedla jego silne poczucie patriotyzmu oraz odpowiedzialności wobec narodu.

Nie bez znaczenia jest także lokalizacja pomnika, która znajduje się w pobliżu budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Roman Dmowski sprawował urząd ministra spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej w 1923 roku, co czyni to miejsce szczególnie symbolicznym.

Stworzenie pomnika było możliwe dzięki wysiłkom członków Stowarzyszenia Ogólnopolskiego Komitetu Budowy Pomnika Romana Dmowskiego. Uroczyste odsłonięcie tej imponującej rzeźby miało miejsce 10 listopada 2006 roku, gromadząc wielu znakomitych gości oraz mieszkańców Warszawy.

Opinie

„Budowa pomnika wywołała wiele emocji i kontrowersji. Wśród krytyków jego odsłonięcia znaleźli się m.in. Marek Edelman oraz profesor Maria Janion. Osoby protestujące sprzeciwiały się wprowadzeniu do polskiego panteonu postaci, której wizja polityczna bazuje na nienawiści. Wskazywali na to, że imię Dmowskiego słusznie kojarzy się z ideologią rasizmu, szowinizmu, „egoizmu narodowego” a przede wszystkim z antysemityzmem.

Profesor Jan Żaryn, szef Biura Edukacji Publicznej IPN, wyraził swoje zdanie w tej sprawie, stwierdzając, że dla obecnych przeciwników pomnika Dmowskiego, postać ta kojarzy się jedynie z określeniami „antysemita” i „nacjonalista”. Takie skojarzenia bywają bez wątpienia pejoratywne. To, co oni rozumieją z jego działalności, to ich sprawa. Jednakże, dlaczego mają być postrzegani jako jedyni sędziowie tej kwestii? Mam nadzieję, że z okazji 11 listopada będziemy potrafili pamiętać o Romanie Dmowskim.

Od chwili, gdy pomnik został odsłonięty, odbywały się liczne protesty. Dodatkowo, wielokrotnie dochodziło również do aktów dewastacji tego obiektu.

Przypisy

  1. Nie wyrzucajmy Dmowskiego na śmietnik historii – „Rzeczpospolita” z 24.10.2006 r. [dostęp 22.08.2009 r.]
  2. a b Pomnik Dmowskiego pomalowany na różowo gazeta.pl. serwisy.gazeta.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 30.06.2007 r.]

Oceń: Pomnik Romana Dmowskiego w Warszawie

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:11