Popiersie Piotra Wysockiego


W sercu Warszawy, w malowniczym miejscu znanym jako Łazienki Królewskie, znajduje się niezwykle ważny obiekt historyczny – popiersie Piotra Wysockiego.

Ten pomnik upamiętnia zasługi Wysockiego, który jest rozpoznawany jako jeden z kluczowych działaczy w polskim ruchu niepodległościowym.

Odwiedzając Łazienki Królewskie, można podziwiać nie tylko piękne otoczenie, ale również głębokie znaczenie tego miejsca dla polskiej historii.

Opis

„Rzeźba, powstała w 1926 roku dzięki rękom Aleksandra Żurakowskiego, jest hołdem dla Piotra Wysockiego, jednego z kluczowych bohaterów powstania listopadowego. Do 1939 roku popiersie stało na terenie koszar Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, jednak zgineło w czasie II wojny światowej. Po wojnie wojsko oraz sam autor, który był konserwatorem rzeźby zabytkowej w powojennej Warszawie, rozpoczęli intensywne poszukiwania.

W połowie 1978 roku rzeźba została odnaleziona w jednej z grot starego parku na Książęcem, przy tyłach Muzeum Narodowego przez kuratora Łazienek, Marka Kwiatkowskiego. Szedł on na poszukiwania groty z XVIII wieku, a odkrycie miało miejsce z pomocą ekipy telewizyjnej. Po odnalezieniu, dzieło przekazano do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie zostało wystawione w dolnej części ogrodu.

Rzeźba została później przeniesiona w obecne miejsce, usytuowane obok gmachu Wielkiej Oficyny – Podchorążówki, co ma szczególne znaczenie, gdyż to tam wykładał Piotr Wysocki i zainicjował patriotyczny zryw narodowy 1830 roku. Brązowa rzeźba, która została uroczyście odsłonięta w Łazienkach z okazji 150-lecia wybuchu powstania listopadowego – 29 listopada 1980, umieszczona jest na granitowym postumencie z wyrytymi datami 1830–1930.

Przypisy

  1. Portret Piotra Wysockiego. „Stolica”. 47-48 (1718-1719), s. 14, 23.11.1980 r. Warszawa.

Oceń: Popiersie Piotra Wysockiego

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:12