Muzeum Nurkowania


Muzeum Nurkowania to wyjątkowa instytucja, która zyskała popularność wśród miłośników wodnych przygód i historii nurkowania. Jest to muzeum powołane do życia przez Warszawski Klub Płetwonurków, które oferuje fascynujący wgląd w świat podwodnych eksploracji. Jego siedziba znajduje się w malowniczej okolicy, przy ul. Grzybowskiej 88 w Warszawie.

To miejsce to skarbnica wiedzy i artefaktów związanych z nurkowaniem, stanowiąca ważny punkt zarówno dla pasjonatów, jak i dla turystów pragnących zgłębić tematykę podwodnych podbojów.

Historia

Muzeum, które powstało z inicjatywy Kariny Kowalskiej związanej z Warszawskim Klubem Płetwonurków, jest unikalną instytucją w kraju. To jedyna tego typu placówka w Polsce oraz jedna z nielicznych w całej Europie.

Inauguracja muzeum miała miejsce 27 lutego 2006 roku, co zbiegło się z obchodami 50-lecia istnienia Warszawskiego Klubu Płetwonurków. Dzieje tej instytucji są związane z jej siedzibą, która znajduje się w piwnicy zabytkowego budynku, niegdyś Laboratorium chemiczno-farmaceutycznego „Asmidar”, wzniesionego w latach 1930−1931.

W uznaniu za swoje osiągnięcia, w 2008 roku warszawskie muzeum zostało uhonorowane prestiżową nagrodą The Nautiek Award przez brytyjskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Nurkowania, znane jako The Historical Diving Society.

Eksponaty

Muzeum prezentuje bogaty zbiór związany z historią oraz techniką nurkowania, a także odkryciami w zakresie archeologii podwodnej. Wśród eksponatów znajdują się symbole przeszłości, które odzwierciedlają rozwój tej pasjonującej dziedziny.

  • hełm nurka klasycznego z 1895 roku, co czyni go najstarszym obiektem w tej placówce,
  • aparat mieszankowy od niemieckiej firmy Dräger,
  • buty, ciężarki piersiowe i bielizna stosowana przez nurków w dawnych czasach,
  • pompa od angielskiego producenta Siebe, Gorman & Co, datowana na około 1943 rok,
  • skafandry oraz aparaty ratunkowe dedykowane załogom okrętów podwodnych,
  • rebreathery, czyli urządzenia do ponownego wykorzystania wydychanego powietrza,
  • radziecki skafander UGK, używany do nurkowania w trudnych warunkach, jak wodach Arktyki,
  • polski skafander Foka, który zyskał popularność dzięki bezprzewodowej łączności podwodnej, a także był użytkowany w latach 70. XX wieku,
  • podwodna kamera filmowa marki Paillard Bolex z 1961 roku,
  • płetwa paskowa „Barakudas”, odkryta w Jaskini Zimnej, będąca najstarszą płetwą w zbiorach,
  • sztućce i porcelana z 1941 roku, które zostały wydobyte w latach 60. XX wieku z wraku niemieckiego U-Boota,
  • kusze do polowań pod wodą, w tym kusza należąca do Leonida Teligi, który zabrał ją w swoją niezapomnianą wyprawę dookoła świata na jachcie Opty,
  • oraz kości z kręgosłupa wieloryba oraz ząb megalodona – ogromnego prehistorycznego rekina.

Ogółem, zbiory muzeum liczą około 800 eksponatów, z których większość stanowią dary oraz przedmioty z prywatnych kolekcji ludzi związanych z nurkowaniem oraz tym niezwykłym Klubem. Dodatkowo, muzeum organizuje wystawy czasowe, cykliczne spotkania oraz pokazy filmów, co wzbogaca ofertę edukacyjną i kulturalną dla odwiedzających.

Przypisy

  1. Dorota Folga-Januszewska: Muzea Warszawy. Przewodnik. Olszanica: Wydawnictwo BOSZ, 2012, s. 57. ISBN 978-83-7576-159-7.
  2. Marta Leśniakowska: Architektura w Warszawie. Lata 1918–1939. Warszawa: „Arkada” Pracownia Historii Sztuki, 2006, s. 105. ISBN 83-60350-00-0.
  3. Szymon Zdziebłowski: Muzeum Nurkowania w Warszawie świętuje trzylecie istnienia. [w:] Polska Agencja Prasowa [on-line]. naukawpolsce.pap.pl, 03.04.2009 r. [dostęp 12.09.2013 r.]
  4. Muzeum nurkowania. wp.pl, 21.03.2006 r. [dostęp 12.09.2013 r.]

Oceń: Muzeum Nurkowania

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:12