Muzeum Katyńskie


Muzeum Katyńskie w Warszawie jest instytucją niezwykle istotną, która upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej oraz tych, którzy walczyli o prawdę o tej tragicznej historii. Jest to miejsce, w którym można nie tylko poznać okoliczności tej niewymazanej z kart historii Polski zbrodni, ale również zastanowić się nad jej skutkami w kontekście kultury i społeczeństwa.

Muzeum mieści się na terenie Cytadeli Warszawskiej, konkretnie przy ul. Jana Jeziorańskiego 4. Jego lokalizacja w tak historycznym i symbolicznym miejscu dodaje mu na znaczeniu oraz sprawia, że jest jednym z kluczowych punktów na mapie kulturalnej stolicy.

Wejście do muzeum znajduje się od strony Bramy Nowomiejskiej, co czyni je dostępnym dla odwiedzających. Gmach Muzeum Katyńskiego funkcjonuje w ramach Cytadeli Muzeów i sąsiaduje z innymi ważnymi instytucjami, takimi jak Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polski oraz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

To wszystko sprawia, że Muzeum Katyńskie staje się miejscem, które warto odwiedzić, chcąc zrozumieć nie tylko kontekst historyczny, ale i emocjonalny związany z tragedią katyńską.

Historia

Muzeum Katyńskie, którełączone jest z historią Polski, oficjalnie otworzyło swoje podwoje 29 czerwca 1993 roku. Powstało dzięki determinacji organizacji skupiających się na problematyce związanej z Rodzinami Katyńskimi oraz przy wsparciu stołecznego Muzeum Wojska Polskiego, które odegrało kluczową rolę w organizacji tego przedsięwzięcia. Umożliwiło to Ministerstwo Obrony Narodowej, które zapewniło zarówno akceptację, jak i środki finansowe na realizację tego projektu. Muzeum gromadzi i eksponuje na stałej wystawie m.in. artefakty grobowe, które zostały wydobyte w czasie prac ekshumacyjnych w miejscach, takich jak Katyn, Miednoje, Charków oraz Bykownia. Dodatkowo, prezentowane są pamiątki, fotografie oraz archiwalia przekazywane przez rodziny ofiar zbrodni katyńskiej.

Pierwsza lokalizacja Muzeum mieściła się w Forcie IX „Czerniaków” na warszawskiej Sadybie, gdzie działalność muzeum trwała do 2009 roku. Od początku jego funkcjonowania do 2000 roku nadzorę nad instytucją sprawował ppłk w st. spocz. Zdzisław Sawicki.

W wyniku międzynarodowego konkursu ogłoszonego w 2010 roku podjęto decyzję o rewitalizacji oraz adaptacji kaponiery i obszaru Cytadeli Warszawskiej o powierzchni 3,5 ha. Zrealizowano projekt architektoniczny przedstawiony przez pracownię BBGK Architekci, której twórcami byli Jan Belina-Brzozowski oraz Konrad Grabowiecki. Pracą nad koncepcją narracji plastycznej eksponatów wewnętrznych i zewnętrznych zajął się również uznany artysta plastyk Jerzy Kalina.

W latach 2011–2015 w siedzibie Muzeum Wojska Polskiego miała miejsce wystawa czasowa zatytułowana „Pamięć nie dała się zgładzić…”, stanowiąca zapowiedź nowej ekspozycji Muzeum Katyńskiego. Narrację plastyczną tej wystawy również przygotował Jerzy Kalina.

W sierpniu 2015 roku, w miejscu u zbiegu ulic Krajewskiego i Wisłostrady, zamontowano Dzwon Katyński. Ten niezwykły obiekt posiada otwór po przestrzeleniu, a jego wystawienie zostało zaplanowane w taki sposób, by oświetlenie padało na niego snopem światła z symbolicznej mogiły, znajdującej się u podstawy konstrukcji.

Oficjalne otwarcie Muzeum Katyńskiego w nowej siedzibie miało miejsce 17 września 2015 roku. Wzięli w nim udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent oraz premier, a także liczne rodziny oraz członkowie Rodzin Katyńskich.

