Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej


Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej to wyjątkowa placówka muzealno-edukacyjna, która w sposób szczególny poświęcona jest rozwojowi sprzętu pożarniczego oraz technik ratowniczych. To miejsce gromadzi także cenne informacje dotyczące historii Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy, która odegrała kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom stolicy.

Placówka znajduje się w zespole budynków dawnego V Oddziału Straży Ogniowej, zlokalizowanym przy ul. Marcinkowskiego 2, w malowniczej dzielnicy Praga-Północ. Osoby odwiedzające to miejsce mają okazję nie tylko zobaczyć eksponaty związane z historią strażaków, ale także zyskać wiedzę o ich codziennej pracy oraz wyzwaniach, przed którymi stawali na przestrzeni dziejów.

Historia

Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej zostało otwarte w 2018 roku, obejmując zbiór eksponatów, które wcześniej znajdowały się w Muzeum Pożarnictwa. Muzeum to, z kolei, miało swoją siedzibę w Koszarach Mirowskich przy ul. Chłodnej 3. Idea ta nawiązuje do tradycji Muzeum Pożarnictwa, które powstało w 1907 roku, a które już w 1983 roku przyjęło formę placówki edukacyjnej.

W związku z powstaniem Centrum, dostosowano wybraną część powierzchni w zespole dawnych koszar V Oddziału Straży Ogniowej, co miało miejsce w latach 2008−2018. Przestrzeń ta obejmuje nowoczesne rozwiązania, a również projekty utworzenia 15 sal, które mieszczą się na parterze oraz pierwszym piętrze budynku głównego. W pracach nad aranżacją uczestniczyły wszystkie jednostki Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy.

Wśród sal, które można zwiedzać, znajdują się m.in. sale poświęcone Historii, Łączności, Sikawekom Konnym, Motopompom, Przyczynom i Skutkom Pożarów, Ratownictwu Chemiczno-Ekologicznego, Działaniom Poszukiwawczo-Ratowniczym, Ratownictwu Medycznemu oraz Technicznym Systemom Zabezpieczeń. Cała ekspozycja zajmuje około 1000 m² i jest bogato wyposażona w nowoczesną oprawę audiowizualną. Elementy takie jak dźwięk tła, kioski multimedialne oraz filmy multimedialne uzupełniają bogaty zestaw efektów inscenizacyjnych, takich jak sferyczna projekcja scen pożaru oraz akcji gaśniczej.

W Centrum, w ramach uzupełnienia oferty, znajduje się także sala kinowa z 60 miejscami, która umożliwia organizację różnorodnych wydarzeń. Oprócz tego, w sąsiednim, odrestaurowanym budynku kuźni i stajni, eksponowana jest kolekcja zabytkowych samochodów pożarniczych, w tym unikalny model De Dion-Bouton z 1928 roku, wyposażony w mechanicznie wysuwaną drabinę o rozpiętości 25 metrów.

Centrum regularnie organizuje również wystawy czasowe, co czyni je dynamicznym miejscem kultury. Warto dodać, że obiekt ten jest przeznaczony głównie dla grup zorganizowanych, ale dostępny jest także do indywidualnego zwiedzania w Noc Muzeów.

Przypisy

  1. a b Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej. urodzinypragi.pl, 12.02.2019 r. [dostęp 06.04.2022 r.]
  2. Historyczna remiza Straży Ogniowej odbudowana. [w:] Urząd m.st. Warszawy [on-line]. um.warszawa.pl, 03.10.2018 r. [dostęp 08.04.2022 r.]
  3. Noc Muzeów w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Strazy Pożarnej. 15.05.2021 r. [dostęp 08.04.2022 r.]
  4. a b Kalendarium. [w:] Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy [on-line]. [dostęp 07.04.2022 r.]
  5. a b c d e f g h Marta Giziewicz: Nauka przez pamięć. [w:] Przegląd Pożarniczy [on-line]. [dostęp 29.03.2022 r.]
  6. Dorota Folga-Januszewska: Muzea Warszawy. Przewodnik. Olszanica: Wydawnictwo BOSZ, 2012 r., s. 66. ISBN 978-83-7576-159-7.
  7. a b Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej wraz z unikalną ekspozycją muzealną – Muzeum Pożarnictwa. [w:] Delta sp.j. Krentowski, Hus [on-line]. [dostęp 09.04.2022 r.]

Oceń: Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:17