Marymont-Potok to dynamiczne osiedle oraz istotny obszar w ramach Miejskiego Systemu Informacji, zlokalizowany w Żoliborzu, jednej z najpopularniejszych dzielnic Warszawy.
To miejsce wyróżnia się swoją unikalną atmosferą i bogatą historią, co czyni je interesującym punktem na mapie stolicy.
Położenie
Marymont-Potok to miejsce, które charakteryzuje się specyficznym położeniem, wyznaczanym przez kilka kluczowych elementów geograficznych oraz drogowych.
Według danych z MSI, obszar ten ograniczają następujące ulice: Słowackiego, Potocka, Drohicka, Mścisławska, Małogoska, Dygasińskiego, Bohomolca, Promyka oraz sztucznie wytyczony odcinek między skrzyżowaniem Gwiaździstej i Promyka a nurtem Wisły od strony południowej.
Na północy oraz zachodzie ogranicza go al. Armii Krajowej, a od wschodu przepływa rzeka Wisła.
Historia
Dawna wieś Polków (Polikowo) to miejsce, którego historia sięga co najmniej XIV wieku. Wzmiankowana w dokumentach z lat 1367 i 1368, znajdowała się pomiędzy dzisiejszymi ulicami Mickiewicza, Krasińskiego, Promyka oraz Małogoską, i była własnością książąt mazowieckich. W 1639 roku król Władysław IV przekazał bielańskim kamedułom lasy znajdujące się w granicach Polków, a w 1641 roku darował im również samą wieś.
Jan III Sobieski, jako część majątku przekazanego przez kamedułów, zbudował dla swojej żony Marysieńki letni pałacyk, który został zaprojektowany przez Tylmana z Gameren po roku 1691. Od 1720 roku pałacyk znajdował się w rękach dynastii saskiej, a rok 1775 przyniósł sprzedaż całego Polków wraz z dworem przez kamedułów podskarbiemu wielkiemu koronnemu Adamowi Ponińskiemu, a następnie w ręce rodziny Myszkowskich.
Na początku lat 90. XVIII wieku założono również krótkotrwałą fabrykę perkalików w folwarku Potok. W 1820 roku w odnowionym pałacyku Marysieńki Sobieskiej otwarto pierwszą w Królestwie Polskim wyższą uczelnię rolniczą – Szkołę Agronomiczną na Marymoncie, która w 1862 roku została przeniesiona do Puław, związku z utworzeniem tam Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego. XIX wiek był okresem znaczącego rozwoju przemysłu w Marymoncie, co przyczyniło się do powstania nowych miejscowości, takich jak Kaskada i Słodowiec.
Budowa cytadeli warszawskiej zmusiła mieszkańców Pólków do przeniesienia się w rejon, gdzie znajdują się Kaskada i Słodowiec. Pod koniec XIX wieku wieś Pólków oraz folwark Potok były częścią gminy Młociny, ich mieszkańcy przynależeli do parafii w Wawrzyszewie. Polków liczył wówczas 12 mieszkańców, podczas gdy Potok miał 67 mieszkańców i 26 budynków, w tym pola i lasy w ich składzie.
8 kwietnia 1916 roku generał-gubernator Hans Hartwig von Beseler wydał zarządzenie o włączeniu do Warszawy, z dniem 1 kwietnia 1916 roku, pobliskich miejscowości, w tym Potoku. W okresie międzywojennym na tym obszarze Warszawy zaczęły powstawać liczne spółdzielcze osiedla, a na początku lat 30. wybudowano gmach Wyższej Szkoły Służby Pożarniczej według projektu Jana Redy. Po II wojnie światowej także powstały nowe osiedla, w tym osiedle bloków Potok.
Ważniejsze obiekty
W dzielnicy Marymont-Potok można znaleźć wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Oto niektóre z nich:
- Park Kaskada, znany ze swojego urokliwego otoczenia, jest idealnym miejscem na spacery i relaks,
- Stacja metra Marymont, będąca ważnym węzłem komunikacyjnym, ułatwia dostęp do innych części Warszawy,
- Park Kępa Potocka, który oferuje piękne widoki oraz liczne ścieżki do spacerów,
- RKS Marymont, lokalny klub sportowy, cieszy się popularnością wśród mieszkańców,
- Kościół Matki Bożej Królowej Polski, który zachwyca architekturą i bogatą historią, stanowi istotny punkt na mapie dzielnicy.
Przypisy
- Obszary MSI. Dzielnica Żoliborz. [w:] Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie [on-line]. zdm.waw.pl. [dostęp 30.11.2022 r.]
- Maria Nietyksza, Witold Pruss: Zmiany w układzie przestrzennym Warszawy [w:] Irena Pietrza-Pawłowska (red.) Wielkomiejski rozwój Warszawy do 1918 r.. Warszawa: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1973.
- Rozporządzenie dot. ustanowienia granic miejskich Warszawy Dziennik Rozporządzeń dla Jenerał-Gubernatorstwa Warszawskiego 1917 nr 63 poz 259
- Rozporządzenie dot. rozszerzenia warszawskiego okręgu miejskiego i wykonania planu dla zabudowania miasta Warszawy (Dziennik Rozporządzeń dla Jenerał-Gubernatorstwa Warszawskiego 1916 nr 29 poz 79)
- a b Potok, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VIII: Perepiatycha – Pożajście, Warszawa 1887, s. 846.
- a b Pólków, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VIII: Perepiatycha – Pożajście, Warszawa 1887, s. 597.
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Łapigrosz (Warszawa) | Natolin (Warszawa) | Miasteczko Wilanów | Piaski (Warszawa) | Piekiełko (Warszawa) | Radość (Warszawa) | Powsinek | Skorosze (Warszawa) | Stare Włochy | Stary Mokotów | Marymont-Kaskada | Ludwinów (Warszawa) | Mokry Ług (Warszawa) | Marcelin (Białołęka) | Osiedle Młodych (Warszawa) | Lisy (Warszawa) | Latoszki | Kozia Górka (Warszawa) | Osiedle Wieża | NowodworyOceń: Marymont-Potok