W 2019 roku na placu przed muzeum ustawiono instalację artystyczną pt. „Sarkofagi”, autorstwa Jerzego Kaliny. Kompozycja przedstawia trzy kamienne wagony kolejowe, które mają przywoływać na myśl transporty jeńców w czasie II wojny światowej.

Cele

  • gromadzenie pamiątek związanych ze zbrodnią katyńską i losem Polaków w ZSRR,
  • gromadzenie archiwaliów, fotografii, filmów oraz publikacji dotyczących zbrodni katyńskiej,
  • gromadzenie biogramów ofiar zbrodni oraz relacji rodzin ofiar,
  • katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów,
  • zabezpieczanie i konserwację zbiorów,
  • prowadzenie działalności wystawienniczej i edukacyjnej,
  • upowszechnianie wiedzy na temat zbrodni katyńskiej.

Nagrody i wyróżnienia

W ciągu swojej działalności, Muzeum Katyńskie zdobyło liczne nagrody i wyróżnienia, które potwierdzają jego znaczenie oraz wysoką jakość realizacji. Oto kilka kluczowych osiągnięć:

  • W 2019 roku za projekt Muzeum Katyńskiego pracownia BBGK Architekci została uhonorowana prestiżową nagrodą East Centric Architecture Triennale Award, w kategorii najlepszy budynek publiczny w Europie Środkowej i Wschodniej,
  • W 2017 roku budynek muzeum znalazł się w finale znanego konkursu architektonicznego Nagrody im. Miesa van der Rohe,
  • W 2016 roku zdobyto Nagrodę Sybilla, w kategorii „Przedsięwzięcie o tematyce martyrologicznej”,
  • Również w 2016 roku Muzeum otrzymało Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w plebiscycie Polski Cement w Architekturze,
  • W 2015 roku Muzeum triumfowało w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku, w kategorii „Wystawa”,
  • W 2008 roku Muzeum uhonorowane zostało Medalem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Te prestiżowe nagrody podkreślają zarówno architektoniczne, jak i społeczne znaczenie Muzeum Katyńskiego, czyniąc je ważnym punktem na mapie kultury oraz historii Polski.

Przypisy

  1. Stowarzyszenie Architektów Polskich - XX EDYCJA KONKURSU POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE - wyniki [online], www.sarp.pl [dostęp 05.01.2023 r.] 
  2. Wydarzenie Historyczne Roku 2015: znamy zwycięzców! - Muzeum Historii Polski [online], muzhp.pl [dostęp 03.12.2022 r.] 
  3. SYBILLA 2015 [online], konkurssybilla.nimoz.pl [dostęp 03.12.2022 r.] 
  4. Michał Wojtczuk: Było blisko, ale warszawskie Muzeum Katyńskie nie zdobyło ważnej europejskiej nagrody. [w:] Gazeta Stołeczna [on-line]. 12.05.2017 r. [dostęp 16.12.2019 r.]
  5. Muzeum Katyńskie najlepszym budynkiem publicznym w Europie Środkowej i Wschodniej. BBGK z nagrodą East Centric Architecture Triennale Award. bryla.pl, 23.10.2019 r. [dostęp 16.12.2019 r.]
  6. Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska. Dzwon Katyński ze śladem po pocisku. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 05.08.2015 r.
  7. Frątczak Sławomir Z., Chagowski Romuald "Muzeum Katyńskie. Historia, misja, przyszłość" wyd. Muzeum Wojska Polskiego, Warszawa
  8. a b c Dorota Folga-Januszewska: Muzea Warszawy. Przewodnik. Olszanica: Wydawnictwo BOSZ, 2012, s. 41. ISBN 978-83-7576-159-7.
  9. Bożena Łojek, Stanisław Mikke, Zdzisław Sawicki, Jacek Trznadel „Muzeum Katyńskie w Warszawie” Warszawa 2001, wyd. Polska Fundacja Katyńska
  10. Pierwsze nadanie Medalu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 08.04.2008 r., [w:] Zeszyty Katyńskie (nr 24), Warszawa 2008, str. 253–255

Oceń: Muzeum Katyńskie

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:24